Themes - Twenty Twenty - en to pt translation catalogue (116 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
pt: O nosso tema por omissão para 2020 foi desenvolvido para tirar o máximo proveito da flexibilidade do editor de blocos. Organizações e negócios conseguem criar páginas principais com layouts infinitos usando blocos de grupos e colunas. A coluna de conteúdo ao centro e a tipografia refinada também o tornam perfeito para os blogs tradicionais. Os estilos do editor dão uma boa ideia de como vai ficar o conteúdo, mesmo antes de o publicar. Pode dar um toque pessoal ao seu site alterando as cores do fundo e a cor de destaque no Personalizador. As cores de todos os elementos são calculadas automaticamente com base nas cores escolhidas para o site, garantindo um alto contraste de cores, acessível aos visitantes.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: Show author bio
pt: Mostrar informações do autor

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
pt: Ver arquivo <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
pt: O novo UMoMA abre as portas

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
pt: Em

en: Join the Club
pt: Junte-se ao clube

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
pt: Os membros têm acesso a exposições e vendas exclusivas. A assinatura custa €99,99 e é cobrada anualmente.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
pt: Torne-se um membro e receba ofertas exclusivas!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
pt: As exposições são produzidas pelo UMoMA em colaboração com artistas e museus em todo o mundo, atraindo com frequência a atenção internacional. O UMoMA recebeu um prémio especial de Museu europeu do ano e esteve entre os principais candidatos ao prémio de museu sueco do ano, e ao prémio do conselho de museus da Europa.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
pt: Com sete andares de arquitectura impressionante, o UMoMA têm exposições de arte contemporânea internacional, algumas vezes com retrospectivas de história da arte. Questões existenciais, políticas e filosóficas são intrínsecas ao nosso programa. Como visitante, será convidado para passeios guiados, palestras, exibições de filmes e outros eventos de acesso livre.

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
pt: &#8220;Ciborgues, como a filósofa Donna Haraway disse, não são reverentes. Eles não lembram o cosmos.&#8221;

en: From Signac to Matisse
pt: De Signac a Matisse

en: The Life I Deserve
pt: A vida que eu mereço

en: October 1 -- December 1
pt: 1 de Outubro - 1 de Dezembro

en: Theatre of Operations
pt: Teatro de operações

en: Read More
pt: Ler mais

en: August 1 -- December 1
pt: 1 de Agosto - 1 de Dezembro

en: Works and Days
pt: Trabalhos e dias

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
pt: O principal destino da arte moderna no norte da Suécia. Aberto das 10:00 às 18:00, todos os dias durante os meses de verão.

en: The New UMoMA Opens its Doors
pt: O novo UMoMA abre as suas portas

en: Overlay Opacity
pt: Transparência da sobreposição

en: The color used for the text in the overlay.
pt: A cor usada no texto da sobreposição.

en: Overlay Text Color
pt: Cor do texto da sobreposição

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
pt: A cor usada na camada de sobreposição. Por omissão é a cor de destaque.

en: Overlay Background Color
pt: Cor de fundo da sobreposição

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
pt: Definições do modelo de página "Modelo de capa". Adicione uma imagem de destaque para usar como fundo.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
pt: Adicione uma cor personalizada às ligações, botões e imagens de destaque.

en: Custom
pt: Personalizado

en: Default
pt: Por omissão

en: Primary Color
pt: Cor principal

en: Search for:
pt: Pesquisar por:

en: search again
pt: pesquisar de novo

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
pt[0]: Foi encontrado %s resultado para a sua pesquisa.
pt[1]: Foram encontrados %s resultados para a sua pesquisa.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
pt: Topo %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
pt: Voltar ao topo %s

en: 404 not found
pt: Erro 404 - Não encontrado

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
pt: Modelo a toda a largura

en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
pt: <span class="nav-short">Artigos</span> mais antigos

en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
pt: <span class="nav-short">Artigos</span> mais recentes

en: Post
pt: Artigo

en: Close search
pt: Fechar pesquisa

en: Expanded Social links
pt: Ligações de redes sociais

en: Mobile
pt: Dispositivos móveis

en: Expanded
pt: Expandido

en: Close Menu
pt: Fechar menu

en: Social links
pt: Redes sociais

en: Footer
pt: Rodapé

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
pt: Por %s

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Page
pt: Página

en: Scroll Down
pt: Deslizar para baixo

[ctx: submit button]
en: Search
pt: Pesquisar

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pt: Pesquisar &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
pt: Não foi possível encontrar nenhum resultado para a sua pesquisa. Pode tentar novamente através do formulário de pesquisa abaixo.

en: Search:
pt: Pesquisar:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
pt: Editar <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
pt: Artigo fixo

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Categories
pt: Categorias

en: Post date
pt: Data do artigo

en: Post author
pt: Autor do artigo

en: Social Links Menu
pt: Menu de redes sociais

en: Primary
pt: Principal

en: Search
pt: Pesquisar

en: Continue reading
pt: Continuar a ler

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
pt: Muito grande

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
pt: Grande

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
pt: Normal

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
pt: Pequeno

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Subtle Background
pt: Fundo subtil

en: Secondary
pt: Secundária

en: Accent Color
pt: Cor de destaque

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
pt: Widgets nesta área serão mostrados na segunda coluna do rodapé.

en: Footer #2
pt: Rodapé #2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
pt: Widgets nesta área serão mostrados na primeira coluna do rodapé.

en: Footer #1
pt: Rodapé #1

en: Skip to the content
pt: Saltar para o conteúdo

en: Social Menu
pt: Menu de redes sociais

en: Footer Menu
pt: Menu do rodapé

en: Mobile Menu
pt: Menu mobile

en: Desktop Expanded Menu
pt: Menu expandido para desktop

en: Desktop Horizontal Menu
pt: Menu horizontal para desktop

en: Powered by WordPress
pt: Criado com WordPress

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Comments
pt: Comentários

en: Older Comments
pt: Comentários mais antigos

en: Newer Comments
pt: Comentários mais recentes

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: %1$s comentário a &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários a &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
pt: Um comentário a &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: Show sub menu
pt: Mostrar submenu

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
pt: #%d (sem título)

en: By Post Author
pt: Pelo autor do artigo

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

en: Edit
pt: Editar

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: says:
pt: diz:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
pt: Certifique-se de que tem contraste suficiente para que o texto seja legível.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
pt: Cria um efeito de parallax ao deslocar o ecrã.

en: Fixed Background Image
pt: Imagem de fundo fixa

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
pt: Modelo de capa

en: Summary
pt: Resumo

en: Full text
pt: Texto completo

en: On archive pages, posts show:
pt: Em páginas de arquivo, os artigos mostram:

en: Show search in header
pt: Mostrar pesquisa no cabeçalho

en: Theme Options
pt: Opções do tema

en: Header &amp; Footer Background Color
pt: Cor de fundo do cabeçalho e rodapé

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
pt: Diminui para metade o tamanho do logótipo carregado, tornando-o mais nítido em ecrãs de alta resolução.

en: Retina logo
pt: Logótipo para ecrãs retina

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
pt: Não foi possível encontrar a página que procura. Pode ter sido removida, renomeada ou mesmo não existir.

en: Page Not Found
pt: Página não encontrada

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwenty/
pt: https://pt.wordpress.org/themes/twentytwenty/
