Themes - Twenty Twenty-One - en to ar translation catalogue (150 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
ar: قالب Twenty Twenty-One عبارة عن لوحة فارغة لأفكارك وهي تجعل من محرّر المكوّنات أفضل فرشاة لرسمها. مع أنماط المكوّن الجديدة، التي تتيح لك إنشاء تصميم جميل في غضون ثوانٍ، هذه الألوان الناعمة لهذا القالب وتصميمه المُلفت الجذاب — والعصري — ستجعل عملك يتألق. احصل على جولتك! وشاهد كيف يرفع قالب Twenty Twenty-One مستوى معرض أعمالك، موقعك، أو مدونتك الشخصية.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
ar: <span class="nav-short">مقالات</span> أقدم

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
ar: <span class="nav-short">مقالات</span> أحدث

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
ar: الوضع الداكن هو أحد إعدادات الجهاز. إذا طلب زائر موقعك ذلك، فسيتم عرض موقعك بخلفية داكنة ونصّ فاتح. <a href="%s">معرفة المزيد عن الوضع الليلي (الداكن).</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom right corner of the page.
ar: يمكن أيضًا تشغيل أو إيقاف الوضع الداكن باستخدام زرّ يمكنك العثور عليه في الركن السفلي الأيمن من الصفحة.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
ar: يستخدم موقع الويب هذا التخزين المحلي (LocalStorage) لحفظ الإعدادات عند تشغيل دعم الوضع الداكن أو إيقافه.<br> التخزين المحلي ضروريًا حتى تعمل الإعدادات ويتم استخدامه فقط عندما ينقر المستخدم على زر الوضع الداكن.<br> لا يتم حفظ أي بيانات في قاعدة البيانات أو نقلها.

en: Suggested text:
ar: نص مقترح:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
ar: يستخدم قالب Twenty Twenty-One التخزين المحلي (LocalStorage) عند تمكين دعم الوضع الداكن.

en: Dark Mode support
ar: دعم الوضع الداكن

en: Learn more about Dark Mode.
ar: معرفة المزيد عن الوضع الليلي.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
ar: للوصول إلى إعدادات الوضع الداكن، حدّد لون خلفية فاتح.

en: Colors & Dark Mode
ar: الألوان والوضع الداكن

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
ar: مقالة مميّزة

[ctx: Post password form]
en: Submit
ar: إرسال

[ctx: Post password form]
en: Password
ar: كلمة المرور

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
ar: بدون عنوان

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
ar: كامبريدج، ماساتشوستس، 02139

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
ar: 123 الشارع الرئيسي

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123-456-7890
ar: ‎123-456-7890

[ctx: Customizer control]
en: Background color
ar: لون الخلفية

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
ar: هذا القالب يتطلب ووردبريس 5.3 أو أحدث. أنت تستخدم حالياً النسخة %s. يُرجى الترقية.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
ar: الصفحة %

en: Leave a comment
ar: اترك تعليقاً

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
ar[0]: %s تعليق
ar[1]: تعليق واحد
ar[2]: تعليقان
ar[3]: %s تعليقات
ar[4]: %s تعليق
ar[5]: %s تعليق

en: 1 comment
ar: تعليق واحد

en: On
ar: مفعل

en: Off
ar: معطّل

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
ar: الوضع الداكن: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
ar: هذا المحتوى محمي بكلمة مرور. الرجاء إدخال كلمة مرور لعرضها.

en: Open menu
ar: فتح القائمة

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
ar: &#8220;قراءة&#8221; بواسطة بيرث موريسو

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
ar: &#8220;تصوير شخصي&#8221; بواسطة بيرث موريسو

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
ar: &#8220;النرجس&#8221; بواسطة بيرث موريسو

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
ar: &#8220;الخطمية الوردية&#8221; بواسطة بيرث موريسو

[ctx: Post password form]
en: Enter
ar: إدخال

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
ar: ألقِ نظرة على منتديات الدعم

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
ar: إقرأ مستندات ووثائق القالب

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
ar: بحاجة إلى مساعدة؟

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
ar: يتضمن قالب Twenty Twenty-One أيضًا نمط التداخل لمكوّنات الأعمدة. مع تحديد مكوّن الأعمدة، افتح لوحة "الأنماط" في الشريط الجانبي للمحرر. اختر نمط مكوّن الـ "تداخل" لتجربته.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
ar: أعمدة متداخلة

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
ar: يتضمن قالب Twenty Twenty-One حدوداً أنيقة للمحتوى الخاص بك. مع تحديد مكوّن صورة، افتح لوحة "الأنماط" في الشريط الجانبي للمحرر. حدّد نمط مكوّن الـ "إطار" لتفعيله.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
ar: ضع إطارًا لصورك

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
ar: أنماط المكوّن عبارة عن مجموعات من المكوّنات المصممة مسبقاً. لإضافة نمط، حدّد زر إضافة مكوّن [+] في شريط الأدوات أعلى المحرر. قم بالتبديل إلى تبويب الأنماط الموجود أسفل شريط البحث، واختر نمطاً.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
ar: إضافة أنماط مكوّن

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
ar: قم بإنشاء موقعك بواسطة المكوّنات

en: Reading
ar: قراءة

en: Young Woman in Mauve
ar: شابة بالبنفسجي

en: The Garden at Bougival
ar: الحديقة في بوجيفال

en: In the Bois de Boulogne
ar: في غابة بوجيفال

en: Villa with Orange Trees, Nice
ar: فيلا مع أشجار البرتقال، نيس

en: Roses Trémières
ar: خطمية وردية

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
ar: «فيلا مع أشجار البرتقال، نيس» بواسطة بيرت موريسو

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
ar: حدائق جميلة رسمها بيرت موريسوت في أواخر القرن التاسع عشر

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
ar: «حديقة بوجيفال» بواسطة بيرت موريسو

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
ar: «شابة بالبنفسجي» بواسطة بيرت موريسو

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
ar: «في غابة بوجيفال» بواسطة بيرت موريسو

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
ar: بيرت موريسو<br>(فرنسية، 1841-1895)

en: Playing in the Sand
ar: اللعب في الرمال

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
ar: «اللعب في الرمال» بواسطة بيرت موريسو

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
ar: تم النشر في %s

en: Summary
ar: ملخّص (موجز)

en: Excerpt Settings
ar: إعدادات المقتطف

en: Thick
ar: سميك

en: On Archive Pages, posts show:
ar: في صفحات الأرشيف، تظهر المقالات:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
ar: عرض كل مقالات %s.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
ar: بواسطة %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدو أننا لا نستطيع العثور على ما تبحث عنه. ربما قد يساعدك البحث.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ar: عذرًا، ولكن لا شيء يتطابق مع مصطلحات البحث التي استخدمتها. يرجى المحاولة مجددًا باستخدام كلمات بحث مختلفة.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ar: جاهز لنشر أول مقالة لك؟ <a href="%s">ابدأ من هنا</a>.

en: Previous post
ar: المقالة السابقة

en: Next post
ar: المقالة التالية

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
ar: <span class="meta-nav">نُشر في</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
ar: بحث

en: Search&hellip;
ar: بحث&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
ar[0]: لم نتمكن من إيجاد نتائج لبحثك.
ar[1]: وجدنا نتيجة واحدة لبحثك.
ar[2]: وجدنا نتيجتين لبحثك.
ar[3]: وجدنا %d نتائج لبحثك.
ar[4]: وجدنا %d نتيجة لبحثك.
ar[5]: وجدنا %d نتيجة لبحثك.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
ar: نتائج البحث عن "%s"

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
ar: موسوم كـ %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
ar: مصنف كـ %s

note: translators: Used between list items, there is a space after the comma.
en: ,
ar: ،

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
ar: تحرير %s

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
ar: متابعة قراءة %s

en: Dividers
ar: فواصل

en: Frame
ar: إطار

en: Borders
ar: الحدود

en: Overlap
ar: تداخل

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
ar: مكوّن مع 3 أعمدة التي تعرض معلومات الاتصال وروابط وسائل التواصل الاجتماعي.

en: Contact information
ar: معلومات الاتصال

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
ar: قائمة المشاريع التي بها صور مصغرة.

en: Portfolio list
ar: قائمة معرض أعمال

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
ar: مكوّن أعمدة متداخلة مع صورتين ووصف نصي.

en: Overlapping images and text
ar: صور ونصوص متداخلة

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
ar: مكوّن وسائط ونص مع صورة كبيرة على اليسار وأخرى أصغر يحدها إطار جهة اليمين.

en: Two images showcase
ar: معرض من صورتين

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
ar: ثلاث صور داخل مكوّن أعمدة متداخلة.

en: Overlapping images
ar: صور متداخلة

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
ar: مكوّن وسائط ونص مع صورة كبيرة على اليسار وعنوان على اليمين. العنوان متبوع بفاصل وفقرة وصف.

en: Media and text article title
ar: وسائط مع نص عنوان مقالة

en: Instagram
ar: انستجرام

en: Twitter
ar: تويتر

en: Let&#8217;s Connect.
ar: لنتواصل.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
ar: نص ضخم متبوعًا بروابط الشبكات الاجتماعية وعناوين البريد الإلكتروني.

en: Links area
ar: منطقة الروابط

en: A new portfolio default theme for WordPress
ar: قالب افتراضي جديد لمعرض أعمال لـ ووردبريس

en: Large text
ar: نص كبير

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ar: الحجم الكامل

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
ar: تم النشر في %s

en: Page
ar: الصفحة

en: Close
ar: إغلاق

en: Menu
ar: القائمة

en: Primary menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Skip to content
ar: التخطي إلى المحتوى

en: Add widgets here to appear in your footer.
ar: أضف بعض الودجات هنا لتظهر في تذييل موقعك.

en: Footer
ar: التذييل

en: Red to purple
ar: الأحمر إلى الأرجواني

en: Purple to red
ar: الأرجواني إلى الأحمر

en: Yellow to red
ar: الأصفر إلى الأحمر

en: Red to yellow
ar: الأحمر إلى الأصفر

en: Yellow to green
ar: الأصفر إلى الأخضر

en: Green to yellow
ar: الأخضر إلى الأصفر

en: Yellow to purple
ar: الأصفر إلى الأرجواني

en: Purple to yellow
ar: الأرجواني إلى الأصفر

en: White
ar: أبيض

en: Yellow
ar: أصفر

en: Orange
ar: برتقالي

en: Red
ar: أحمر

en: Purple
ar: أرجواني

en: Blue
ar: أزرق

en: Green
ar: أخضر

en: Gray
ar: رمادي

en: Dark gray
ar: رمادي داكن

en: Black
ar: أسود

en: Gigantic
ar: عملاق

en: Huge
ar: ضخم

en: Extra large
ar: كبير جداً

en: Large
ar: كبير

en: Normal
ar: عادي

en: Small
ar: صغير

en: Extra small
ar: صغير جدًا

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
ar: مدعوم بواسطة %s بكل فخر.

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: Newer comments
ar: التعليقات الأحدث

en: Older comments
ar: التعليقات الأقدم

en: Full text
ar: النص بالكامل

en: Display Site Title & Tagline
ar: عرض عنوان الموقع وسطر الوصف

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ar: يبدو أنه لم يتم إيجاد شيء في هذا المكان. ربما تريد البحث؟

en: Nothing here
ar: لا شيء هنا

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ar: https://ar.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ar: فريق ووردبريس

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
ar: https://ar.wordpress.org/themes/twentytwentyone/
