Plugins - All in One SEO – Best WordPress SEO Plugin – Easily Improve SEO Rankin - en to pt_BR translation catalogue (2381 entries)

en: Future proof your WordPress customizations with the most popular code snippet management plugin for WordPress. Trusted by over 1,500,000+ websites for easily adding code to WordPress right from the admin area.
pt_BR: Garanta que as suas personalizações no WordPress estejam sempre funcionando com o plugin de gestão de trechos de código mais buscado do WordPress. Ele é usado por mais de 1.500.000 sites para adicionar facilmente código ao WordPress diretamente da área de administrador.

en: The Content Rankings report provides valuable insights into the performance of your content in search results and helps you optimize your posts for better results. This report is generated on a monthly basis, covering the past 12 months leading up to the current month. By regularly reviewing this report, you can identify trends in your post rankings and make informed decisions to improve your content's visibility and ultimately increase rankings in search results.
pt_BR: O relatório de classificações de conteúdo fornece percepções valiosas sobre o desempenho do seu conteúdo em resultados de pesquisa e ajuda você a otimizar os seus posts para obter resultados melhores. Esse relatório é gerado mensalmente e abrange os últimos 12 meses. Consulte-o regularmente para identificar tendências nas classificações dos seus posts e tomar com segurança decisões que aumentam a visibilidade do seu conteúdo e suas classificações em resultados de pesquisa.

en: Slowly Recovering
pt_BR: Recuperando lentamente

en: Performance Score
pt_BR: Pontuação de desempenho

en: Peak
pt_BR: Pico

en: Loss
pt_BR: Perda

en: Last Updated On
pt_BR: Última atualização em

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Drop (%)
pt_BR: Queda (%)

en: Country code
pt_BR: Código do país

en: Choose country
pt_BR: Escolher país

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %1$s Points
pt_BR: %1$s pontos

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %1$s points
pt_BR: %1$s pontos

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: The description of the primary term, first assigned term or the current term.
pt_BR: A descrição do termo principal, do primeiro termo atribuído ou do termo atual.

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: The title of the primary term, first assigned term or the current term.
pt_BR: O título do termo principal, o primeiro termo atribuído ou o termo atual.

en: All Content Types
pt_BR: Todos os tipos de conteúdo

en: Made with ♥ by the AIOSEO Team
pt_BR: Feito com ♥ pela equipe do AIOSEO

en: Free Plugins
pt_BR: Plugins gratuitos

en: title
pt_BR: título

note: Translators: 1 - "titles" or "meta descriptions", 2 - "title" or "meta description".
en: With our Pro version, you now have access to the powerful feature that generates SEO optimized %1$s with just a click of a button. Say goodbye to manual %2$s creation and hello to increased online visibility.
pt_BR: Com nossa versão Pro, você agora tem acesso ao poderoso recurso que gera %1$s com otimização para SEO com apenas um clique. Diga adeus à criação manual de %2$s e aumente a visibilidade on-line.

en: Use AI Generator
pt_BR: Usar o Gerador de IA

en: Upgrade to Pro Today
pt_BR: Atualize hoje mesmo para a versão Pro

en: Titles
pt_BR: Títulos

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "Learn more".
en: The OpenAI integration is only available for licensed %1$s users. %2$s
pt_BR: A integração com o OpenAI está disponível apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: OpenAI API Key
pt_BR: Chave de API do OpenAI

en: meta descriptions
pt_BR: meta descrições

en: Learn more about all the features
pt_BR: Saiba mais sobre todos os recursos

note: Translators: 1 - "Titles" or "Descriptions".
en: Generating SEO Post %1$s is a Pro Feature
pt_BR: A geração de post de SEO de %1$s é um recurso da versão Pro

note: Translators: 1 - "Title" or "Description".
en: Generate New SEO Post %1$s
pt_BR: Gerar novo post de SEO %1$s

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: Enter an OpenAI API key in order to automatically generate SEO titles and meta descriptions for your pages. %1$s
pt_BR: Insira uma chave de API do OpenAI para gerar automaticamente títulos e metadescrições de SEO para as suas páginas. %1$s

en: Descriptions
pt_BR: Descrições

note: Translators: 1 - The Page Builder name, 2 - HTML code opening tag, 3 - HTML code closing tag.
en: We have detected that you are currently using the %1$s Page Builder. Please click %2$shere%3$s to use the %1$s editor for a most accurate result.
pt_BR: Detectamos que você está usando o criador de páginas %1$s. Clique %2$saqui%3$s para usar o editor %1$s para ter um resultado mais preciso.

en: Depending on the number of posts being scanned, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
pt_BR: Dependendo da quantidade de posts rastreados, este processo pode demorar um pouco. Você pode sair desta página e verificar mais tarde.

en: Position
pt_BR: Posição

en: Impressions
pt_BR: Impressões

en: Clicks
pt_BR: Cliques

en: Avg. CTR
pt_BR: CTR médio

en: Your URL is invalid.
pt_BR: Seu URL é inválido.

en: Your target URL is not valid.
pt_BR: Seu URL de destino não é válido.

en: You don't have any keywords yet.
pt_BR: Você ainda não tem nenhuma palavra-chave.

en: Winning / Losing
pt_BR: Ganhando / Perdendo

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s and Unlock Search Statistics
pt_BR: Atualize para a versão %1$s e tenha acesso a estatísticas de pesquisa

en: Up
pt_BR: Para cima

en: TruSEO Score
pt_BR: Pontuações TruSEO

en: Track page rankings
pt_BR: Monitorar classificações de páginas

en: Track page and keyword rankings
pt_BR: Monitorar classificações de páginas e palavras-chave

en: Track keyword rankings
pt_BR: Monitorar classificações de palavras-chave

en: Track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights.
pt_BR: Monitore como o seu site está se saindo em classificações de pesquisa e gere relatórios com percepções acionáveis.

en: Track how well keywords are ranking in search results over time based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
pt_BR: Monitore como as palavras-chave estão se classificando em resultados de pesquisa com base em sua posição e taxa de cliques (CTR) média. Dessa forma, você pode entender o desempenho de palavras-chave e identificar tendências e variações.

en: Total Keywords
pt_BR: Total de palavras-chave

en: Total Clicks
pt_BR: Total de cliques

en: Top Winning
pt_BR: Melhores resultados

en: Top Pages
pt_BR: As melhores páginas

en: Top Losing
pt_BR: Piores resultados

en: Top Keywords
pt_BR: As melhores palavras-chave

en: Top 3 Position
pt_BR: As 3 melhores posições

en: This table displays the performance of keywords that your site ranks for over time, including metrics such as impressions, click-through rate, and average position in search results. It allows for easy analysis of how keywords are performing and identification of any underperforming keywords that may need to be optimized or replaced.
pt_BR: Esta tabela apresenta o desempenho de palavras-chave que contribuem para as classificações do seu site ao longo do tempo, inclusive métricas como impressões, taxa de cliques e posição média em resultados de pesquisa. Ela permite analisar facilmente como palavras-chave estão se saindo e identificar algumas que possam precisar ser otimizadas ou substituídas.

en: This graph shows the <strong>total number of times your website appeared in the search results</strong> within the selected timeframe.
pt_BR: Este gráfico mostra <strong>quantas vezes o seu site apareceu em resultados de pesquisa</strong> em um período selecionado.

en: This graph shows the <strong>total number of keywords that your website ranks for in search results</strong> within the selected timeframe.
pt_BR: Este gráfico mostra a <strong>quantidade total de palavras-chave que contribuem para a classificação do seu site em resultados de pesquisa</strong> em um período selecionado.

en: This graph shows the <strong>total number of clicks that your website received from the search results</strong> within the selected timeframe.
pt_BR: Este gráfico mostra a <strong>quantidade total de cliques que o seu site recebeu a partir dos resultados de pesquisa</strong> em um período selecionado.

en: This graph shows the <strong>average position of your content in the search results</strong> within the selected timeframe.
pt_BR: Este gráfico mostra a <strong>posição média do seu conteúdo nos resultados de pesquisa</strong> em um período selecionado.

en: This graph shows the <strong>average click-through rate of your content in the search results</strong> within the selected timeframe.
pt_BR: Este gráfico mostra a <strong>taxa de cliques média do seu conteúdo nos resultados de pesquisa</strong> em um período selecionado.

en: This graph is a visual representation of how well <strong>keywords are ranking in search results over time</strong> based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
pt_BR: Este gráfico é uma representação visual das <strong>classificações das palavras-chave em resultados de pesquisa ao longo do tempo</strong> com base em sua posição e taxa de cliques (CTR) média. Dessa forma, você pode entender o desempenho de palavras-chave e identificar tendências e variações.

en: This feature requires the following plan:
pt_BR: Este recurso exige este plano:

en: These lists can be useful for understanding the performance of specific pages or posts and identifying opportunities for improvement. For example, the top winning content may be good candidates for further optimization or promotion, while the top losing may need to be reevaluated and potentially updated.
pt_BR: Estas listas podem ser úteis para entender o desempenho de páginas ou posts específicos, e identificar oportunidades de melhoria. Por exemplo, o melhor conteúdo pode ser indicado para mais otimização ou promoção, e o pior conteúdo talvez precise ser reavaliado e atualizado.

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts, so while the data may seem inconsistent with Google Search Console, this is intentional.
pt_BR: Os gráficos de estatística de SEO a seguir são métricas úteis para entender a visibilidade do seu site ou páginas em resultados de pesquisa, e identificar tendências ou mudanças ao longo do tempo.<br /><br />Observação: esses dados se limitam às 100 melhores palavras-chave por dia para agilizar o processamento e ajudar você a priorizar os seus esforços de SEO. Os dados podem parecer diferentes do Google Search Console, mas isso é intencional.

en: Start date
pt_BR: Data de início

en: Speed tests for individual pages/posts
pt_BR: Testes de velocidade para páginas/posts individuais

en: SEO Statistics
pt_BR: Estatísticas de SEO

en: Search traffic insights
pt_BR: Percepções de tráfego gerado a partir de pesquisas

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Search Statistics is only for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: Estatísticas de pesquisas estão disponíveis apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Search statistics are being fetched.
pt_BR: As estatísticas de pesquisas estão sendo coletadas.

en: Search Impressions
pt_BR: Impressões de pesquisa

en: Search Clicks
pt_BR: Cliques de pesquisa

en: Refreshing data
pt_BR: Atualizar dados

en: Post Optimizations
pt_BR: Otimizações de post

en: Post Detail
pt_BR: Detalhe do post

note: Translators: 1 - Right arrow.
en: Open Report %1$s
pt_BR: Abrir relatório %1$s

en: News & Video Sitemap
pt_BR: Sitemap de notícias e vídeos

en: Loading new report data...
pt_BR: Carregando dados de novo relatório…

en: Last 7 Days
pt_BR: Últimos 7 dias

en: Last 6 Months
pt_BR: Últimos 6 meses

en: Last 3 Months
pt_BR: Últimos 3 meses

en: Last 28 Days
pt_BR: Últimos 28 dias

en: Keyword Rankings
pt_BR: Classificações de palavras-chave

en: Keyword Positions
pt_BR: Posicionamentos de palavras-chave

en: Keyword Performance
pt_BR: Desempenho de palavras-chave

en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

en: in search results
pt_BR: em resultados de pesquisa

en: Improved visibility
pt_BR: Visibilidade aprimorada

en: Google Search Console Integration
pt_BR: Integração com o Google Search Console

en: End date
pt_BR: Data final

en: Down
pt_BR: Para baixo

en: Content Rankings
pt_BR: Classificações do conteúdo

en: Connect your website to Google Search Console
pt_BR: Conectar o seu site ao Google Search Console

note: Translators: 1 - The opening anchor tag, 2 - The closing anchor tag, 3 - "Learn more".
en: Connect your site with Google Search Console in %1$sSearch Statistics%2$s to track how your site is performing in search rankings and generate actionable reports. %3$s
pt_BR: Conecte o seu site ao Google Search Console em %1$sEstatísticas de pesquisa%2$s para acompanhar o desempenho do seu site nas classificações de pesquisa e gerar relatórios acionáveis. %3$s

en: Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
pt_BR: Conecte o seu site ao Google Search Console para receber informações sobre como o conteúdo está sendo descoberto. Identifique áreas para melhoria e direcione o tráfego para o seu site.

en: Connect to Google Search Console to receive valuable insights on how your content is being discovered. Identify areas for improvement in order to improve search engine rankings and drive more traffic to your website.
pt_BR: Conecte-se ao Google Search Console para receber importantes informações sobre como o seu conteúdo está sendo descoberto. Identifique áreas para melhorar as classificações nos mecanismos de pesquisa e direcionar mais tráfego para o seu site.

en: Connect to Google Search Console
pt_BR: Conectar ao Google Search Console

en: Avg. Position
pt_BR: Posição média

en: Advanced tracking and actionable reports require the following plan:
pt_BR: O rastreamento avançado e relatórios acionáveis requerem estes planos:

en: Advanced tracking and actionable reports require one of the following plans:
pt_BR: O rastreamento avançado e relatórios acionáveis requerem um destes planos:

note: Translators: 1 - The plugin short name name ("AIOSEO") + Pro, 2 - "Learn more".
en: Advanced tracking and actionable reports are available to licensed %1$s users. %2$s
pt_BR: O rastreamento avançado e relatórios acionáveis estão disponíveis para usuários licenciados do %1$s. %2$s

en: 50-100 Position
pt_BR: Posição 50-100

en: 4-10 Position
pt_BR: Posição 4-10

en: 11-50 Position
pt_BR: Posição 11-50

note: Translators: 1 - The number of spots.
en: %s spot | %s spots
pt_BR[0]: %s posição
pt_BR[1]: %s posições

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %s point | %s points
pt_BR[0]: %s ponto
pt_BR[1]: %s pontos

note: Translators: 1 - The number of keywords.
en: %s keyword | %s keywords
pt_BR[0]: %s palavra-chave
pt_BR[1]: %s palavras-chave

note: Translators: 1 - The number of impressions.
en: %s impression | %s impressions
pt_BR[0]: %s impressão
pt_BR[1]: %s impressões

note: Translators: 1 - The number of clicks.
en: %s click | %s clicks
pt_BR[0]: %s clique
pt_BR[1]: %s cliques

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Plugin short name ("AIOSEO"), 3 - "Pro", 4 - Closing HTML link tag.
en: %1$sUpgrade your %2$s %3$s%4$s plan to see Keyword Positions
pt_BR: %1$sAtualize para o plano %2$s %3$s%4$s para ver posicionamentos de palavras-chave

note: Translators: 1 - The direction (up or down), 2 - The difference, 3 - "in search results", 4 - The first date, 5 - The second date.
en: %1$s %2$s %3$s compared to the previous period (%4$s - %5$s)
pt_BR: %1$s %2$s %3$s em comparação com o período anterior (%4$s a %5$s)

en: Search Statistics
pt_BR: Estatísticas de pesquisa

en: source url set once post is published
pt_BR: URL de fonte definido depois que o post é publicado

en: Google Rich Results Test
pt_BR: Teste de resultados Rich do Google

en: SEO Setup Wizard
pt_BR: Assistente de configuração de SEO

en: SEO Overview
pt_BR: Visão geral de SEO

en: SEO Inspector
pt_BR: Inspetor de SEO

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which %1$s widgets to display on the dashboard.
pt_BR: Selecione quais widgets do %1$s exibir no painel.

en: Post Types:
pt_BR: Tipos de publicação:

en: Our SEO Setup Wizard dashboard widget helps you remember to finish setting up some initial crucial settings for your site to help you rank higher in search results. Once the setup wizard is completed this widget will automatically disappear.
pt_BR: Com nosso widget de painel Assistente de configuração de SEO, você se lembra de fazer algumas configurações essenciais para que o seu site obtenha melhores classificações em resultados de pesquisa. O widget vai desaparecer automaticamente depois que a configuração for concluída.

en: Our SEO Overview widget helps you determine which posts or pages you should focus on for content updates to help you rank higher in search results.
pt_BR: Nosso widget Visão geral de SEO ajuda a determinar em quais posts ou páginas você deve se concentrar para atualizar conteúdo na busca de melhores classificações em resultados de pesquisa.

en: Our SEO News widget provides helpful links that enable you to get the most out of your SEO and help you continue to rank higher than your competitors in search results.
pt_BR: Nosso widget Notícias de SEO fornece links úteis para que você obtenha os melhores resultados com o seu SEO e continue se classificando melhor que os concorrentes em resultados de pesquisa.

en: No keyphrase found
pt_BR: Nenhuma frase-chave encontrada.

en: No data yet
pt_BR: Ainda não há dados

en: Meta Tags
pt_BR: Metatags

en: List of custom field names to include as post content for tags and the SEO Page Analysis. Add one per line.
pt_BR: Lista de nomes de campos personalizados para incluir como conteúdo do post para tags e a análise de páginas de SEO. Adicione um por linha.

en: Edit Twitter Meta Data
pt_BR: Editar metadados do Twitter

en: Edit Facebook Meta Data
pt_BR: Editar metadados do Facebook

en: Checks
pt_BR: Verificações

en: NEW
pt_BR: NOVO

en: SEO Preview
pt_BR: Pré-visualização do SEO

en: Edit User
pt_BR: Editar usuário

en: No articles were found.
pt_BR: Nenhum artigo encontrado.

en: Male
pt_BR: Masculino

en: Female
pt_BR: Feminino

en: An alternate name for your site. This could be an acronym or shorter version of your website name.
pt_BR: Um nome alternativo para o seu site. Pode ser uma sigla ou versão mais curta do nome do seu site.

en: Alternate Website Name
pt_BR: Nome alternativo para o site

en: A name that Google may use for your homepage in mobile search results. This will default to the WordPress site title if left blank.
pt_BR: Um nome que o Google pode usar para a sua página inicial em resultados de pesquisas móveis. Se for deixado em branco, será usado o título de site padrão do WordPress.

en: Remove Smart Tag
pt_BR: Remover tag smart

en: Learn more about Smart Tags
pt_BR: Saiba mais sobre tags smart

en: It's impossible to cover every aspect of a subject on a single page, but your readers may be fascinated by some detail you barely touch on. If you link to a resource where they can learn more, they'll be grateful. What's more, you'll be rewarded with higher rankings!
pt_BR: É impossível abordar todos os aspectos de um assunto em uma única página, mas os seus leitores podem se interessar por alguns detalhes que você aborda apenas de forma superficial. Se você incluir um link para saber mais, eles vão agradecer. E você ainda vai ser recompensado com classificações melhores!

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Managers have access to %1$sSEO settings for General Settings, Sitemaps, Link Assistant, Redirects, Local SEO, and individual pages and posts.%2$s
pt_BR: Como padrão, gestores de SEO têm acesso às configurações de %1$sSEO para Configurações gerais, Sitemaps, Assistente de links, Redirecionamentos, SEO local, páginas e posts individuais.%2$s

en: Add links to internal and external resources that are useful for your readers. For Internal links, make sure the links are highly relevant to the subject you're writing about. For external links, make sure you link to high-quality sites - Google penalizes pages that link to "spammy" sites (ones that break the Google webmaster guidelines).
pt_BR: Adicione links para recursos internos e externos que sejam úteis para os seus leitores. Links internos devem ser altamente relevantes para o assunto sobre o qual você escreve. Links externos devem direcionar para sites de alta qualidade, já que o Google penaliza páginas com links para sites de “spam” (que não cumprem as diretrizes de webmaster do Google).

en: Other
pt_BR: Outros

en: Custom Schema
pt_BR: Esquema personalizado

en: Your URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Templates
pt_BR: Seus modelos

en: You have not added any schema yet. You can add any schema graphs you like via the Schema Generator below.
pt_BR: Você não adicionou nenhum esquema ainda. Você pode adicionar gráficos de esquema da sua preferência pelo Gerador de esquemas a seguir.

en: Yes, process this network change
pt_BR: Sim, processar esta alteração de rede

en: Visit Site
pt_BR: Visitar site

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Validate with Google
pt_BR: Validar com o Google

en: Validate Schema
pt_BR: Validar esquema

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use our powerful Schema Generator to configure Schema Markup for your content. Search Engines use structured data to better understand what your site is about as well as to display rich snippets in search results. %1$s
pt_BR: Use nosso poderoso Gerador de esquemas para configurar marcação de esquema para o seu conteúdo. Mecanismos de pesquisa usam dados estruturados para entender melhor sobre o que é o seu site e exibir rich snippets em resultados de pesquisa. %1$s

en: Upgrade Your Plan and Unlock Network Tools
pt_BR: Atualize o seu plano e tenha acesso a ferramentas de rede

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Migrate data or create backups without the need to visit each dashboard.
pt_BR: Desbloqueie ferramentas de rede para gerenciar todos os seus sites em um local único e fácil e usar. Migre dados ou crie backups sem precisar acessar cada painel.

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Manage your license key activations for each individual domain.
pt_BR: Desbloqueie ferramentas de rede para gerenciar todos os seus sites em um local único e fácil e usar. Gerencie as ativações das suas chaves de licença para cada domínio.

en: Unlimited Schema
pt_BR: Esquema ilimitado

en: This is the default graph for this post type. All data for this graph will be automatically generated.
pt_BR: Este é o gráfico padrão para este tipo de post. Todos os dados deste gráfico serão gerados automaticamente.

en: This is a network-wide change.
pt_BR: Esta alteração se aplica a toda a rede.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: This feature is not available in your current plan.
pt_BR: Este recurso não está disponível no seu plano atual.

en: Service
pt_BR: Serviço

en: Select Site
pt_BR: Selecionar site

en: Search Results Page
pt_BR: Página de resultados de pesquisas

en: Schema Validation
pt_BR: Validação de esquema

en: Schema Templates
pt_BR: Modelos de esquemas

en: Schema In Use
pt_BR: Esquema em uso

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Schema Generator is only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: O Gerador de esquema está disponível apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Schema Generator
pt_BR: Gerador de esquema

en: Schema Catalog
pt_BR: Catálogo de esquemas

en: Path
pt_BR: Caminho

en: Network Admin (no site)
pt_BR: Administrador de rede (sem site)

en: Music Group
pt_BR: Grupo musical

en: Music Album
pt_BR: Álbum musical

en: Music
pt_BR: Música

en: Medical Page
pt_BR: Página médica

en: Job Posting
pt_BR: Publicação de emprego

en: items per page
pt_BR: itens por página

en: Increase Rankings
pt_BR: Melhorar classificações

en: How To
pt_BR: Tutorial

en: Generate Schema
pt_BR: Gerar esquema

en: Fact Check
pt_BR: Verificação factual

en: Event
pt_BR: Evento

en: Domain Activations
pt_BR: Ativações de domínio

en: Deactivate License
pt_BR: Desativar licença

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Dataset
pt_BR: Conjunto de dados

en: Configure Schema Markup for your content. Search engines use structured data to display rich results in SERPs.
pt_BR: Configure a marcação de esquema do seu conteúdo. Mecanismos de pesquisa usam dados estruturados para exibir resultados rich em páginas de resultados (SERP).

en: Checkout Page
pt_BR: Página de confirmação

en: Are you sure you want to deactivate this addon across the network?
pt_BR: Quer mesmo desativar este complemento na rede?

en: Are you sure you want to deactivate these addons across the network?
pt_BR: Quer mesmo desativar este complemento na rede?

en: Are you sure you want to activate this addon across the network?
pt_BR: Quer mesmo ativar este complemento na rede?

en: Are you sure you want to activate these addons across the network?
pt_BR: Quer mesmo ativar estes complementos na rede?

en: All
pt_BR: Todos

en: Alias Of
pt_BR: Alias de

en: Additional Schema Types
pt_BR: Tipos de esquema adicionais

en: Activate License
pt_BR: Ativar licença

en: About Page
pt_BR: Página “Sobre”

en: The URL of the author page.
pt_BR: O URL da página do autor.

en: Author URL
pt_BR: URL do autor

en: Network Tools
pt_BR: Ferramentas de rede

en: Website Name
pt_BR: Nome do site

en: description
pt_BR: descrição

note: Translators: 1 - The plural name of the content type (e.g. "Posts" or "Categories").
en: Your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them. You can still control how their page title looks like below.
pt_BR: Seus(suas) %1$s não terão indexação e não estarão no sitemap para que mecanismos de pesquisa ignorem. Você ainda pode controlar o título das páginas a seguir.

en: Words to Strip
pt_BR: Palavras a extrair

en: Underscores (_)
pt_BR: Sublinhados (_)

en: Title Case
pt_BR: Maiúsculas/minúsculas em título

en: These are the results our SEO Analzyer has generated after analyzing the homepage of your website.
pt_BR: Estes são os resultados que nosso Analisador de SEO gerou após analisar a página inicial do seu site.

en: The first word of each sentence starts with a capital.
pt_BR: A primeira palavra de cada frase é iniciada com letra maiúscula.

en: Strip Punctuation
pt_BR: Extrair pontuação

en: Sentence Case
pt_BR: Maiúsculas/minúsculas em frase

en: Punctuation Characters to Keep:
pt_BR: Caracteres de pontuação a manter:

en: Pound (#)
pt_BR: Cerquilha (#)

en: Plus (+)
pt_BR: Mais (+)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Please note that if you are importing post/term meta from %1$s v3.7.1 or below, this will only be successful if the post/term IDs of this site are identical to those of the source site.
pt_BR: Se você estiver importando post/termo meta do %1$s na versão 3.7.1 ou anterior, isso só vai funcionar se as IDs do post/termo deste site forem idênticas às do site de fonte.

en: Numbers (0-9)
pt_BR: Números (0-9)

en: Major words are capitalized and minor words remain in their original casing.
pt_BR: As palavras principais são convertidas em maiúsculas, e as demais palavras mantêm o formato de letra original.

en: Lower Case
pt_BR: Minúscula

en: Looking for meta keywords?
pt_BR: Está buscando palavras-chave meta?

en: Go to the Advanced tab to add/edit meta keywords
pt_BR: Acesse a guia Avançado para adicionar ou editar palavras-chave meta.

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Date Archive Pages
pt_BR: Páginas de arquivos de datas

en: Dashes (-)
pt_BR: Traços (-)

en: Custom Role
pt_BR: Papel personalizado

en: Convert casing of image attributes
pt_BR: Converter maiúsculas/minúsculas de atributos de imagens

en: Clean uploaded image filenames
pt_BR: Limpar nomes de arquivos de imagens enviadas

en: Choose which casing should be applied to the attribute.
pt_BR: Escolha se o atributo terá letras maiúsculas ou minúsculas.

note: Translators: 1 - The plural name of the content type (e.g. "Posts" or "Categories").
en: Choose whether your %1$s should be included in search results. If you select "No", then your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them.
pt_BR: Escolha se quer incluir %1$s nos resultados de pesquisa. Se você selecionar “Não”, %1$s não terão indexação nem menção no sitemap para que mecanismos de pesquisa ignorem essas informações.

en: Casing
pt_BR: Maiúsculas ou minúsculas

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: Autogenerate image attributes
pt_BR: Gerar automaticamente atributos de imagem

note: Translators: 1 - The image attribute name ("Caption" or "Description").
en: Autogenerate %1$s on Upload
pt_BR: Gerar %1$s automaticamente no envio

en: Apostrophe (')
pt_BR: Apóstrofe (')

en: Ampersand (&)
pt_BR: “E” comercial (&)

en: Alt Tag
pt_BR: Tag alternativa

en: All letters are converted to lower case (small) letters.
pt_BR: Todas as letras são convertidas a minúsculas (pequenas).

en: Add a Redirect
pt_BR: Adicionar um redirecionamento

note: Translators: 1 - A internal link for Redirects, 2 - Open strong tag, 3 - Close strong tag.
en: %2$sYour redirect was added and you may edit it <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.%3$s
pt_BR: %2$sSeu redirecionamento foi adicionado e pode ser editado <a href="%1$s" target="_blank">aqui</a>.%3$s

note: Translators: 1 - The type of format ("Title", "Alt Tag", "Caption" or "Description").
en: %1$s Format
pt_BR: Formato de %1$s

en: We were unable to save the .htaccess file due to syntax errors. Please check the code below and try again.
pt_BR: Não conseguimos salvar o arquivo .htaccess devido a erros de sintaxe. Verifique o código a seguir e tente de novo.

en: We were unable to save the .htaccess file because the file was not writable. Please check the file permissions and try again.
pt_BR: Não conseguimos salvar o arquivo .htaccess, pois ele não permite edição. Verifique as permissões do arquivo e tente de novo.

en: Add a heading block below to begin generating the Table of Contents.
pt_BR: Adicione um bloco de título a seguir para começar a gerar uma lista de conteúdo.

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more uncommon words.
pt_BR: Seu título poderia receber mais cliques se tivesse mais palavras incomuns.

en: Yes, count me in!
pt_BR: Sim, conte comigo!

en: Word balance
pt_BR: Equilíbrio de palavras

en: Who should use AIOSEO?
pt_BR: Por que eu deveria usar o AIOSEO?

en: Want to get the most out of Clarity? Integrate Clarity with Google Analytics using MonsterInsights today!
pt_BR: Quer ter mais clareza? Integre o Clarity ao Google Analytics hoje mesmo usando o MonsterInsights.

en: VAT ID:
pt_BR: ID de IVA:

en: Too Many Words
pt_BR: Muitas palavras

en: To let search engines know which profiles are associated with this site, enter them below:
pt_BR: Para informar a mecanismos de pesquisa quais perfis estão associados a este site, insira-os a seguir:

en: Table of Contents Settings
pt_BR: Configurações da lista de conteúdo

en: Store
pt_BR: Loja

en: Reorder
pt_BR: Reordenar

en: Reduce Word Count
pt_BR: Reduzir quantidade de palavras

en: Open Your RSS Feed
pt_BR: Abrir seu feed RSS

en: Not Enough Words
pt_BR: Palavras insuficientes

en: Needs improvement
pt_BR: Precisa melhorar

en: Meta Description
pt_BR: Metadescrição

en: List Style
pt_BR: Estilo de lista

en: Headlines with 20-30% common words are more likely to get clicks.
pt_BR: Títulos com 20% a 30% de palavras comuns tendem a atrair mais cliques.

en: Great choice! Get started with MonsterInsights today to see how people find and use your website.
pt_BR: Ótima escolha! Comece a usar hoje mesmo o MonsterInsights para ver como as pessoas encontram e usam o seu site.

en: Get relevant suggestions for adding internal links to all your content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
pt_BR: Receba sugestões relevantes para adicionar links internos para todo o seu conteúdo, além de encontrar posts órfãos que não possuam links internos.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Get improved features and faster fixes by sharing non-sensitive data via usage tracking that shows us how %1$s is being used. No personal data is tracked or stored.
pt_BR: Tenha recursos aprimorados e correções mais rápidas compartilhando dados não sigilosos com uso de rastreamento que exibe como o %1$s é usado. Não é rastreado nem armazenado nenhum dado pessoal.

note: Translators: 1 - Opening bold HTML tag, 2 - Closing bold HTML tag, 3 - Score.
en: For best results, you should strive for %1$s%3$d and above%2$s.
pt_BR: Para melhorar os resultados, você deve buscar %1$s%3$d ou mais%2$s.

en: Done
pt_BR: Concluído

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Dedicated HTML Sitemaps do not work while using "plain" permalinks. Please update your %1$spermalink structure%2$s to use this option.
pt_BR: Sitemaps dedicados em HTML não funcionam com links permanentes em texto simples. Atualize a sua %1$sestrutura de links permanentes%2$s para usar esta opção.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Build a Better %1$s
pt_BR: Deixe o %1$s ainda melhor

en: at least one
pt_BR: pelo menos 1

en: All in One SEO is perfect for business owners, bloggers, designers, developers, photographers, and basically everyone else. If you want to optimize your WordPress SEO, then you need to use All in One SEO Pack.
pt_BR: O All in One SEO é perfeito para proprietários de empresas, blogueiros, designers, desenvolvedores, fotógrafos… basicamente todo mundo. Se quiser otimizar o seu SEO no WordPress, você precisa usar o All in One SEO.

note: Translators: 1 - Opening bold HTML tag, 2 - Closing bold HTML tag, 3 - Initial score range, 4 - Final score range.
en: A very good score is between %1$s%3$d and %4$d%2$s.
pt_BR: Uma ótima pontuação se situa entre %1$s%3$d e %4$d%2$s.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Table of Contents
pt_BR: Lista de conteúdo do %1$s

en: Sample Parent Term Name
pt_BR: Amostra do nome do termo principal

en: The name of the parent term of the current term.
pt_BR: O nome do termo principal ou do termo atual.

en: Parent Term
pt_BR: Termo principal

en: The permalink for this post just changed! This could result in 404 errors for your site visitors.
pt_BR: O link permanente desse post acaba de mudar, e os visitantes do seu site podem receber erros 404.

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Your RSS feed has been disabled. Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings. You can re-enable the global RSS feed in the %1$scrawl content settings%2$s.
pt_BR: Seu feed RSS foi desabilitado. NÃO é recomendável desativar o feed RSS global. Isso impediria usuários de assinarem o seu conteúdo e poderia prejudicar as suas classificações de SEO. Você pode habilitar novamente o feed RSS global nas %1$sconfigurações de conteúdo de rastreamento%2$s.

en: You're almost there! Once you complete the SEO setup your site will be optimized to rank in search engine results!
pt_BR: Quase pronto! Depois que terminar, a configuração de SEO do seu site vai ser otimizada para melhorar as classificações nos resultados de pesquisa.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: You can import additional page URL's to your sitemap using a CSV file. The following 4 columns are required: %1$sPage URL, Priority, Frequency, Date Modified.%2$s
pt_BR: Você pode importar URLs de páginas adicionais para o seu sitemap usando um arquivo CSV. As 4 colunas a seguir são necessárias: %1$sURL da página, prioridade, frequência, data de modificação%2$s.

en: You can add additional social profile URLs here, separated by a new line.
pt_BR: Você pode adicionar URLs de perfis sociais aqui, separados por uma nova linha.

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title and description.
pt_BR: Você está usando uma página inicial estática encontrada sob páginas. Você pode %1$s editar as configurações da sua página inicial %2$s diretamente para alterar título e descrição.

en: Write your post title to see the analyzer data. This Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines that drive traffic, shares, and rank better in search results.
pt_BR: Redija o título do seu post para ver os dados do analisador. Com nosso Analisador de títulos, você pode redigir títulos de SEO irresistíveis que aumentam o tráfego, os compartilhamentos e as classificações em resultados de pesquisa.

en: Without a Focus Keyphrase
pt_BR: Sem uma frase-chave de foco

note: Translators: 1 - The singular label for the current post type.
en: View %1$s
pt_BR: Ver %1$s

en: URL already exists.
pt_BR: O URL já existe.

en: Upgrade to Pro Today!
pt_BR: Atualize hoje mesmo para a versão Pro!

en: Unable to read CSV file. Please check if the file is valid and try again.
pt_BR: Não foi possível ler o arquivo CSV. Verifique se o arquivo é válido e tente de novo.

en: Try New Headline
pt_BR: Experimentar novo título

note: Translators: 1 - The post type plural name.
en: Total %1$s
pt_BR: Total de %1$s

en: Too Short 🙃
pt_BR: Muito curto 🙃

en: Too Long 😑
pt_BR: Muito longo 😑

en: This will permanently remove this page from the additional pages sitemap.
pt_BR: Esta opção remove permanentemente esta página do sitemap de páginas adicionais.

en: This will permanently remove the selected pages from the additional pages sitemap.
pt_BR: Esta opção remove permanentemente as páginas selecionadas do sitemap de páginas adicionais.

en: This will help prevent search engines from crawling every variation of your pages with all the unrecognized query arguments. Only enable this if you understand exactly what it does as it can have a significant impact on your site.
pt_BR: Isso vai ajudar a impedir que mecanismos de pesquisa rastreiem toda variação das suas páginas com todos os argumentos de consulta não reconhecidos. Habilite esta opção somente se você entender exatamente o que ela faz, pois o seu site pode ser afetado.

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO"), 2 - "Learn More" link.
en: This option allows you to control whether %1$s should parse shortcodes when generating data such as the SEO title/meta description. Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %2$s
pt_BR: Esta opção permite que você controle se o %1$s deve analisar shortcodes ao gerar dados como o metatítulo ou a metadescrição de SEO. Habilitar esta opção pode causar conflitos com plugins ou temas de outros desenvolvedores. %2$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: This is a global feed of your site output in the RDF/RSS 1.0 format. %1$s
pt_BR: Este é um feed global de saída do seu site no formato RDF/RSS 1.0. %1$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: This is a global feed of your site output in the Atom format. %1$s
pt_BR: Este é um feed global de saída do seu site no formato Atom. %1$s

en: The static posts page feed allows users to subscribe to any new content added to your blog page.
pt_BR: O feed de páginas de post estáticas permite que usuários se inscrevam para receber novo conteúdo adicionado à página do seu blog.

en: The post comments feed allows your users to subscribe to any new comments on a specific page or post.
pt_BR: O feed de comentários de post permite que usuários se inscrevam para receber novos comentários em uma página ou post específico.

en: The paginated RSS feeds are for any posts or pages that are paginated.
pt_BR: Os feeds RSS paginados se destinam a qualquer post ou página que tenham paginação.

note: Translators: 1 - "WordPress 5.2", 2 - "Learn More".
en: The Headline Analyzer is only available in %1$s and up. %2$s
pt_BR: O Analisador de títulos está disponível apenas no %1$s ou versão posterior. %2$s

en: The global RSS feed is how users subscribe to any new content that has been created on your site.
pt_BR: O feed RSS global permite que os usuários se inscrevam para receber novo conteúdo criado no seu site.

en: The global comments feed allows users to subscribe to any new comments added to your site.
pt_BR: O feed de comentários globais permite que os usuários se inscrevam para receber novos comentários adicionados ao seu site.

en: The file that you've currently selected is not a CSV file.
pt_BR: Você não selecionou um arquivo CSV.

en: The authors feed allows your users to subscribe to any new content written by a specific author.
pt_BR: O feed de autores permite que os usuários se inscrevam para ser informados sobre novo conteúdo escrito por um autor específico.

en: The attachments feed allows users to subscribe to any changes to your site made to media file categories.
pt_BR: O feed de anexos permite que os usuários se inscrevam para ser informados sobre mudanças feitas em categorias de arquivos de mídia do seu site.

en: Taxonomy Feeds
pt_BR: Feeds de taxonomia

en: Super! 🔥🔥🔥
pt_BR: Excelente! 🔥🔥🔥

en: Static Posts Page Feed
pt_BR: Página estática dos seus posts

en: SEO Setup
pt_BR: Configuração de SEO

en: SEO Headline Analyzer
pt_BR: Analisador de títulos de SEO

en: Select which Taxonomies should include an RSS feed.
pt_BR: Selecione quais taxonomias um feed RSS deve incluir.

en: Select which post type archives should include an RSS feed. This only applies to post types that include an archive page.
pt_BR: Selecione quais arquivos de tipo de post um feed RSS deve incluir. Isso se aplica somente a tipos de post que contêm uma página de arquivo.

en: Search Preview
pt_BR: Pré-visualização de pesquisa

en: Search Feed
pt_BR: Feed de pesquisa

en: Run Shortcodes
pt_BR: Executar shortcodes

en: REST API support
pt_BR: Compatibilidade com REST API

en: Removing unrecognized query arguments from URLs and disabling unnecessary RSS feeds can help save search engine crawl quota and speed up content indexing for larger sites. If you choose to disable any feeds, those feed links will automatically redirect to your homepage or applicable archive page.
pt_BR: Remover argumentos de consulta não reconhecidos de URLs e desabilitar feeds RSS desnecessários pode economizar cotas de rastreamento de mecanismos de pesquisa e agilizar a indexação de conteúdo de sites maiores. Se você optar por desabilitar feeds, os links desses feeds vão redirecionar automaticamente para a sua página inicial ou página de arquivo aplicável.

en: Remove Query Args
pt_BR: Remover argumentos de consulta

en: RDF/RSS 1.0 Feed
pt_BR: Feed RDF/RSS 1.0

en: Previous Scores
pt_BR: Pontuações anteriores

en: Post Type Archive Feeds
pt_BR: Feeds de arquivos de tipo de post

en: Post Comment Feeds
pt_BR: Feeds de comentários de post

en: Personal Options
pt_BR: Opções pessoais

en: Paginated RSS Feeds
pt_BR: Feeds RSS paginados

en: Open Your Static Posts Page RSS Feed
pt_BR: Abrir o feed RSS da página estática dos seus posts

en: Open Your Comments RSS Feed
pt_BR: Abrir seus feed RSS de comentários

en: Open Your Atom Feed
pt_BR: Abrir seu feed Atom

en: Okay
pt_BR: Ok

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: NOTE: Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %1$s
pt_BR: OBSERVAÇÃO: habilitar esta configuração pode gerar conflitos com plugins ou temas de outros desenvolvedores. %1$s

en: Not Looking Great
pt_BR: Não está muito bom

en: New Score
pt_BR: Nova pontuação

en: Most readers only look at the first and last 3 words of a headline before deciding whether to click.
pt_BR: A maioria dos leitores olha apenas para as três primeiras e últimas palavras de um título antes de decidir clicar ou não.

en: Missing social markup!
pt_BR: Marcação social ausente!

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs.
pt_BR: Gerencie os metadados de SEO do seu post e termo pela WordPress REST API. Esse complemento também funciona perfeitamente com instalações do WordPress sem título.

en: Manage existing links, get relevant suggestions for adding internal links to older content, discover orphaned posts and more.
pt_BR: Gerencie links existentes, receba sugestões relevantes para adicionar links internos a conteúdo mais antigo, descubra posts órfãos e muito mais.

en: Looks Good! 👍👍
pt_BR: Parece bom! 👍👍

en: Include All Post Type Archives
pt_BR: Incluir todos os arquivos de tipo de post

en: Improve SEO Rankings
pt_BR: Melhorar classificações de SEO

en: Import from CSV
pt_BR: Importar de CSV

en: Import Additional Pages
pt_BR: Importar páginas adicionais

note: Translators: 1 - "Clarity", 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: If you don't already have a project on %1$s, create a project %2$shere%3$s.
pt_BR: Se você ainda não tiver um projeto no %1$s, crie %2$saqui%3$s.

en: Here is how your headline will look like in Google search results page.
pt_BR: Seu título ficará assim na página de resultados do Google.

en: Good 🙂
pt_BR: Bom 🙂

en: Global RSS Feed
pt_BR: Feed RSS global

en: Global Comments RSS Feed
pt_BR: Feed RSS global de comentários

en: Getting There
pt_BR: Chegando lá

en: Get the #1 conversion optimization plugin to convert your growing website traffic into subscribers, leads and sales.
pt_BR: Tenha o melhor plugin de otimização de conversões para converter o tráfego crescente do seu site em assinantes, leads e vendas.

note: Translators: 1 - The upgrade call to action.
en: Get additional keyphrases and many more modules! %1$s
pt_BR: Obtenha frases-chave adicionais e muitos mais módulos. %1$s

en: Follow on YouTube
pt_BR: Seguir no YouTube

en: Enter your verification codes below to activate webmaster tools.
pt_BR: Insira a seguir os seus códigos de verificação para ativar ferramentas de webmaster.

en: Enter a different headline than your post title to see how it compares.
pt_BR: Insira um título diferente do título do seu post para compará-los.

en: Ending Words
pt_BR: Palavras finais

en: Enable this option to remove any unrecognized query args from your site.
pt_BR: Habilite esta opção para remover argumentos de consulta desconhecidos do seu site.

note: Translators: 1 - A noun for something that's being edited ("Post", "Page", "Article", "Product", etc.).
en: Edit %1$s
pt_BR: Editar %1$s

en: Easily create and manage redirects for your broken links to avoid confusing search engines and users, as well as losing valuable backlinks.
pt_BR: Crie e gerencie redirecionamentos facilmente para os seus links quebrados e não confundir mecanismos de pesquisa e usuários, além de não perder backlinks valiosos.

en: Download Sample CSV File
pt_BR: Baixar arquivo CSV de amostra

en: Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings.
pt_BR: NÃO é recomendável desativar o feed RSS global. Isso impediria usuários de assinarem o seu conteúdo e poderia prejudicar as suas classificações de SEO.

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Did you know you can automatically add internal links using Link Assistant? %1$s
pt_BR: Sabia que você pode adicionar automaticamente links internos usando o Assistente de links? %1$s

en: Delete Selected Pages
pt_BR: Excluir páginas selecionadas

en: Delete Page
pt_BR: Excluir página

en: Customer Data
pt_BR: Dados de clientes

en: Current Score
pt_BR: Pontuação atual

en: CSV example file
pt_BR: Exemplo de arquivo CSV

en: Crawl Cleanup
pt_BR: Limpeza de rastreamento

en: Could Be Better
pt_BR: Poderia ser melhor

en: Conversion Tools
pt_BR: Ferramentas de conversão

en: Complete support for schema markup so you can get more clicks and traffic with rich snippets.
pt_BR: Funcionalidade total de marcação de esquema para obter mais cliques e tráfego com rich snippets.

en: Compare the percentages of your results to the goal for each category and adjust as necessary.
pt_BR: Compare os percentuais dos seus resultados com a meta de cada categoria e ajuste como precisar.

en: Choose a Post Type
pt_BR: Escolher um tipo de post

en: Below are the TruSEO scores of your published posts. Take some time to improve your TruSEO score to help increase your rankings.
pt_BR: Seguem as pontuações TruSEO dos seus posts publicados. Dedique um tempo para melhorar a sua pontuação TruSEO e as suas classificações.

en: Beginning Words
pt_BR: Palavras iniciais

en: Beginning & Ending Words
pt_BR: Palavras iniciais e finais

en: Author Feeds
pt_BR: Feeds do autor

en: Attachments Feed
pt_BR: Feed de anexos

en: Atom Feed
pt_BR: Feed Atom

en: Analyze Headline
pt_BR: Analisar título

en: Allowed Query Args
pt_BR: Argumentos de consulta permitidos

en: AIOSEO Local - Opening Hours
pt_BR: AIOSEO Local — Horário de funcionamento

en: AIOSEO Local - Map
pt_BR: AIOSEO Local — Mapa

en: AIOSEO Local - Locations
pt_BR: AIOSEO Local — Locais

en: AIOSEO Local - Business Info
pt_BR: AIOSEO Local — Informações comerciais

en: AIOSEO - HTML Sitemap
pt_BR: AIOSEO — Sitemap em HTML

en: Additional Profiles
pt_BR: Perfis adicionais

en: Add Page
pt_BR: Adicionar página

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed.
pt_BR: Adicione compatibilidade com o IndexNow para notificar instantaneamente mecanismos de pesquisa quando o seu conteúdo for alterado.

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: Add any query args that you want to allow, one per line. You can also use regular expressions here for advanced use. All query args that are used by WordPress Core (e.g. "s" for search pages) are automatically whitelisted by default. %1$s
pt_BR: Adicione qualquer argumento de consulta que você queira permitir (um por linha). Você também pode usar expressões regulares para uso avançado. Todos os argumentos de consulta usados pelo WordPress Core (por exemplo, “s” para páginas de pesquisa) são permitidos automaticamente por padrão. %1$s

note: Translators: 1 - "Clarity".
en: %1$s Project ID
pt_BR: ID do projeto %1$s

note: Translators: 1 - The plugin shortname ("AIOSEO").
en: %1$s Overview
pt_BR: Visão geral do %1$s

note: Translators: 1 - "Clarity", 2 - Learn more link.
en: %1$s helps you understand how users interact with your website through heatmaps and session recordings. %2$s
pt_BR: O %1$s ajuda você a entender melhor como os usuários interagem com o seu site consultando mapas de calor e gravações de sessões. %2$s

en: Sample description for media.
pt_BR: Descrição de amostra para a mídia.

en: Description for the current media file.
pt_BR: Descrição do arquivo de mídia atual.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Hey, I noticed you have been using %1$s for some time - that’s awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
pt_BR: Você já tem usado o %1$s há algum tempo. Você pode fazer um GRANDE favor e dar uma classificação 5 estrelas no WordPress para divulgar nossa solução e nos deixar ainda mais motivados?

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Post type name.
en: %1$s %2$s %3$s Feed
pt_BR: %1$s %2$s Feed de %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Search query.
en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
pt_BR: %1$s %2$s Resultados de pesquisa para feed de &#8220;%3$s&#8221;

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Author name.
en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
pt_BR: %1$s %2$s posts por feed de %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Term name, 4: Taxonomy singular name.
en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
pt_BR: %1$s %2$s Feed de %4$s de %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Tag name.
en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
pt_BR: %1$s %2$s Feed de tags de %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Category name.
en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
pt_BR: %1$s %2$s Feed de categoria de %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Post title.
en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
pt_BR: %1$s %2$s Feed de comentário de %3$s

[ctx: feed link]
note: Translators: Separator between blog name and feed type in feed links.
en: -
pt_BR: —

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: You selected to install the free OptinMonster Conversion Tools plugin during the setup of %1$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
pt_BR: Você selecionou a instalação do plugin gratuito OptinMonster Conversion Tools durante a configuração do %1$s, mas ocorreu um problema na instalação. Clique a seguir para instalar manualmente.

en: Install OptinMonster
pt_BR: Instalar o OptinMonster

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Overview
pt_BR: Visão geral do %s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Setup
pt_BR: Configuração do %s

en: View supported browsers
pt_BR: Ver navegadores compatíveis

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: You are using a browser which is no longer supported by %1$s. Please update or use another browser in order to access the plugin settings.
pt_BR: Você está usando um navegador que já não é compatível com o %1$s. Atualize ou use outro navegador para acessar as configurações do plugin.

en: Your browser version is not supported
pt_BR: A versão do seu navegador não é compatível

en: Resolve This Issue
pt_BR: Resolver este problema

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: Copy the error message above and paste it in a message to the %1$s support team.
pt_BR: Copie e envie a mensagem de erro acima para a equipe de suporte do %1$s.

note: Translators: 1 - Line break HTML tag, 2 - "AIOSEO".
en: There seems to be an issue running JavaScript on your website. %1$s%2$s is built with JavaScript to give you the best experience possible.
pt_BR: Parece que há um problema ao executar o JavaScript no seu site. %1$sO %2$s é desenvolvido com JavaScript para que você tenha a melhor experiência possível.

en: Ooops! It Appears JavaScript Didn’t Load
pt_BR: Algo deu errado! Parece que o JavaScript não foi carregado.

note: Translators: 1 - The sitemap name, 2 - The current page.
en: %1$s Sitemap %2$s
pt_BR: %2$s do sitemap %1$s

en: Don't update the modified date
pt_BR: Não atualize a data de modificação

en: Open Redirects
pt_BR: Abrir redirecionamentos

en: Here you can add a redirect or view your existing redirects from this page. Click on the button below to view the Redirects panel.
pt_BR: Você pode adicionar aqui um redirecionamento ou ver os seus redirecionamentos existentes a partir desta página. Clique no botão a seguir para ver o painel Redirecionamentos.

en: Go to Social Networks
pt_BR: Acessar Redes sociais

note: Translators: 1 - "Open Graph", 2 - "Go to Social Networks ->".
en: No %1$s markup will be output for your post because it is currently disabled. You can enable %1$s markup in the Social Networks settings. %2$s
pt_BR: Nenhuma marcação de %1$s será apresentada para o seu post, porque o recurso está desabilitado no momento. Você pode habilitar a marcação de %1$s nas configurações de Redes sociais. %2$s

en: Link selected.
pt_BR: Link selecionado.

en: Insert/edit link
pt_BR: Inserir ou editar link

en: Got It!
pt_BR: Entendi!

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Elementor plugin name ("Elementor").
en: You can now manage your SEO settings inside of %1$s via %2$s before you publish your post!
pt_BR: Você pode agora gerenciar as suas configurações de SEO dentro do %1$s pelo %2$s antes de publicar o seu post.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The Elementor plugin name ("Elementor").
en: New: %1$s %2$s integration
pt_BR: Novo: integração com o %1$s %2$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: The options below are disabled because you are using %1$s to manage your SEO. They can be changed in the %2$sSearch Appearance menu%3$s.
pt_BR: As opções a seguir estão desabilitadas, pois você está usando o %1$s para gerenciar o seu SEO. Elas podem ser alteradas no %2$smenu Aparência de pesquisa%3$s.

en: IndexNow API Key
pt_BR: Chave de API do IndexNow

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: You can manually set an API key here, but if left blank a new one will be auto-generated. %1$s
pt_BR: Você pode definir manualmente uma chave de API aqui, mas deixe em branco para que uma seja gerada automaticamente. %1$s

en: Regenerate API Key
pt_BR: Gerar chave de API novamente

en: Update IndexNow
pt_BR: Atualizar o IndexNow

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Pro, 3 - Version Number ("1.0.0"), 4 - Addon name ("Redirects"), 5 - Version Number ("1.0.0").
en: The IndexNow addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
pt_BR: O complemento IndexNow deve ser atualizado. O %1$s %2$s requer a versão mínima %3$s para o complemento %4$s. Você tem a versão %5$s instalada neste momento.

en: The IndexNow addon is required to use this feature.
pt_BR: O complemento IndexNow é necessário para usar este recurso.

en: Activate IndexNow
pt_BR: Ativar o IndexNow

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s settings
pt_BR: configurações do %1$s

en: Are you sure you want to delete these pages?
pt_BR: Quer mesmo excluir estas páginas?

en: Are you sure you want to delete this page?
pt_BR: Quer mesmo excluir esta página?

note: Translators: 1 - Opening strong tag, 2 - Closing strong tag, BR tag.
en: %1$sOutbound Internal Links%2$sLinks from this post to other posts
pt_BR: %1$sLinks internos de saída%2$sLinks deste post para outros posts

note: Translators: 1 - Opening strong tag, 2 - Closing strong tag, BR tag.
en: %1$sInbound Internal Links%2$sLinks from other posts to this post
pt_BR: %1$sLinks internos de entrada%2$sLinks de outros posts para este post

en: Outbound Internal
pt_BR: Interno de saída

en: No items found.
pt_BR: Nenhum item encontrado.

en: A simple & powerful event calendar plugin for WordPress that comes with all the event management features including payments, scheduling, timezones, ticketing, recurring events, and more.
pt_BR: Um plugin de calendário de eventos simples e poderoso para WordPress que vem com todos os recursos de gerenciamento de eventos, incluindo pagamentos, agendamento, fusos horários, emissão de ingressos, eventos recorrentes e muito mais.

en: The best WordPress eCommerce plugin for selling digital downloads. Start selling eBooks, software, music, digital art, and more within minutes. Accept payments, manage subscriptions, advanced access control, and more.
pt_BR: O melhor plugin de comércio eletrônico do WordPress para vender downloads digitais. Comece a vender eBooks, software, música, arte digital e muito mais em poucos minutos. Aceite pagamentos, gerencie assinaturas, controle de acesso avançado e muito mais.

en: The #1 Stripe payments plugin for WordPress. Start accepting one-time and recurring payments on your WordPress site without setting up a shopping cart. No code required.
pt_BR: O melhor plugin de pagamentos Stripe para WordPress. Comece a aceitar pagamentos únicos e recorrentes no seu site WordPress sem configurar um carrinho de compras. Nenhum código necessário.

en: The #1 affiliate management plugin for WordPress. Easily create an affiliate program for your eCommerce store or membership site within minutes and start growing your sales with the power of referral marketing.
pt_BR: O melhor plugin de gerenciamento de afiliados para WordPress. Crie facilmente um programa de afiliados para sua loja de comércio eletrônico ou site de associação em poucos minutos e comece a aumentar suas vendas com o poder do marketing de referência.

en: The most advanced WordPress search plugin. Customize your WordPress search algorithm, reorder search results, track search metrics, and everything you need to leverage search to grow your business.
pt_BR: O mais avançado plugin de pesquisa para o WordPress. Personalize seu algoritmo de pesquisa do WordPress, reordene os resultados da pesquisa, acompanhe as métricas de pesquisa e tudo o que você precisa para alavancar a pesquisa para expandir seus negócios.

en: Connect with your visitors after they leave your website with the leading web push notification software. Over 10,000+ businesses worldwide use PushEngage to send 9 billion notifications each month.
pt_BR: Conecte-se com seus visitantes depois que eles saem do seu site com o software de notificação push da web líder. Mais de 10.000 empresas em todo o mundo usam PushEngage para enviar 9 bilhões de notificações por mês.

en: Easily display YouTube videos on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to embed live streams, video filtering, ability to combine multiple channel videos, and more.
pt_BR: Exiba facilmente vídeos do YouTube no seu site WordPress sem escrever nenhum código. Vem com vários layouts, capacidade de incorporar streams ao vivo, filtragem de vídeo, capacidade de combinar vídeos de vários canais e muito mais.

en: Easily display Twitter content in WordPress without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to combine multiple Twitter feeds, Twitter card support, tweet moderation, and more.
pt_BR: Exiba facilmente o conteúdo do Twitter no WordPress sem escrever nenhum código. Vem com vários layouts, capacidade de combinar vários feeds do Twitter, suporte de cartão do Twitter, moderação de tweet e muito mais.

en: Easily display Instagram content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to show content from multiple accounts, hashtags, and more. Trusted by 1 million websites.
pt_BR: Exiba facilmente o conteúdo do Instagram no seu site WordPress sem escrever nenhum código. Vem com vários modelos, capacidade de mostrar conteúdo de várias contas, hashtags e muito mais. Aprovado por 1 milhão de sites.

en: Easily display Facebook content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to embed albums, group content, reviews, live videos, comments, and reactions.
pt_BR: Exiba facilmente o conteúdo do Facebook no seu site WordPress sem escrever nenhum código. Vem com vários modelos, capacidade de incorporar álbuns, agrupar conteúdo, avaliações, vídeos ao vivo, comentários e reações.

en: Turn your website visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with the most powerful giveaways & contests plugin for WordPress.
pt_BR: Transforme os visitantes do seu site em embaixadores da marca! Aumente facilmente sua lista de e-mail, tráfego do site e seguidores de mídia social com o mais poderoso plugin de brindes e concursos para WordPress.

en: Boost your sales and conversions by up to 15% with real-time social proof notifications. TrustPulse helps you show live user activity and purchases to help convince other users to purchase.
pt_BR: Aumente suas vendas e conversões em até 15% com notificações de prova social em tempo real. O TrustPulse ajuda a mostrar as atividades e compras do usuário ao vivo para ajudar a convencer outros usuários a comprar.

en: The fastest drag & drop landing page builder for WordPress. Create custom landing pages without writing code, connect them with your CRM, collect subscribers, and grow your audience. Trusted by 1 million sites.
pt_BR: O criador de páginas de destino com recurso arrastar e soltar mais rápido para WordPress. Crie páginas de destino personalizadas sem escrever código, conecte-as ao seu CRM, reúna assinantes e aumente seu público. Confiado por 1 milhão de sites.

en: Improve your WordPress email deliverability and make sure that your website emails reach user’s inbox with the #1 SMTP plugin for WordPress. Over 2 million websites use it to fix WordPress email issues.
pt_BR: Melhore a sua entrega de e-mails do WordPress e tenha a certeza de que as suas mensagens chegarão a cada destinatário com o melhor plugin de SMTP para o WordPress. Mais de dois milhões de sites usam essa ferramenta para resolver problemas de e-mail no WordPress.

en: The leading WordPress analytics plugin that shows you how people find and use your website, so you can make data driven decisions to grow your business. Properly set up Google Analytics without writing code.
pt_BR: O melhor plugin de análise do WordPress que mostra como as pessoas encontram e usam seu site, para que você possa tomar decisões baseadas em dados para expandir seus negócios. Configure corretamente o Google Analytics sem escrever código.

en: The best drag & drop WordPress form builder. Easily create beautiful contact forms, surveys, payment forms, and more with our 100+ form templates. Trusted by over 4 million websites as the best forms plugin.
pt_BR: O melhor criador de formulários para o WordPress. Arraste e solte elementos para criar facilmente formulários de contato, pesquisas, formulários de pagamento e muito mais com nossos mais de 100 modelos. Considerado o melhor plugin de formulário por mais de quatro milhões de sites.

en: Instantly get more subscribers, leads, and sales with the #1 conversion optimization toolkit. Create high converting popups, announcement bars, spin a wheel, and more with smart targeting and personalization.
pt_BR: Obtenha instantaneamente mais assinantes, leads e vendas com o melhor kit de ferramentas de otimização de conversão. Crie pop-ups de alta conversão, barras de anúncio, gire uma roda e muito mais com segmentação e personalização inteligentes.

en: User Access Control
pt_BR: Controle de acesso de usuários

en: Custom Breadcrumb Templates
pt_BR: Modelos de caminhos de navegação personalizados

en: Post Report
pt_BR: Relatório de post

en: Domains Report
pt_BR: Relatório de domínios

en: Links Report
pt_BR: Relatório de links

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: We couldn't analyze your title, please try again later.
pt_BR: Não pudemos analisar o seu título. Tente de novo depois.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Pro.
en: An update is required for this addon to continue to work with %1$s %2$s.
pt_BR: Este complemento requer uma atualização para seguir funcionando com o %1$s %2$s.

en: Update Addon
pt_BR: Atualizar complemento

en: Update to version
pt_BR: Atualizar para a versão

en: Inbound Internal
pt_BR: Interno de chegada

note: Translators: 1 - The amount of links, 2 - The type of link.
en: See All %1$s %2$s Links
pt_BR: Ver todos os %1$s links de %2$s

en: Phrase
pt_BR: Expressão

en: Post Title
pt_BR: Título do post

en: Inbound
pt_BR: Entrada

note: Translators: 1 - The type of link.
en: %1$s Link Suggestions
pt_BR: Sugestões de link de %1$s

note: Translators: 1 - The type of link.
en: Delete All %1$s Links
pt_BR: Excluir todos os links de %1$s

en: Overall Score
pt_BR: Pontuação geral

en: Depending on the amount of content on your site, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
pt_BR: Dependendo do volume de conteúdo do seu site, este processo pode demorar um pouco. Você pode sair desta página e verificar mais tarde.

en: Link suggestions are being processed.
pt_BR: As sugestões de link estão sendo processadas.

en: Open Link Assistant
pt_BR: Abrir Assistente de links

en: Here you can view an overview of your existing links as well as find suggestions for new internal links. Click on the button below to view the Link Assistant panel.
pt_BR: Você pode ter aqui uma visão geral dos seus links existentes e receber sugestões de novos links internos. Clique no botão a seguir para ver o painel Assistente de links.

en: Top Domain Reports
pt_BR: Os melhores relatórios de domínio

en: See Affiliate Links
pt_BR: Ver links de afiliados

en: See Orphaned Posts
pt_BR: Ver posts órfãos

en: Actionable Link Suggestions
pt_BR: Sugestões de links acionáveis

en: Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
pt_BR: Receba sugestões relevantes para adicionar links internos para conteúdo mais antigo, além de encontrar posts órfãos que não possuam links internos.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Link Assistant is only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: O Assistente de links está disponível apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s and Unlock Link Assistant
pt_BR: Atualize para a versão %1$s e tenha acesso ao Assistente de links

note: Translators: 1 - Link to learn more.
en: In order to continue searching for additional keyphrases, you'll need to upgrade. %1$s
pt_BR: Para seguir pesquisando frases-chave adicionais, você vai precisar atualizar a versão. %1$s

note: Translators: 1 - Semrush.
en: You have exceeded the number of requests allowed by your %1$s plan.
pt_BR: Você ultrapassou a quantidade de solicitações permitidas para o seu plano %1$s.

en: You currently don't have permission to update this addon. Please ask a site administrator to update.
pt_BR: Você não tem atualmente permissão para atualizar este complemento. Peça que um administrador do site atualize.

en: At this length, it will get cut off in search results. Try reducing it to about 55 characters.
pt_BR: Neste tamanho, isso ficará cortado em resultados de pesquisa. Tente reduzir para aproximadamente 55 caracteres.

en: Too Long
pt_BR: Muito longo

en: Headlines that are about 55 characters long will display fully in search results and tend to get more clicks.
pt_BR: Títulos com aproximadamente 55 caracteres são exibidos completamente em resultados de pesquisa e tendem a receber mais cliques.

en: You have space to add more keywords and power words to boost your rankings and click-through rate.
pt_BR: Você tem espaço para adicionar mais palavras-chave e palavras poderosas que melhorem as suas classificações e taxa de cliques.

en: Too Short
pt_BR: Muito curto

en: Headline Type
pt_BR: Tipo de título

en: Word Count
pt_BR: Quantidade de palavras

en: Sentiment
pt_BR: Sentimento

en: Needs Improvement
pt_BR: Precisa melhorar

en: All good
pt_BR: Tudo certo

en: Character Count
pt_BR: Quantidade de caracteres

en: At least one
pt_BR: Pelo menos 1

en: Word Balance
pt_BR: Equilíbrio de palavras

en: Headlines with power words are more likely to get clicks.
pt_BR: Títulos com palavras poderosas tendem a atrair mais cliques.

en: Power Words
pt_BR: Palavras poderosas

en: Emotionally triggered headlines are likely to drive more clicks.
pt_BR: Títulos que geram emoção tendem a atrair mais cliques.

en: Emotional Words
pt_BR: Palavras emocionais

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more common words.
pt_BR: Seu título poderia receber mais cliques se tivesse mais palavras comuns.

en: Uncommon Words
pt_BR: Palavras incomuns

en: Headlines with uncommon words are more likely to get clicks.
pt_BR: Títulos com palavras incomuns comuns tendem a atrair mais cliques.

en: Common Words
pt_BR: Palavras comuns

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: Headlines that are lists and how-to get more engagement on average than other types of headlines. %1$s%2$sLearn More%3$s →
pt_BR: Títulos em forma de listas e explicações práticas atraem em média mais engajamento que outros tipos de títulos. %1$s%2$sSaiba mais%3$s →

en: Negative headlines are attention-grabbing and tend to perform better than neutral ones.
pt_BR: Títulos negativos chamam a atenção e tendem a atrair mais clique que títulos neutros.

en: Your headline has a negative sentiment.
pt_BR: Seu título possui um sentimento negativo.

en: Negative
pt_BR: Negativo

en: Positive headlines tend to get better engagement than neutral or negative ones.
pt_BR: Títulos positivos tendem a atrair mais engajamento que títulos neutros ou negativos.

en: Your headline has a positive sentiment.
pt_BR: Seu título possui um sentimento positivo.

en: Positive
pt_BR: Positivo

en: Headlines that are strongly positive or negative tend to get more engagement than neutral ones.
pt_BR: Títulos muito positivos ou negativos tendem a atrair mais engajamento que títulos neutros.

en: Your headline has a neutral sentiment.
pt_BR: Seu título possui um sentimento neutro.

en: Neutral
pt_BR: Neutro

en: Your headline has too many words. Long headlines will get cut off in search results and won’t get as many clicks.
pt_BR: Seu título possui muitas palavras. Títulos longos tendem a ser cortados em resultados de pesquisa e não recebem muitos cliques.

en: Too Many Words 😑
pt_BR: Muitas palavras 😑

en: Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
pt_BR: Títulos tendem a receber mais cliques em resultados de pesquisa quando têm cerca de seis palavras.

en: Reduce Word Count 🙂
pt_BR: Reduzir quantidade de palavras 🙂

en: Your headline has the right amount of words. Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
pt_BR: Seu título possui a quantidade certa de palavras. Títulos tendem a receber mais cliques em resultados de pesquisa quando têm cerca de seis palavras.

en: Good
pt_BR: Bom

en: Your headline doesn’t use enough words. You have more space to add keywords and power words to improve your SEO and get more engagement.
pt_BR: Seu título não usa palavras suficientes. Você tem mais espaço para adicionar palavras-chave e palavras poderosas que melhorem o seu SEO e gere mais engajamento.

en: Not Enough Words 🙃
pt_BR: Palavras insuficientes 🙃

en: Goal:
pt_BR: Objetivo:

en: Important Issues
pt_BR: Problemas importantes

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO"), 2 - Pro, 3 - Version Number (e.g. "1.0.0"), 4 - Addon name (e.g. "Redirection Manager"), 5 - Version Number (e.g. "1.0.0").
en: This addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
pt_BR: Este complemento deve ser atualizado. O %1$s %2$s requer a versão mínima %3$s para o complemento %4$s. Você tem a versão %5$s instalada neste momento.

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: Our Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines%1$sthat drive traffic, shares, and rank better in search results.
pt_BR: Use nosso Analisador de títulos para redigir títulos de SEO irresistíveis%1$sque aumentam o tráfego, os compartilhamentos e as classificações em resultados de pesquisa.

en: Top 10 Ways to Increase Traffic
pt_BR: As 10 melhores formas de aumentar o tráfego

en: Enter Your Headline
pt_BR: Inserir o seu título

en: Choose whether you want to use the OG data from the Facebook tab in your individual pages/posts by default.
pt_BR: Escolha se você quer usar os dados do Open Graph a partir da guia do Facebook nas suas páginas/posts individuais como padrão.

en: No content yet
pt_BR: Ainda não há conteúdo

en: Plugin update failed. Please check permissions and try again.
pt_BR: A atualização do plugin falhou. Verifique as permissões e tente de novo.

en: Please enter a valid headline.
pt_BR: Insira um título válido

en: Link Assistant
pt_BR: Assistente de links

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Tax ID
pt_BR: CPF/CNPJ

en: Vat ID
pt_BR: ID de IVA

note: Translators: 1 - The amount of errors.
en: %1$s Error | %1$s Errors
pt_BR[0]: %1$s erro
pt_BR[1]: %1$s erros

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Upgrade to %1$s %2$s
pt_BR: Atualizar para o %1$s %2$s

en: Join Our Community
pt_BR: Junte-se a nossa comunidade

en: Quick Links
pt_BR: Links rápidos

en: You currently don't have permission to activate this addon. Please ask a site administrator to activate first.
pt_BR: Você não tem atualmente permissão para ativar este complemento. Peça que um administrador do site ative antes.

en: Our Opening Hours:
pt_BR: Nosso horário de funcionamento:

en: Email:
pt_BR: E-mail:

en: Phone:
pt_BR: Telefone:

en: Address:
pt_BR: Endereço:

en: Our location:
pt_BR: Nossa localização:

note: Translators: 1 - The generated date, 2 - The generated time.
en: and was generated on %1$s at %2$s
pt_BR: e foi gerado em %1$s às %2$s

en: High
pt_BR: Alta

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Low
pt_BR: Baixa

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: Didn't expect to see this? Make sure your sitemap is enabled and your content is set to be indexed. %1$sLearn More →%2$s
pt_BR: Não esperava ver isso? Confirme se o seu sitemap está habilitado e se o seu conteúdo está definido para ser indexado. %1$sSaiba mais →%2$s

en: Configure Sitemap
pt_BR: Configurar sitemap

en: Back to Homepage
pt_BR: Voltar à página inicial

en: There are no posts here
pt_BR: Não há nenhum post aqui

en: Whoops!
pt_BR: Algo deu errado!

en: Back
pt_BR: Voltar

note: Translators: 1 - The "start-end" pagination results, 2 - Total items.
en: Showing %1$s of %2$s
pt_BR: Exibindo %1$s de %2$s

en: Images
pt_BR: Imagens

en: URL Count
pt_BR: Quantidade de URLs

en: Sitemap Index
pt_BR: Índice do sitemap

en: Post Archive
pt_BR: Arquivo de post

en: 404 - Page Not Found
pt_BR: Erro 404 — Nenhuma página encontrada

en: Search Results for
pt_BR: Resultados de pesquisa para

note: Translators: "Crumb" refers to a part of the breadcrumb trail.
en: Sample Crumb
pt_BR: Caminho de amostra

en: An error occurred while fetching keyphrases. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao coletar frases-chave. Tente de novo.

en: You have exceeded the limit for requests. Please try again later.
pt_BR: Você ultrapassou o limite de solicitações. Tente de novo depois.

en: Custom Marker
pt_BR: Marcador personalizado

en: Map Display
pt_BR: Exibição de mapa

en: Show icon
pt_BR: Exibir ícone

en: Show label
pt_BR: Exibir rótulo

note: Translators: 1 - Strong tag, 2 - Close strong tag.
en: %1$sThe custom marker should be: 100x100 px.%2$s If the image exceeds those dimensions it could (partially) cover the info popup.
pt_BR: %1$sO marcador personalizado deve ter 100 x 100 px.%2$s Se for maior que isso, a imagem pode cobrir (parcialmente) o pop-up de informações.

en: Show your location to your visitors using an interactive Google Map. Create multiple maps for use with multiple locations.
pt_BR: Exiba a sua localização para os visitantes usando um Google Map interativo. Crie diversos mapas para diversas localidades.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Local SEO Maps are only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: Os mapas de SEO local estão disponíveis apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Driving Directions
pt_BR: Orientações de direção

en: Google Reviews
pt_BR: Avaliações no Google

en: Google Places Support
pt_BR: Compatibilidade com locais do Google

en: Map Preview
pt_BR: Pré-visualização de mapa

en: API Key
pt_BR: Chave de API

en: Integrating with Google Maps will allow your users to find exactly where your business is located. Our interactive maps let them see your Google Reviews and get directions directly from your site. Create multiple maps for use with multiple locations.
pt_BR: Ao integrar com o Google Maps, seus usuários vão encontrar exatamente onde está localizado o seu negócio. Com nossos mapas interativos, eles podem ver suas avaliações no Google e obter orientações de direção diretamente do seu site. Crie diversos mapas para usar em diferentes locais.

en: Google Maps API Key
pt_BR: Chave de API do Google Maps

en: Map
pt_BR: Mapa

en: Maps
pt_BR: Mapas

note: Translators: 1 - The title of the location.
en: Please configure the map for this location: %1$s
pt_BR: Configure o mapa para esta localização: %1$s

en: Share your content on your favorite social media platforms to drive engagement and increase your SEO.
pt_BR: Compartilhe o seu conteúdo nas suas plataformas de mídias sociais favoritas para aumentar o engajamento e o seu SEO.

en: Get out the word!
pt_BR: Divulgue para o mundo!

en: This redirect is supported using the Relocate Site feature under Full Site Redirect tab.
pt_BR: Este redirecionamento é compatível usando o recurso Relocalizar site, disponível na guia Redirecionamento de site completo.

en: The regex syntax is invalid.
pt_BR: A sintaxe de expressão regular é inválida.

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: You're good to go!
pt_BR: Tudo pronto!

en: Your post needs improvement!
pt_BR: Seu post precisa de melhorias!

en: No focus keyphrase!
pt_BR: Nenhuma frase-chave de foco!

note: Translators: 1 - How many errors were found.
en: %1$s error found! | %1$s errors found!
pt_BR[0]: %1$s erro encontrado
pt_BR[1]: %1$s erros encontrados

en: Good!
pt_BR: Bom!

en: Blocked!
pt_BR: Bloqueado!

en: .htaccess file is empty.
pt_BR: O arquivo .htaccess está vazio.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Contributors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
pt_BR: Como padrão, colaboradores têm acesso a configurações de %1$sSEO para páginas e posts individuais para os quais eles já têm permissão para editar.%2$s

en: Contributor
pt_BR: Colaborador

note: Translators: 1 - The name of the WP role, 2 - Opening bold tag, 3 - Closing bold tag, 4 - Plugin Name ("All in One SEO").
en: By default the %1$s role %2$shas no access%3$s to %4$s settings.
pt_BR: Como padrão, o papel de %1$s %2$snão tem nenhum acesso%3$s às configurações do %4$s.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "upgrading to Pro".
en: %1$s relies on the WordPress Rest API and your site might have it disabled. %2$s.
pt_BR: O %1$s depende do WordPress Rest API para funcionar, e o seu site pode estar com esse recurso desabilitado. %2$s.

en: Click here to learn more
pt_BR: Clique aqui para saber mais

en: No results found for your search. Try again!
pt_BR: Não foi encontrado nenhum resultado para a sua pesquisa. Tente de novo.

en: Begin typing a term ID or name to search...
pt_BR: Comece a digitar uma ID de termo ou nome para pesquisar…

en: Begin typing a post ID, title or slug to search...
pt_BR: Comece a digitar uma ID, título ou slug de post para pesquisar…

note: Translators: 1 - HTML code opening tag, 2 - HTML code closing tag.
en: The sort order. The supported values are %1$s, %2$s, %3$s and %4$s.
pt_BR: A direção de ordenamento. Os valores possíveis são %1$s, %2$s, %3$s e %4$s.

note: Translators: 1 - HTML code opening tag, 2 - HTML code closing tag.
en: The sort direction. The supported values are %1$s and %2$s.
pt_BR: A direção de ordenamento. Os valores possíveis são %1$s e %2$s.

en: Whether the regular sitemap or compact date archive sitemap is output.
pt_BR: Se o sitemap regular ou sitemap de arquivo de datas compacto é apresentado.

en: Whether the publication date of posts should be shown.
pt_BR: Se a data de publicação de posts deve ser exibida.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether the labels should be shown or not. Defaults to %1$s.
pt_BR: Se os rótulos devem ou não ser exibidos. Defina o padrão para %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: The HTML tag that is used for the label of each section. Defaults to %1$s.
pt_BR: A tag de HTML usada para o rótulo de cada seção. O padrão é %1$s.

en: The taxonomies (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
pt_BR: As taxonomias (por slug, separadas por vírgula) incluídas no sitemap.

en: The post types (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
pt_BR: Os tipos de post (por slug, separados por vírgula) incluídos no sitemap.

en: To view the new sitemap, first save changes.
pt_BR: Para ver o novo sitemap, salve antes as alterações.

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
pt_BR: Para ver o sitemap, insira um URL e salve as alterações.

en: The function accepts an associative array with the following arguments that can be used to override the default settings:
pt_BR: A função aceita uma matriz associativa com os seguintes argumentos que podem ser usados ​​para substituir as configurações padrão:

en: The following shortcode attributes can be used to override the default settings:
pt_BR: Os seguintes atributos de shortcode podem ser usados para substituir as configurações padrão:

en: The page that you have entered is invalid or already exists. Please enter a page with a unique slug.
pt_BR: A página inserida é inválida ou já existe. Insira uma página com um slug único.

en: Open HTML Sitemap
pt_BR: Abrir sitemap em HTML

note: Translators: 1 - A URL.
en: e.g. %1$s
pt_BR: por exemplo, %1$s

en: Dedicated Page
pt_BR: Página dedicada

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: This setting allows you to toggle between the regular sitemap or the compact date archive sitemap. %1$s
pt_BR: Esta configuração permite que você alterne entre o sitemap regular e o sitemap com arquivo de data compacto. %1$s

en: This setting only applies to posts and pages.
pt_BR: Esta configuração se aplica somente a posts e páginas.

en: Publication Date
pt_BR: Data de publicação

en: Display HTML Sitemap
pt_BR: Exibir sitemap em HTML

en: Using the custom-built tools below, you can add an HTML sitemap to your website and help visitors discover all your content. Adding an HTML sitemap to your website may also help search engines find your content more easily.
pt_BR: Ao usar as ferramentas personalizadas a seguir, você pode adicionar um sitemap em HTML no seu site para que os visitantes descubram todo o seu conteúdo. Adicionar um sitemap em HTML ao seu site também pode ajudar mecanismos de pesquisa a encontrarem o seu conteúdo com mais facilidade.

en: HTML Sitemap Settings
pt_BR: Configurações de sitemap em HTML

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the sitemap. %1$s
pt_BR: Use este código PHP em qualquer lugar do seu tema para exibir o sitemap. %1$s

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag, 3 - Opening HTML strong tag, 4 - The plugin short name ("AIOSEO"), 5 - Closing HTML strong tag.
en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the %3$s"%4$s - HTML Sitemap"%5$s widget.
pt_BR: Para adicionar este widget, acesse a %1$spágina de widgets%2$s e busque o widget %3$s“%4$s — Sitemap em HTML”%5$s.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The plugin short name ("AIOSEO"), 3 - Closing HTML strong tag.
en: To add this block, edit a page or post and search for the %1$s"%2$s - HTML Sitemap"%3$s block.
pt_BR: Para adicionar este bloco, edite uma página ou post, e busque o bloco %1$s“%2$s — Sitemap em HTML”%3$s.

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the HTML Sitemap. %1$s
pt_BR: Use este shortcode para exibir o sitemap em HTML. %1$s

en: Display the sitemap on a dedicated page:
pt_BR: Exiba o sitemap em uma página dedicada:

en: Post/Term ID
pt_BR: ID de post/termo

en: Last Updated Date
pt_BR: Data da última atualização

en: Yes, I want to restore this backup
pt_BR: Sim, quero recuperar este backup

en: Yes, I want to delete this backup
pt_BR: Sim, quero excluir este backup

en: Are you sure you want to restore this backup?
pt_BR: Quer mesmo recuperar este backup?

en: Are you sure you want to delete this backup?
pt_BR: Quer mesmo excluir este backup?

en: Home Page Meta Description
pt_BR: Metadescrição da página inicial

en: You have new notifications!
pt_BR: Você tem novas notificações!

en: Enter a comma-separated list of term IDs.
pt_BR: Insira uma lista de IDs de termo separadas por vírgula.

en: Enter a comma-separated list of post IDs.
pt_BR: Insira uma lista de IDs de post separadas por vírgula.

en: Descending
pt_BR: Decrescente

en: Ascending
pt_BR: Crescente

en: Sort Direction
pt_BR: Ordenar direção

en: Alphabetical
pt_BR: Alfabética

en: Last Updated
pt_BR: Última atualização

en: Sort Order
pt_BR: Definir ordem

en: Show Publication Date
pt_BR: Exibir data de publicação

en: Show Labels
pt_BR: Exibir rótulos

en: Compact Archives
pt_BR: Compactar arquivos

en: No date archives could be found.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum arquivo de data.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The short plugin name ("AIOSEO"), 3 - "Pro", 4 - Closing HTML strong tag.
en: The following addons cannot be used, because they require %1$s%2$s %3$s%4$s to work:
pt_BR: Os seguintes complementos não podem ser usados por exigirem o %1$s%2$s %3$s%4$s para funcionar:

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s - HTML Sitemap
pt_BR: %1$s — Sitemap em HTML

note: Translators: The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s HTML sitemap widget.
pt_BR: Widget de sitemap em HTML do %1$s.

en: No posts/terms could be found.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum post ou termo.

en: Select Rule
pt_BR: Selecionar regra

en: Enter a Locale Code, e.g.: en_GB, es_ES
pt_BR: Insira um código de localização (por exemplo, en_GB, es_ES, pt_BR).

en: Enter a WordPress Filter Name
pt_BR: Inserir um nome de filtro do WordPress

en: Enter the Server Name
pt_BR: Inserir o nome do servidor

en: Enter an IP Address
pt_BR: Inserir um endereço IP

en: Select Roles
pt_BR: Selecionar papéis

en: Select Status
pt_BR: Selecionar status

en: Key
pt_BR: Chave

en: Select a Value or Add a New One
pt_BR: Selecionar um valor ou adicionar um novo

en: Add Custom Rule
pt_BR: Adicionar regra personalizada

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^/</code>
en: The dollar symbol %1$s should be at the end. For example: %2$s
pt_BR: O símbolo %1$s deve ser usado ao final (por exemplo, %2$s).

en: Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
pt_BR: Você pode fazer um GRANDE favor e dar uma classificação 5 estrelas no WordPress para divulgar nossa solução e nos deixar ainda mais motivados?

en: Help us improve
pt_BR: Ajude o AIOSEO a ficar ainda melhor

en: That's Awesome!
pt_BR: Isso é incrível!

en: Yes, I love it!
pt_BR: Sim, adorei!

en: Enable our Headline Analyzer to help you write irresistible headlines and rank better in search results.
pt_BR: Habilite nosso Analisador de títulos para redigir títulos irresistíveis e melhorar as classificações em resultados de pesquisa.

en: Headline Analyzer
pt_BR: Analisador de títulos

en: Value
pt_BR: Valor

en: Full Site Redirects
pt_BR: Redirecionamentos de site completo

en: Custom Rules
pt_BR: Regras personalizadas

en: Site Aliases
pt_BR: Aliases de site

en: Logged Out
pt_BR: Desconectado

en: Logged In
pt_BR: Conectado

en: Libraries
pt_BR: Bibliotecas

en: Mobile
pt_BR: Móvel

en: Locale
pt_BR: Localidade

en: WordPress Filter
pt_BR: Filtro do WordPress

en: HTTP Header
pt_BR: Título de HTTP

en: WordPress User Roles
pt_BR: Papéis de usuário do WordPress

en: Login Status
pt_BR: Status de login

en: Full Site Redirect
pt_BR: Redirecionamento de site completo

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of WordPress that is no longer supported. Please update your site to the latest version of WordPress in order to continue using %3$s.
pt_BR: Seu site está executando uma %1$sversão insegura%2$s do WordPress que já não é compatível. Atualize o seu site para a versão mais recente do WordPress para continuar usando o %3$s.

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: List
pt_BR: Lista

en: How-To
pt_BR: Tutorial

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The short plugin name ("AIOSEO"), 4 - The current year, 5 - Opening HTML link tag, 6 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s will be discontinuing support for WordPress versions older than version 5.3 by the end of %4$s. %5$sRead more for additional information.%6$s
pt_BR: %1$sObservação:%2$s o %3$s vai deixar de funcionar com versões do WordPress anteriores à 5.3 até o final de %4$s. %5$sSaiba mais.%6$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of WordPress. We recommend using the latest version of WordPress in order to keep your site secure.
pt_BR: Seu site está usando uma %1$sversão desatualizada%2$s do WordPress. Recomendamos usar a versão mais recente do WordPress para manter o seu site seguro.

en: Add Redirect to improve SEO | Add Redirects to improve SEO
pt_BR[0]: Adicionar redirecionamento para melhorar o SEO
pt_BR[1]: Adicionar redirecionamentos para melhorar o SEO

note: Translators: 1 - "Pro" string, 2 - "Learn more link".
en: Multiple Keyphrases is a %1$s feature. %2$s
pt_BR: Frases-chave múltiplas é um recurso do %1$s. %2$s

en: Improve your SEO rankings with additional keyphrases.
pt_BR: Melhore as suas classificações de SEO com frases-chave adicionais.

en: AIOSEO - Breadcrumbs
pt_BR: AIOSEO — Caminhos de navegação

en: Display the current page breadcrumb.
pt_BR: Exiba o caminho de navegação da página atual.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s brand.
pt_BR: A marca de %1$s.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Brand
pt_BR: Marca de %1$s

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s SKU.
pt_BR: O SKU de %1$s.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s SKU
pt_BR: SKU de %1$s

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s price.
pt_BR: O preço de %1$s.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Price
pt_BR: Preço de %1$s

en: The archive post type name.
pt_BR: O nome do tipo de post do arquivo.

en: Post Type Name
pt_BR: Nome do tipo de post

en: The archive format.
pt_BR: O formato do arquivo.

en: Archive format
pt_BR: Formato de arquivo

en: The search string.
pt_BR: O comando de pesquisa.

en: Search String
pt_BR: Comando de pesquisa

en: The day.
pt_BR: O dia.

en: The month.
pt_BR: O mês.

en: The year.
pt_BR: O ano.

en: The 404 error format.
pt_BR: O formato do erro 404.

en: The search result format.
pt_BR: O formato do resultado da pesquisa.

en: Search result format
pt_BR: Formato do resultado da pesquisa

en: The author's last name.
pt_BR: O sobrenome do autor.

en: The author's first name.
pt_BR: O nome do autor.

en: The author's display name.
pt_BR: O nome de exibição do autor.

en: Author Display Name
pt_BR: Nome de exibição do autor

en: The blog page title.
pt_BR: O título da página do blog.

en: The crumb separator.
pt_BR: O separador de caminhos.

note: Translators: 1 - The name of a taxonomy.
en: The %1$s title.
pt_BR: O título de %1$s.

en: The label.
pt_BR: O rótulo.

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: The permalink.
pt_BR: O link permanente.

en: Show Blog Home
pt_BR: Exibir página inicial de blog

en: Blog Page Title
pt_BR: Título da página do blog

en: Display complete category hierarchy even if not selected on each individual post.
pt_BR: Exiba a hierarquia completa de categorias, mesmo se não estiver selecionada em cada post individual.

en: Category Hierarchy
pt_BR: Hierarquia de categorias

en: Link current item
pt_BR: Criar link para item atual

en: Show current item
pt_BR: Exibir item atual

en: Format the label used for the 404 error page.
pt_BR: Formate o rótulo usado para a página de erro 404.

en: Format the label used for the search results page.
pt_BR: Formate o rótulo usado para a página de resultados de pesquisa.

en: Format the label used for archives page.
pt_BR: Formate o rótulo usado para a página de arquivos.

en: Prefix for breadcrumb path.
pt_BR: Prefixo para caminho de navegação.

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
pt_BR: Rótulo usado para o link da página inicial (primeiro item) em caminhos de navegação.

en: Homepage label
pt_BR: Rótulo da página inicial

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO").
en: These settings will affect all the breadcrumbs displayed by %1$s throughout your site.
pt_BR: Estas configurações vão afetar todos os caminhos de navegação exibidos pelo %1$s em todo o seu site.

en: The purpose of breadcrumb navigation is to help users navigate around your website. It also helps search engines understand the structure and hierarchy of links on a web page.
pt_BR: O caminho de navegação (breadcrumb) ajuda os usuários a navegarem pelo seu site e mecanismos de pesquisa a entenderem a estrutura e a hierarquia de links em uma página.

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO").
en: Breadcrumbs are an essential part of SEO. By default %1$s will automatically add breadcrumbs to the schema markup that we add to your site and you don't need to make any changes for that to work. Breadcrumbs can also be used as a secondary navigation system that tells users where they are on a website relative to the homepage.
pt_BR: Caminhos de navegação (ou breadcrumbs) são uma parte essencial do SEO. Como padrão, o %1$s vai adicionar automaticamente caminhos de navegação à marcação do esquema que adicionamos ao seu site, e você não precisa fazer nenhuma alteração para que isso funcione. Caminhos de navegação também podem ser usados como um sistema de navegação secundário que diz aos usuários onde eles estão em um site com relação à página inicial.

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag, 3 - The plugin short name ("AIOSEO"), 4 - "Learn More" link.
en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s - Breadcrumbs" widget. %4$s
pt_BR: Para adicionar este widget, acesse a %1$spágina de widgets%2$s e busque o widget “%3$s — Caminhos de navegação”. %4$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following PHP code anywhere in your theme (in the loop) to display the breadcrumbs. %1$s
pt_BR: Use este código PHP em qualquer lugar do seu tema (no loop) para exibir os caminhos de navegação. %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Learn More" link.
en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s - Breadcrumbs" block. %2$s
pt_BR: Para adicionar este bloco, edite uma página ou post, e busque o bloco “%1$s — Caminhos de navegação”. %2$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the current breadcrumbs. %1$s
pt_BR: Use este shortcode para exibir os caminhos de navegação atuais. %1$s

en: Custom HTML templates
pt_BR: Modelos de HTML personalizados

en: Our template editor will allow you to easily customize how breadcrumbs are displayed on your site based on each post type or taxonomy.
pt_BR: Use nosso Editor de modelos para personalizar facilmente a forma como caminhos de navegação são exibidos no seu site com base em cada tipo de post ou taxonomia.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Breadcrumb Templates are only available
pt_BR: Modelos de caminhos de navegação estão disponíveis apenas

en: Upgrade to Pro and Unlock Breadcrumb Templates
pt_BR: Atualize para a versão Pro e tenha acesso ao Assistente de links

en: Override the default template for breadcrumbs on your site using our easy-to-use template editor.
pt_BR: Substitua o modelo padrão por caminho de navegação no seu site usando nosso Editor de modelos fácil de usar.

en: Day
pt_BR: Dia

en: Year
pt_BR: Ano

en: Use a default template
pt_BR: Usar um modelo padrão

en: Opening Hours block, widget and shortcode
pt_BR: Bloco, widget e shortcode de horário de funcionamento

en: Detailed Address, Contact and Payment Info
pt_BR: Informações detalhadas de endereço, contato e pagamento

en: Business Info and Location blocks, widgets and shortcodes
pt_BR: Blocos, widgets e shortcodes de informações comerciais

en: AIOSEO Local - Location Categories
pt_BR: AIOSEO Local — Categorias de locais

en: Include
pt_BR: Incluir

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Whether your business has multiple locations, or just one, %1$s makes it easy to configure and display relevant information about your local business. You can use the custom-built tools below, or you can use the Locations custom post type (multiple locations only) to generate relevant and necessary information for search engines or for your customers.
pt_BR: O %1$s facilita a configuração e a exibição de informações relevantes sobre o seu negócio local, tenha ele um ou diversos endereços. Você pode usar as ferramentas personalizadas a seguir ou o tipo de post personalizado de localidades (somente diversas localidades) para gerar informações relevantes e necessárias para mecanismos de pesquisa ou para os seus clientes.

en: Professional Service
pt_BR: Serviços profissionais

en: Log sizes may fluctuate and not always be 100% accurate since the results can be cached. Also after clearing a log, it may not show as "0" since database tables also include additional information such as indexes that we don't clear.
pt_BR: Os tamanhos de registros podem variar e nem sempre são totalmente precisos, já que os resultados podem estar em cache. E depois de limpo, um registro pode não ser exibido como “0”, pois as tabelas de bancos de dados também incluem informações adicionais como índices que não limpamos.

en: Clear Redirect Logs
pt_BR: Limpar registros de redirecionamentos

en: Clear 404 Logs
pt_BR: Limpar registros de erros 404

en: Show Icons
pt_BR: Exibir ícones

en: Show Title
pt_BR: Exibir Título

en: Redirection Manager
pt_BR: Gerenciador de redirecionamentos

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
pt_BR: Alguns servidores podem ser configurados para servir recursos de arquivos diretamente e evitar redirecionamento.

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: The caret %1$s should be at the start. For example: %2$s
pt_BR: O símbolo %1$s deve ser inserido no início (por exemplo, %2$s).

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the URL. For example: %2$s
pt_BR: Se quiser evitar uma expressão extremamente regular, você pode usar %1$s para ancorar no início do URL (por exemplo, %2$s).

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>Regex</code>
en: Remember to enable the %1$s option if this is a regular expression.
pt_BR: Lembre-se de habilitar a opção de %1$s se esta for uma expressão regular.

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
pt_BR: Valores de âncora não são enviados ao servidor e não podem ser redirecionados.

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^/</code>
en: The source URL should probably start with a %1$s
pt_BR: O URL de fonte deve começar provavelmente com %1$s

en: Your source is the same as a target and this will create a loop.
pt_BR: Sua fonte é igual ao destino, e isso vai criar um loop.

en: Permalinks are not currently supported.
pt_BR: Permalinks não são compatíveis no momento.

en: Please enter a valid relative source URL.
pt_BR: Insira um URL de fonte relativa válido.

en: Regex
pt_BR: Expressão regular

en: This is a duplicate of a URL you are already adding. You can only add unique source URLs.
pt_BR: Você está adicionando este URL em duplicidade. Só é possível adicionar URLs de fonte únicos.

en: Add Redirects
pt_BR: Adicionar redirecionamentos

en: Source URLs
pt_BR: URLs de fonte

en: Query Parameters:
pt_BR: Parâmetros de consulta:

en: what's this?
pt_BR: o que é isto?

note: Translators: 1 - Oening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Enter a relative URL to redirect from or start by typing in page or post title, slug or ID. You can also use regex (%1$s)
pt_BR: Insira um URL relativo a partir do qual redirecionar ou comece digitando no título, slug ou ID da página ou post. Você também pode usar expressão regular (%1$s).

en: FUTURE
pt_BR: FUTURO

en: PENDING
pt_BR: PENDENTE

en: DRAFT
pt_BR: RASCUNHO

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Moved Permanently
pt_BR: Movido permanentemente

en: A redirect already exists for this source URL. To make changes, edit the original instead.
pt_BR: Já existe um redirecionar para este URL de fonte. Para alterar, edite o original.

note: Translators: 1 - Domain URL, 2 - Domain URL.
en: Your URL appears to contain a domain inside the path: %1$s. Did you mean to use %2$s instead?
pt_BR: Parece que o seu URL contém um domínio dentro do caminho: %1$s. Você queria usar %2$s?

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: Your target URL contains the invalid character(s) %1$s
pt_BR: Seu URL de destino contém o(s) caractere(s) inválidos %1$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: Your target URL should be an absolute URL like %1$s or start with a slash %2$s.
pt_BR: Seu URL de destino deve ser um URL absoluto como %1$s ou começar com uma barra %2$s.

en: Add Redirect
pt_BR: Adicionar redirecionamento

en: An error occurred while adding your redirects. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao adicionar os seus redirecionamentos. Tente de novo.

en: Enter a URL or start by typing a page or post title, slug or ID.
pt_BR: Insira um URL ou comece a digitar o título, slug ou ID de uma página ou post.

en: Redirect Type:
pt_BR: Tipo de redirecionamento:

en: 404 Redirects
pt_BR: Redirecionamentos de erro 404

en: Modified Posts
pt_BR: Posts modificados

en: Manual Redirects
pt_BR: Redirecionamentos manuais

en: Ignore all parameters except UTM
pt_BR: Ignorar todos os parâmetros, exceto UTM

en: Ignore & pass parameters to the target
pt_BR: Ignorar e passar parâmetros para a meta

en: Exact match all parameters in any order
pt_BR: Corresponder exatamente todos os parâmetros em qualquer ordem

en: Ignore all parameters
pt_BR: Ignorar todos os parâmetros

en: Create and manage redirects for your broken links.
pt_BR: Crie e gerencie redirecionamentos para os seus links quebrados.

en: Ignore Slash
pt_BR: Ignorar barra

en: Ignore Case
pt_BR: Ignorar maiúsculas e minúsculas

en: Redirect Logs
pt_BR: Registros de redirecionamentos

en: Import from CSV file...
pt_BR: Importar de arquivo CSV…

en: Hours
pt_BR: Horário

en: Displayed when the business is open all day long.
pt_BR: Exibido quando o negócio funciona 24 horas.

en: Displayed when the business is closed.
pt_BR: Exibido fora do horário de funcionamento do negócio.

en: Will default opening hours set globally
pt_BR: Vai definir horário de atendimento globalmente

en: Use Defaults
pt_BR: Usar padrões

en: Contact Info
pt_BR: Dados de contato

en: Contact Page URL
pt_BR: URL da página de contato

en: About Page URL
pt_BR: URL da página Sobre

en: Website URL
pt_BR: URL do site

en: Show icons
pt_BR: Exibir ícones

en: Show labels
pt_BR: Exibir rótulos

en: Phone/Fax Country Code
pt_BR: Código de país do telefone/fax

en: Show Tax ID
pt_BR: Exibir ID fiscal

en: Show VAT ID
pt_BR: Exibir ID de IVA

en: Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Fax Number
pt_BR: Número de fax

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Target URL
pt_BR: URL de destino

en: Source URL
pt_BR: URL de fonte

en: Our Redirection Manager allows you to easily create and manage redirects for your broken links to avoid confusing search engines and users, as well as losing valuable backlinks. It even automatically sends users and search engines from your old URLs to your new ones.
pt_BR: Use nosso Gerenciador de redirecionamentos para criar e gerenciar facilmente redirecionamentos facilmente dos seus links quebrados e não confundir mecanismos de pesquisa e usuários, além de não perder backlinks valiosos. Ele inclusive redireciona usuários e mecanismos de pesquisa dos seus URLs antigos para os novos.

en: 404 Monitoring
pt_BR: Monitoramento de erros 404

en: Redirect Monitoring
pt_BR: Monitoramento de redirecionamentos

en: Automatic Redirects
pt_BR: Redirecionamentos automáticos

en: Fast Server Redirects
pt_BR: Redirecionamentos rápidos de servidor

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Pro.
en: Redirects are only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: Redirecionamentos estão disponíveis apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Upgrade to Pro and Unlock Redirects
pt_BR: Atualize para a versão Pro e tenha acesso a redirecionamentos

en: Search URLs
pt_BR: Pesquisar URLs

en: Add New Redirection
pt_BR: Adicionar novo redirecionamento

en: All Groups
pt_BR: Todos os grupos

en: Filter by Group
pt_BR: Filtrar por grupo

en: Group
pt_BR: Grupo

note: Translators: 1 - The singular label of the custom post type.
en: Select a %1$s
pt_BR: Selecionar um %1$s

note: Translators: 1 - The plural label of the custom post type.
en: No %1$s found
pt_BR: Nenhum %1$s encontrado

en: Loading...
pt_BR: Carregando…

en: Please enable multiple locations before using this block.
pt_BR: Habilite diversas localidades antes de usar este bloco.

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Import / Export
pt_BR: Importar/exportar

en: 404 Logs
pt_BR: Registros de erros 404

en: No Index RSS Feeds
pt_BR: Feeds RSS noindex

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: Setup %1$s
pt_BR: Configurar %1$s

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: Activate %1$s
pt_BR: Ativar o %1$s

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: %1$s is Installed & Active
pt_BR: %1$s está instalado e ativo

en: items
pt_BR: itens

en: of
pt_BR: de

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Bulk Actions
pt_BR: Ações em lote

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: Google Analytics is now handled by %1$s.
pt_BR: O %1$s é agora compatível com o Google Analytics.

note: Translators: 1 - The addon or plugin name.
en: Install %1$s
pt_BR: Instalar %1$s

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag, 3 - Semrush.
en: %1$sA valid license key is required%2$s in order to connect with %3$s.
pt_BR: %1$sÉ necessária uma chave de licença válida%2$s para se conectar ao %3$s.

note: Translators: 1 - Semrush.
en: Get Additional Keyphrases with %1$s!
pt_BR: Obter frases-chave adicionais com o %1$s!

en: To use this feature, first add a focus keyphrase.
pt_BR: Para usar este recurso, adicione antes uma frase-chave de foco.

note: Translators: 1 - Plugin short name "AIOSEO", 2 - Semrush.
en: %1$s integrates directly with %2$s to provide you with actionable keyphrases to help you write better content.
pt_BR: O %1$s se integra diretamente ao %2$s para fornecer frases-chave acionáveis que ajudam você a melhorar a redação do seu conteúdo.

note: Translators: 1 - Plugin short name + Pro "AIOSEO Pro", 2 - Semrush, 3 - Link to learn more.
en: Analyzing your content with %1$s keywords is only available to licensed %2$s users. %3$s
pt_BR: A análise do seu conteúdo com as palavras-chave do %1$s está disponível apenas para usuários %2$s. %3$s

en: No results
pt_BR: Nenhum resultado

en: Remove Keyphrase
pt_BR: Remover frase-chave

en: Add Keyphrase
pt_BR: Adicionar frase-chave

en: Trend
pt_BR: Tendência

en: Show Results For:
pt_BR: Exibir resultados para:

en: Get Additional Keyphrases
pt_BR: Obter frases-chave adicionais

note: Translators: 1 - Semrush.
en: Additional Keyphrases by %1$s
pt_BR: Frases-chave adicionais por %1$s

en: Not Found
pt_BR: Não encontrado

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO"), 3 - Opening link tag, 4 - Closing link tag.
en: %1$s migrated all your title formats, some of which were blank. If you were purposely using blank formats in the previous version of %2$s and want WordPress to handle your titles, you can safely dismiss this message. For more information, check out our documentation on %3$sblank title formats%4$s.
pt_BR: O %1$s migrou os formatos de todos os seus títulos, e alguns deles estavam em branco. Se você usava formatos em branco intencionalmente na versão anterior do %2$s e quer que o WordPress cuide dos seus títulos, pode ignorar esta mensagem. Saiba mais em nossa documentação sobre %3$sformatos de título em branco%4$s.

en: Question
pt_BR: Questão

en: FAQ
pt_BR: Perguntas Frequentes

en: (Default)
pt_BR: (Padrão)

en: Recipe
pt_BR: Receita

en: Course
pt_BR: Curso

en: The first name of the post author.
pt_BR: O primeiro nome do autor do post.

en: The display name of the post author.
pt_BR: O nome de exibição do autor do post.

en: Features:
pt_BR: Recursos:

en: Optimizing your Content Headings
pt_BR: Otimizar os títulos do seu conteúdo

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO Pro"), 2 - "Pro" string.
en: Installing %1$s %2$s
pt_BR: Instalando o %1$s %2$s

en: How to Control Search Results
pt_BR: Como controlar resultados de pesquisas

en: Best Practices for Domains and URLs
pt_BR: Práticas recomendáveis para domínios e URLs

en: Basic Guide to Google Search Console
pt_BR: Guia Básico do Google Search Console

en: Basic Guide to Google Analytics
pt_BR: Guia Básico do Google Analytics

en: See our full documentation
pt_BR: Veja nossa documentação completa

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Documentation
pt_BR: Documentação do %1$s

en: View all video tutorials
pt_BR: Veja todos os vídeos tutoriais

en: Video Tutorials
pt_BR: Vídeos Tutoriais

en: archive
pt_BR: arquivo

en: Sample short description for your product.
pt_BR: Amostra de uma breve descrição do seu produto.

en: A short description for your product.
pt_BR: Uma breve descrição do seu produto.

en: Product Short Description
pt_BR: Descrição Breve do Produto

en: Enter a custom field name...
pt_BR: Insira um nome de campo personalizado…

en: Search for an item...
pt_BR: Pesquise um item…

note: Translators: 1 - An example URL (e.g. https://aioseo.com/example).
en: Enter a page URL, e.g. %1$s
pt_BR: Insira um URL de página, e.g. %1$s

en: Edit Your Meta Description
pt_BR: Edite sua metadescrição

en: The description should stimulate reader interest and get them to click on the article. Think of it as a mini-advertisement for your content.
pt_BR: A descrição deve estimular o interesse do leitor e levá-los a clicar no artigo. Pense nisso como um minianúncio do seu conteúdo.

en: Write a meta description for your page. Use your target keywords (in a natural way) and write with human readers in mind. Summarize the content - describe the topics your article discusses.
pt_BR: Escreva uma meta descrição para sua página. Use suas palavras-chave alvo (de forma natural) e escreva tendo em mente leitores humanos. Resuma o conteúdo - descreva os tópicos que seu artigo discute.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is set and is %1$d characters long.
pt_BR: A metadescrição está definida e possui %1$d caracteres.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
pt_BR: Sua meta descrição está definida e tem %1$d caracteres.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is %1$d characters long, which is too long.
pt_BR: A metadescrição possui %1$d caracteres e está muito longa.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
pt_BR: Sua meta descrição tem %1$d caracteres, o que é muito longo.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is only %1$d characters long, which is too short.
pt_BR: A metadescrição possui somente %1$d caracteres e está muito curta.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
pt_BR: Sua meta descrição tem apenas %1$d caracteres, o que é muito curto.

en: No meta description was found for the page.
pt_BR: Não foi encontrada nenhuma metadescrição na página.

en: No meta description was found for your page.
pt_BR: Nenhuma meta descrição foi encontrada para sua página.

en: If you aren't using an SSL certificate for your site that means you are losing a lot of potential traffic. We recommend getting an SSL certificate installed immediately.
pt_BR: Se você não estiver usando um certificado SSL para o seu site, isso significa que está perdendo muito tráfego potencial. Nós recomendamos instalar um certificado SSL imediatamente.

en: The site is using a secure transfer protocol (https).
pt_BR: O site está usando um protocolo de transferência seguro (https).

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
pt_BR: Seu site está usando um protocolo de transferência seguro (https).

en: The site is not using a secure transfer protocol (https).
pt_BR: O site não está usando um protocolo de transferência seguro (https).

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
pt_BR: Seu site não está usando um protocolo de transferência seguro (https).

en: Google Safe browsing shows warnings and alerts to users if they visit a suspicious website. If you are flagged by Google Safe Browsing, you should take immediate steps to fix that.
pt_BR: A Navegação Segura do Google mostra avisos e alertas aos usuários se eles visitarem um site suspeito. Se você for sinalizado pela Navegação Segura do Google, você deve tomar medidas para corrigir isso imediatamente.

en: Google has not flagged this site for malware.
pt_BR: O Google não advertiu este site por malware.

en: Google has not flagged your site for malware!
pt_BR: O Google não sinalizou seu site para malware!

en: It looks like this site has been added to one of Google's malwares lists.
pt_BR: Parece que este site já foi adicionado a uma das listas de malware do Google.

en: It looks like your site has been added to one of Google's malwares lists.
pt_BR: Parece que seu site foi adicionado a uma das listas de malwares do Google.

en: Alternatively, you can create an empty index.php file and save it in every directory on your site. That's an approach that WordPress uses and it works well.
pt_BR: Alternativamente, você pode criar um arquivo index.php vazio e salvá-lo em todos os diretórios do seu site. Essa é uma abordagem que o WordPress usa e funciona bem.

en: Fortunately, every popular web server has options to prevent directory listings. They'll show a "403 forbidden" message instead.
pt_BR: Felizmente, todos os servidores populares da web têm opções para evitar listagens de diretórios. Em vez disso, eles exibem uma mensagem de "403 forbidden", que quer dizer "acesso proibido".

en: Directory Listing seems to be disabled on the server.
pt_BR: Parece que a listagem de diretórios está desabilitada no servidor.

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
pt_BR: A Listagem de Diretórios parece estar desativada no seu servidor.

en: Directory Listing seems to be enabled on the server.
pt_BR: Parece que a listagem de diretórios está habilitada no servidor.

en: Edit Your Page Title
pt_BR: Edite o título da sua página

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
pt_BR: A Listagem de Diretórios parece estar habilitada no seu servidor.

en: It's a great idea to try and hide the theme you have visible. From time to time vulnerabilities are found in themes and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
pt_BR: É uma ótima ideia tentar ocultar o tema que você tem visível. De vez em quando, vulnerabilidades são encontradas em temas e se seu site não for atualizado em tempo hábil, plugins e temas desatualizados podem ser explorados.

en: Writing compelling titles is both a science and an art. There are automated tools that can analyze your title against known metrics for readability and click-worthiness. You also need to understand the psychology of your target audience.
pt_BR: Escrever títulos atraentes é uma ciência e uma arte. Existem ferramentas automatizadas que podem analisar seu título em relação a métricas conhecidas de legibilidade e valor de clique. Você também precisa entender a psicologia do seu público-alvo.

en: Ensure your page's title includes your target keywords, and design it to encourage users to click.
pt_BR: Certifique-se de que o título da sua página inclua as palavras-chave alvo e defina-o para incentivar os usuários a clicarem.

en: The theme is not visible.
pt_BR: O tema não está visível.

en: Your theme is not visible!
pt_BR: Seu tema não está visível!

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that they are using the %1$s theme.
pt_BR: Qualquer pessoa pode ver que estão usando o tema %1$s.

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
pt_BR: Qualquer um pode ver que você está usando o tema %1$s.

en: It's a great idea to try and hide the plugins you have visible. From time to time vulnerabilities are found in plugins and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
pt_BR: É uma ótima ideia tentar ocultar os plugins que você tem visíveis. De vez em quando, vulnerabilidades são encontradas nos plugins e se o seu site não for atualizado em tempo hábil, plugins e temas desatualizados podem ser explorados.

en: There are no visible plugins.
pt_BR: Não há nenhum plugin visível.

en: You have no visible plugins!
pt_BR: Você não tem plugins visíveis!

en: Plugins from the website are publicly visible.
pt_BR: Plugins do site são visíveis publicamente.

en: Plugins from your website are publicly visible.
pt_BR: Os plugins do seu site estão visíveis publicamente.

en: You can get an even greater boost in speed with a content delivery network service. These services host a copy of your content on multiple servers spread out across the globe. A user's request is handled by the edge server that's closest to their physical location, so the content arrives incredibly fast.
pt_BR: Você pode obter um aumento ainda maior na velocidade com um serviço de rede de entrega de conteúdo (CDN - Content Delivery Network). Esses serviços hospedam uma cópia do seu conteúdo em vários servidores espalhados pelo mundo. A requisição de um usuário é recebida pelo servidor mais próximo da sua localização física, para que o conteúdo chegue incrivelmente rápido.

en: If you want to continue to improve your response time, the simplest and fastest fix is to use a caching plugin. Caching plugins keep a cached version of each page on your site. Instead of building the page from scratch, the server will send the cached copy.
pt_BR: Se você quiser continuar a melhorar seu tempo de resposta, o jeito mais simples e rápido é usar um plugin de cache. Os plugins de cache mantêm uma versão em cache de cada página do seu site. Em vez de construir a página do zero, o servidor enviará a cópia em cache.

en: The response time is under 0.2 seconds.
pt_BR: O tempo de resposta é inferior a 0,2 segundo.

en: Your response time is under 0.2 seconds.
pt_BR: Seu tempo de resposta é inferior a 0,2 segundos.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The response time of the page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
pt_BR: O tempo de resposta da página é de %1$f segundos. É recomendável manter esse tempo igual ou inferior a 0,2 segundo.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The response time of your page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
pt_BR: O tempo de resposta da sua página é de %1$f segundos. Recomenda-se mantê-lo igual ou inferior a 0,2 segundos.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is set and is %1$d characters long.
pt_BR: O título de SEO está definido e possui %1$d caracteres.

en: Removing white space can also have an impact on your HTML page's size. White space characters like carriage returns and tabs are ignored by the browser, but they make the markup easier for developers to read. So you should always strip them from your templates or themes before you use them in a production environment.
pt_BR: Remover o espaço em branco também pode ter impacto no tamanho da sua página HTML. Caracteres de espaço em branco, como quebras de linha (enter) e identações (tab), são ignorados pelo navegador, mas tornam a marcação mais fácil para os desenvolvedores lerem. Portanto, você deve sempre retirá-los dos seus modelos ou temas antes de usá-los em um ambiente de produção.

en: You can reduce CSS repetition with HTML class and ID attributes. Often the same rules will be repeated across many page elements, embedded in each tag's "style" attribute. You can extract them into a single "style" tag and use classes and ID's to target each element.
pt_BR: Você pode reduzir a repetição de CSS com atributos de classe e de ID no HTML. Frequentemente, as mesmas regras serão repetidas em muitos elementos da página, incorporados no atributo "style" de cada tag. Você pode extraí-los em uma única tag "style" e usar classes e IDs para marcar cada elemento.

en: Sometimes inline CSS is a culprit. A little inline CSS can help your page render faster. Too much will bloat the HTML file and increase the page loading time.
pt_BR: Às vezes, o CSS inline é o culpado. Um pouco de CSS inline pode ajudar a renderizar sua página com mais rapidez. Muito irá inchar o arquivo HTML e aumentar o tempo de carregamento da página.

en: In order to reduce page size, remove any unnecessary tags from your markup. This includes developer comments, which are invisible to your users - search engines ignore the text in comments, too.
pt_BR: Para reduzir o tamanho da página, remova quaisquer tags desnecessárias da sua marcação. Isso inclui comentários do desenvolvedor, que são invisíveis para os usuários - os mecanismos de pesquisa também ignoram o texto nos comentários.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
pt_BR: Seu título de SEO está definido e tem %1$d caracteres.

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
pt_BR: Tente substituir objetos embutidos por alternativas HTML5.

en: Images:
pt_BR: Imagens:

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
pt_BR: Mais de 20 requisições podem resultar em um carregamento lento da página.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The page makes %1$d requests.
pt_BR: A página faz %1$d solicitações.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: Your page makes %1$d requests.
pt_BR: Sua página faz %1$d requisições.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify CSS files.
pt_BR: Existem ferramentas do lado do servidor (incluindo plugins do WordPress) para reduzir automaticamente os arquivos CSS.

en: We recommend tracking down where the un-minified CSS files come from.
pt_BR: Nós recomendamos rastrear de onde vêm os arquivos CSS não minimizados.

en: CSS files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
pt_BR: Os arquivos CSS aparecem em muitos lugares, incluindo frameworks (como o Bootstrap), temas, modelos e plugins de terceiros.

en: All CSS files appear to be minified.
pt_BR: Todos os arquivos CSS parecem estar minimizados.

en: Some CSS files don't seem to be minified.
pt_BR: Alguns arquivos CSS não parecem estar minimizados.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify JavaScript files.
pt_BR: Existem ferramentas do lado do servidor (incluindo plugins do WordPress) para reduzir automaticamente os arquivos JavaScript.

en: We recommend tracking down where the un-minified JavaScript files come from
pt_BR: Nós recomendamos rastrear de onde vêm os arquivos JavaScript não minimizados

en: JavaScript files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
pt_BR: Os arquivos JavaScript aparecem em muitos lugares, incluindo frameworks (como o Bootstrap), temas, modelos e plugins de terceiros.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is %1$d characters long, which is too long.
pt_BR: O título de SEO possui %1$d caracteres e está muito longo.

en: All Javascript files appear to be minified.
pt_BR: Todos os arquivos JavaScript parecem estar minimizados.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
pt_BR: Alguns arquivos JavaScript não parecem estar minimizados.

en: Alternatively, you can use a CMS plugin to simplify the process - it's a more user-friendly option. WordPress has a host of caching plugins, and most of them give you options to control the caching headers.
pt_BR: Alternativamente, você pode usar um plugin CMS para simplificar o processo - é uma opção mais amigável. O WordPress tem uma série de plugins de cache, e a maioria deles oferece opções para controlar os cabeçalhos de cache.

en: If you use the Apache or NGINX web servers, you can edit the configuration files to set the "expires" header for all image files. For Apache, you can also use a ".htaccess" file to change the settings for each folder.
pt_BR: Se você usa os servidores web Apache ou NGINX, você pode editar os arquivos de configuração para definir o cabeçalho "expires" para todos os arquivos de imagem. Para o Apache, você também pode usar um arquivo ".htaccess" para alterar as configurações para cada pasta.

en: The server is using "expires" headers for the images.
pt_BR: O servidor está usando títulos “expires” (com prazo de expiração) para as imagens.

en: Your server is using "expires" headers for your images.
pt_BR: Seu servidor está usando o cabeçalho "expires" para suas imagens.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
pt_BR: Seu título de SEO tem %1$d caracteres, o que é muito longo.

en: The server is not using "expires" headers for the images.
pt_BR: O servidor não está usando títulos “expires” (com prazo de expiração) para as imagens.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
pt_BR: Seu servidor não está o cabeçalho "expires" para suas imagens.

en: Edit Your Page
pt_BR: Edite a sua página

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
pt_BR: %1$s torna extremamente fácil adicionar marcações do Schema.org ao seu site, que são altamente relevantes. Tem uma interface gráfica simples, então você não precisa sujar as mãos com marcações HTML complexas.

en: We found Schema.org data on the page.
pt_BR: Encontramos dados Schema.org na página.

en: We found Schema.org data on your page.
pt_BR: Encontramos dados do Schema.org em sua página.

en: No Schema.org data was found on the page.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum dado de Schema.org na página.

en: No Schema.org data was found on your page.
pt_BR: Nenhum dado do Schema.org foi encontrado em sua página.

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s provides a simple but powerful interface to craft your Open Graph data. You get immediate feedback with an interactive preview, and you don't have to mess around with raw HTML markup.
pt_BR: O %1$s fornece uma interface simples, mas poderosa, para criar seus dados Open Graph. Você obtém feedback imediato com uma visualização interativa e não precisa mexer com a marcação HTML bruta.

en: Insert a customized Open Graph meta tag for each important page on your site. The standard is very well documented - you can learn more from Facebook's developer pages.
pt_BR: Insira uma metatag personalizada de Open Graph para cada página importante do seu site. O padrão é muito bem documentado - você pode aprender mais nas páginas de desenvolvedor do Facebook.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
pt_BR: O título de SEO possui somente %1$d caracteres e está muito curto.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
pt_BR: Todas as metatags obrigatórias do Open Graph foram encontradas.

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
pt_BR: Foram encontradas metatags duplicadas do Open Graph.

en: Some Open Graph meta tags are missing.
pt_BR: Estão faltando algumas metatags do Open Graph.

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has a full suite of tools to manage the robots.txt file, along with other related technologies, like XML Sitemaps.
pt_BR: O %1$s tem um conjunto completo de ferramentas para gerenciar o arquivo robots.txt, junto com outras tecnologias relacionadas, como sitemaps em XML.

en: You can manually create a robots.txt file and upload it to your site's web root. A simpler option is to use a plugin for your CMS platform.
pt_BR: Você pode criar manualmente um arquivo robots.txt e carregá-lo na raiz da web do seu site. Uma opção mais simples é usar um plugin para a sua plataforma CMS.

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
pt_BR: Certifique-se de bloquear apenas as partes que não deseja que sejam indexadas.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
pt_BR: Seu título de SEO tem apenas %1$d caracteres, o que é muito curto.

en: The site has a robots.txt file.
pt_BR: O site possui um arquivo robots.txt.

en: Your site has a robots.txt file.
pt_BR: Seu site tem um arquivo robots.txt.

en: The site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
pt_BR: O site possui um arquivo robots.txt com uma ou mais diretrizes “disallow” (que indicam não rastreamento a mecanismos de pesquisa).

en: Your site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
pt_BR: Seu site tem um arquivo robots.txt que inclui uma ou mais diretivas "disallow".

en: The robots.txt file is missing or unavailable.
pt_BR: O arquivo robots.txt não existe ou não está disponível.

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
pt_BR: Seu arquivo robots.txt está ausente ou indisponível.

en: We couldn't find an SEO Title.
pt_BR: Não foi possível encontrar um título de SEO.

en: You should use HTTP redirections (301 permanant redirects) to pass PageRank from the "wrong" URLs to the standard (canonical) ones. That way, your content will still benefit from backlinks if someone makes a mistake and uses the wrong URL.
pt_BR: Você deve usar redirecionamentos HTTP (301 - redirecionamentos permanentes) para passar o PageRank dos URLs “erradas” para os URLs padrão (canônicos). Dessa forma, seu conteúdo ainda se beneficiará dos backlinks se alguém cometer um erro e usar o URL errado.

en: Decide whether you want your site's URLs to include a "www", or if you prefer a plain domain name. There are marketing pros and cons for each choice, but neither one is better or worse for SEO purposes - as long as you're consistent.
pt_BR: Decida se deseja que as URLs do seu site incluam um "www" ou se prefere um nome de domínio simples. Existem prós e contras de marketing para cada escolha, mas nenhum é melhor ou pior para fins de SEO - desde que você seja consistente.

en: Both the www and non-www versions of the URL are redirected to the same site.
pt_BR: As versões www e não www do URL são redirecionadas para o mesmo site.

en: Both the www and non-www versions of your URL are redirected to the same site.
pt_BR: As versões www e não www do seu URL são redirecionadas para o mesmo site.

en: The www and non-www versions of the URL are not redirected to the same site.
pt_BR: As versões www e não www do URL não são redirecionadas para o mesmo site.

en: The www and non-www versions of your URL are not redirected to the same site.
pt_BR: As versões www e não www do seu URL não são redirecionadas para o mesmo site.

en: Only ever use noindex meta tag or header on pages you want to keep out of the reach of search engines!
pt_BR: Sempre use metatag ou cabeçalho noindex nas páginas que deseja manter fora do alcance dos mecanismos de pesquisa!

en: The page does not contain any noindex header or meta tag.
pt_BR: A página não contém nenhum título ou metatag noindex.

en: Your page does not contain any noindex header or meta tag.
pt_BR: Sua página não contém nenhum cabeçalho ou metatag noindex.

en: The page contains a noindex header or meta tag.
pt_BR: A página contém um título ou metatag noindex.

en: Your page contains a noindex header or meta tag.
pt_BR: Sua página contém um cabeçalho ou metatag noindex.

en: If you've republished an article from another source (such as another site or a different section of your own site) then you need to pick which URL is the "correct" one and use that!
pt_BR: Se você republicou um artigo de outra fonte (como outro site ou uma seção diferente do seu próprio site), então você precisa escolher qual URL é a "correta" e usar ela!

en: Every page on your site should have a <link> tag with a 'rel="canonical"' attribute. The link tag should go inside the page's head tag, and it should contain the page's "correct" URL.
pt_BR: Cada página em seu site deve ter uma tag <link> com um atributo “rel="canonical"”. A tag de link deve estar dentro da tag de título da página e deve conter o URL “correto” da página.

en: The page is using the canonical link tag.
pt_BR: A página está usando a tag de link canônico.

en: Your page is using the canonical link tag.
pt_BR: Sua página está usando a tag de link canônico.

en: No canonical link tag found on the page.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum link canônico na página.

en: No canonical link tag found on your page.
pt_BR: Nenhuma tag de link canônico foi encontrada em sua página.

en: External:
pt_BR: Externo:

en: Internal:
pt_BR: Interno:

en: The page has a correct number of internal and external links.
pt_BR: A página possui um número correto de links internos e externos.

en: Your page has a correct number of internal and external links.
pt_BR: Sua página possui um número correto de links internos e externos.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
pt_BR: A proporção de links internos para links externos é desigual.

en: Too few internal links on the page.
pt_BR: Há muito poucos links internos na página.

en: Too few internal links on your page.
pt_BR: Poucos links internos em sua página.

en: No internal links were found on the page.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum link interno na página.

en: No internal links were found on your page.
pt_BR: Nenhum link interno foi encontrado em sua página.

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
pt_BR: Certifique-se de que cada imagem tenha uma tag alt e adicione descrições úteis a cada imagem. Adicione suas palavras-chave ou sinônimos - mas faça isso de forma natural.

en: All images on the page have alt attributes.
pt_BR: Todas as imagens da página contêm atributos alt.

en: All images on your page have alt attributes.
pt_BR: Todas as imagens em sua página têm atributos alt.

en: Some images on the page have no alt attribute.
pt_BR: Algumas imagens da página não contêm atributos alt.

en: Some images on your page have no alt attribute.
pt_BR: Algumas imagens em sua página não têm atributo alt.

en: Don't try to force keywords into sub-headings if they feel unnatural. It will send the wrong message to your readers, possibly driving them away.
pt_BR: Não tente forçar as palavras-chave em subtítulos se parecerem não naturais. Isso enviará a mensagem errada aos leitores, possivelmente afastando-os.

en: It should be easy to include your main and supporting keywords in the H2 tags - after all, these keywords describe your content! If it's hard to work the keywords into your subheadings, it could be a sign that the keywords aren't closely related to your content.
pt_BR: Deve ser fácil incluir suas palavras-chave principais e de apoio nas tags H2 - afinal, essas palavras-chave descrevem seu conteúdo! Se for difícil inserir as palavras-chave em seus subtítulos, pode ser um sinal de que as palavras-chave não estão intimamente relacionadas ao seu conteúdo.

en: Also, try to include synonyms and relevant terminology in H2 tag text. Search engines are pretty smart - they know which words usually occur together in each niche.
pt_BR: Além disso, tente incluir sinônimos e terminologia relevante no texto da tag H2. Os mecanismos de pesquisa são muito inteligentes - eles sabem quais palavras geralmente aparecem juntas em cada nicho.

en: Make sure you have a good balance of H2 tags to plain text in your content. Break the content down into logical sections, and use headings to introduce each new topic.
pt_BR: Certifique-se de ter um bom equilíbrio de tags H2 para texto simples em seu conteúdo. Divida o conteúdo em seções lógicas e use títulos para apresentar cada novo tópico.

en: H2 tags were found on the page.
pt_BR: Foram encontradas tags H2 na página.

en: H2 tags were found on your page.
pt_BR: Tags H2 foram encontradas em sua página.

en: No H2 tags were found on the page.
pt_BR: Não foi encontrada nenhuma tag H2 na página.

en: No H2 tags were found on your page.
pt_BR: Nenhuma tag H2 foi encontrada em sua página.

en: You should write as if your readers are selfish people with short attention spans (because that describes a large percentage of the world's population). Readers visit websites for selfish reasons - they're not there to make you happy.
pt_BR: Você deve escrever como se seus leitores fossem pessoas egoístas com pouca capacidade de concentração (porque isso descreve uma grande porcentagem da população mundial). Os leitores visitam sites por motivos egoístas - eles não estão lá para te fazer feliz.

en: A good headline stimulates reader interest and offers a compelling reason to read your content. It promises a believable benefit.
pt_BR: Um bom título estimula o interesse do leitor e oferece uma razão convincente para ler o seu conteúdo. Ele promete um benefício verossímil.

en: Because your headline plays a large role in reader engagement, it's worth spending extra time perfecting it. Many top copywriters spend hours getting their headlines just right - sometimes they spend longer on the headline than the rest of the article!
pt_BR: Como o seu título desempenha um grande papel no engajamento do leitor, vale a pena gastar mais tempo aperfeiçoando-o. Muitos redatores de primeira linha passam horas acertando seus títulos - às vezes, gastam mais tempo no título do que no resto do artigo!

en: Ensure your most important keywords appear in the H1 tag - don't force it, use them in a natural way that makes sense to human readers.
pt_BR: Certifique-se de que suas palavras-chave mais importantes apareçam na tag H1 - não force, use-as de uma forma natural que faça sentido para leitores humanos.

en: WordPress sites usually insert the page or post title as an H1 tag (although custom themes can change this behavior).
pt_BR: Os sites do WordPress geralmente inserem o título da página ou do post como uma tag H1 (embora os temas personalizados possam mudar esse comportamento).

en: One H1 tag was found on the page.
pt_BR: Foi encontrada uma tag H1 na página.

en: One H1 tag was found on your page.
pt_BR: Uma tag H1 foi encontrada em sua página.

note: Translators: 1 - The number of H1 tags found.
en: %1$d H1 tags were found.
pt_BR: %1$d tags H1 foram encontradas.

en: For the best SEO results there should be exactly one H1 tag on each page.
pt_BR: Para obter os melhores resultados de SEO, deve haver somente uma tag H1 em cada página.

en: No H1 tag was found.
pt_BR: Nenhuma tag H1 foi encontrada.

en: Upgrade Your Plan
pt_BR: Atualize Seu Plano

en: Read the Setup Guide
pt_BR: Leia o guia de configuração

en: Launch the Setup Wizard
pt_BR: Iniciar Assistente de configuração

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
pt_BR: Obrigado por escolher o melhor plugin de SEO para o WordPress! As configurações padrão do %1$s funcionam muito bem sem que você precise fazer nenhum ajuste, mas criamos um Assistente de configuração para orientar você sobre alguns ajustes importantes e recomendações de SEO personalizadas para melhorar as classificações do seu site.

en: How to Get Started
pt_BR: Como Começar

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Click to Copy
pt_BR: Clique para Copiar

en: Show Less
pt_BR: Exibir Menos

en: Show More
pt_BR: Exibir mais

en: Custom separator:
pt_BR: Separador personalizado:

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Advanced SEO
pt_BR: SEO avançado

en: No Follow Paginated
pt_BR: Nofollow paginado

en: No Index Paginated
pt_BR: Noindex paginado

en: Dismissed Notifications
pt_BR: Notificações dispensadas

en: See Dismissed Notifications
pt_BR: Veja as Notificações Dispensadas

en: You have no new notifications.
pt_BR: Você não tem notificações novas.

en: Great Scott! Where'd they all go?
pt_BR: Grande Scott! Para onde todos eles foram?

en: a few seconds ago
pt_BR: alguns segundos atrás

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 years ago".
en: years ago
pt_BR: anos atrás

en: a year ago
pt_BR: um ano atrás

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 months ago".
en: months ago
pt_BR: meses atrás

en: a month ago
pt_BR: um mês atrás

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 days ago".
en: days ago
pt_BR: dias atrás

en: a day ago
pt_BR: um dia atrás

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 minutes ago".
en: minutes ago
pt_BR: minutos atrás

en: a minute ago
pt_BR: um minuto atrás

en: Submit a Support Ticket
pt_BR: Envie um tíquete de suporte

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
pt_BR: Envie um tíquete e nossa equipe de suporte de nível mundial entrará em contato em breve.

en: Get Support
pt_BR: Obtenha suporte

en: View All Documentation
pt_BR: Ver toda a documentação

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOEO").
en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
pt_BR: Documentação de navegação, material de consulta e tutoriais do %1$s.

en: View Documentation
pt_BR: Ver documentação

en: Docs
pt_BR: Documentação

en: View All
pt_BR: Ver tudo

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Close
pt_BR: Fechar

en: View all tags
pt_BR: Ver todas as tags

en: Save Changes
pt_BR: Salvar alterações

en: All taxonomies are set to noindex or your site does not have any taxonomies registered that are supported by this feature.
pt_BR: Todas as taxonomias estão definidas como noindex ou seu site não tem nenhuma taxonomia registrada que seja suportada por este recurso.

en: All post types are set to noindex or your site does not have any post types registered that are supported by this feature.
pt_BR: Todos os tipos de posts estão configurados para noindex ou seu site não tem nenhum tipo de post registrado que seja suportado por este recurso.

en: No taxonomies available.
pt_BR: Nenhuma taxonomia disponível.

en: No post types available.
pt_BR: Nenhum tipo de post disponível.

en: Label:
pt_BR: Etiqueta:

en: Read the Ultimate WordPress SEO Guide
pt_BR: Leia o Guia Definitivo de SEO para WordPress

note: Translators: 1 - Score.
en: For best results, you should strive for %1$d and above.
pt_BR: Para melhorar os resultados, você deve buscar %1$d ou mais.

note: Translators: 1 - Initial score range, 2 - Final score range.
en: A very good score is between %1$d and %2$d.
pt_BR: Uma ótima pontuação se situa entre %1$d e %2$d.

en: Your Overall Site Score
pt_BR: Sua pontuação geral do site

en: An error occurred while analyzing your site.
pt_BR: Um erro foi encontrado ao analisar seu site.

en: Mobile Snapshot
pt_BR: Snapshot de Dispositivo Móvel

en: Warnings
pt_BR: Avisos

en: Analyzing...
pt_BR: Analisando…

en: No ODP
pt_BR: Sem ODP

en: No Snippet
pt_BR: Sem Snippet

en: No Image Index
pt_BR: Sem Index de Imagem

en: No Translate
pt_BR: Sem Tradução

en: No Archive
pt_BR: Sem Arquivo

en: No Follow
pt_BR: Sem Seguir

en: No Index
pt_BR: Sem Index

en: Large
pt_BR: Grande

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Max Image Preview
pt_BR: Pré-visualização de Imagem Máxima

en: Max Video Preview
pt_BR: Máxima Pré-visualização de Vídeo

en: Max Snippet
pt_BR: Snippet Máximo

en: Robots meta:
pt_BR: Meta de robots:

en: Your Username:
pt_BR: Seu nome de usuário:

en: Use the same username for multiple social networks
pt_BR: Use o mesmo nome de usuário para várias redes sociais

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do MySpace é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Wikipédia é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do SoundCloud é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Yelp é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Tumblr é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do LinkedIn é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do YouTube é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Pinterest é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Instagram é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Twitter URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Twitter é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Facebook é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Keyphrase
pt_BR: Frase-chave

en: Focus keyphrase
pt_BR: Frase-chave de Foco

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
pt_BR: %1$s é muito longo(a). Tente torná-lo(a) mais curto(a).

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
pt_BR: %1$s é ligeiramente longo(a). Tente torná-lo(a) mais curto(a).

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: No %1$s was set. Set a %1$s in order to calculate your SEO score.
pt_BR: Nenhum(a) %1$s foi definido(a). Defina um(a) %1$s para calcular sua pontuação de SEO.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s length
pt_BR: Tamanho do(a) %1$s

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
pt_BR: O conteúdo está abaixo do mínimo de palavras. Adicione mais conteúdo.

en: Content length
pt_BR: Tamanho do conteúdo

en: This is far below the recommended minimum of words.
pt_BR: Isso está muito abaixo do mínimo recomendado de palavras.

en: The content length is ok. Good job!
pt_BR: O tamanho do conteúdo está ok. Bom trabalho!

en: Focus keyphrase doesn't appear at the beginning of SEO title.
pt_BR: A frase-chave de foco não aparece no início do título de SEO.

en: Focus keyphrase at the beginning of SEO Title
pt_BR: Frase-chave de foco no início do título de SEO

en: Focus keyphrase used at the beginning of SEO title.
pt_BR: Frase-chave de foco usada no início do título de SEO.

en: Use your focus keyphrase more in your H2 and H3 subheadings.
pt_BR: Use mais a sua frase-chave de foco nos seus subtítulos H2 e H3.

en: Focus keyphrase in Subheadings
pt_BR: Frase-chave de foco em subtítulos

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
pt_BR: Seus subtítulos H2 e H3 refletem o tópico da sua cópia. Bom trabalho!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
pt_BR: Seu subtítulo H2 ou H3 reflete o tópico da sua cópia. Bom trabalho!

en: Focus keyphrase not found in the URL.
pt_BR: Frase-chave de foco não encontrada no URL.

en: Focus keyphrase in URL
pt_BR: Frase-chave de foco em URL

en: Focus keyphrase used in the URL.
pt_BR: Frase-chave de foco usada no URL.

en: Focus keyphrase not found in SEO title.
pt_BR: Frase-chave de foco não encontrada no título de SEO.

en: Focus keyphrase in SEO title
pt_BR: Frase-chave de foco no título de SEO

en: Focus keyphrase found in SEO title.
pt_BR: Frase-chave de foco encontrada no título de SEO.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
pt_BR: Seu(a) %1$s não aparece no primeiro parágrafo. Certifique-se de que o assunto esteja claro imediatamente.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
pt_BR: Seu(a) %1$s aparece no primeiro parágrafo. Bom trabalho!

en: No content added yet.
pt_BR: Nenhum conteúdo adicionado ainda.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in introduction
pt_BR: %1$s na introdução

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in meta description.
pt_BR: %1$s não encontrado(a) na meta descrição.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in meta description.
pt_BR: %1$s encontrado(a) na meta descrição.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in meta description
pt_BR: %1$s na meta descrição

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in image alt attribute(s). Add an image with your %1$s as alt text.
pt_BR: %1$s não encontrado(a) no(s) atributo(s) alt da imagem. Adicione uma imagem com o seu %1$s como atributo alt.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in image alt attributes
pt_BR: %1$s nos atributos alt da imagem

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in image alt attribute(s).
pt_BR: %1$s encontrado(a) no(s) atributo(s) alt da imagem.

note: Translators: 1 - Number of the sentences, 2 - Number of words, 3 - Recommended maximum of words.
en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
pt_BR: %1$s das frases contêm mais de %2$s palavras, que é mais do que o máximo recomendado de %3$s. Tente encurtar as frases.

en: Sentences length
pt_BR: Tamanho de frase

en: Sentence length is looking great!
pt_BR: O comprimento da frase está ótimo!

en: Meta description Length
pt_BR: Comprimento da Meta Descrição

en: The meta description is over 160 characters.
pt_BR: A meta descrição tem mais de 160 caracteres.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. Make sure to write one!
pt_BR: Nenhuma meta descrição foi especificada. Os mecanismos de pesquisa exibirão uma cópia da página ao invés. Certifique-se de escrever uma!

en: Your content contains images and/or video(s).
pt_BR: Seu conteúdo tem imagens e/ou vídeo(s).

en: Please add some content first.
pt_BR: Adicione algum conteúdo primeiro.

en: Focus keyphrase not found in content.
pt_BR: Frase-chave de foco não encontrada no conteúdo.

en: Focus keyphrase in content
pt_BR: Frase-chave de foco no conteúdo

en: Focus keyphrase found in content.
pt_BR: Frase-chave de foco encontrada no conteúdo.

en: Title Length
pt_BR: Comprimento do Título

en: The title is over 60 characters.
pt_BR: O título tem mais de 60 caracteres.

en: The title is too short.
pt_BR: O título é muito curto.

en: Please add a title first.
pt_BR: Adicione um título primeiro.

en: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
pt_BR: Você não está usando nenhum subtítulo, mas seu texto é curto o suficiente e provavelmente não precisa deles.

en: Great job!
pt_BR: Ótimo trabalho!

note: Translators: 1 - Expand to the number of text sections not separated by subheadings, 2 - expands to the recommended number of words following a subheading.
en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability. | %1$d sections of your text are longer than %2$d words and are not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
pt_BR[0]: %1$d seção do seu texto tem mais de %2$d palavras e não está separada por subtítulos. Adicione subtítulos para melhorar a leitura.
pt_BR[1]: %1$d seções do seu texto têm mais de %2$d palavras e não estão separadas por subtítulos. Adicione subtítulos para melhorar a leitura.

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
pt_BR: Há variedade suficiente em suas frases. Isso é ótimo!

en: Consecutive sentences
pt_BR: Frases consecutivas

note: Translators: 1 - Number of sentences.
en: The text contains %1$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up!
pt_BR: O texto contém %1$d frases consecutivas começando com a mesma palavra. Tente misturar mais as coisas!

en: You are using short paragraphs.
pt_BR: Você está usando parágrafos curtos.

en: Paragraphs length
pt_BR: Tamanho de parágrafos

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
pt_BR: Pelo menos um parágrafo é longo. Considere o uso de parágrafos curtos.

note: Translators: 1 - Percentage of the sentences, 2 - Expected maximum percentage of sentences.
en: %1$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %2$s. Try to use their active counterparts.
pt_BR: %1$s das frases contêm voz passiva. O máximo recomendado é de %2$s. Tente usar frases ativas.

en: You're using enough active voice. That's great!
pt_BR: Você está usando voz ativa o suficiente. Isso é ótimo!

en: Flesch reading ease N/A
pt_BR: Facilidade de leitura Flesch N/A

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string, 3 - Note string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
pt_BR: A cópia atinge %1$s no teste, o que é considerado %2$s para leitura. %3$s

en: Flesch reading ease
pt_BR: Facilidade de leitura Flesch

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
pt_BR: A cópia atinge %1$s no teste, o que é considerado %2$s para leitura.

en: very easy
pt_BR: muito fácil

en: Good job!
pt_BR: Bom trabalho!

en: Well done!
pt_BR: Muito bem!

en: Transition words
pt_BR: Palavras de transição

note: Translators: 1 - Percentage of the sentences.
en: Only %1$s of the sentences contain transition words, which is not enough. Use more of them.
pt_BR: Há palavras de transição em somente %1$s das frases, o que não é suficiente. Use mais palavras desse tipo.

en: None of the sentences contain transition words. Use some.
pt_BR: Nenhuma das frases contém palavras de transição. Use algumas.

en: Great! You are linking to external resources.
pt_BR: Ótimo! Você está se conectando a recursos externos.

en: You are linking to other resources on your website which is great.
pt_BR: Você está criando um link para outros recursos em seu site, o que é ótimo.

en: Price Indicator
pt_BR: Indicador de Preço

en: Phone number
pt_BR: Número de telefone

en: Tax ID:
pt_BR: CPF/CNPJ:

en: The geographic area where a service or offered item is provided.
pt_BR: A área geográfica onde um serviço ou item oferecido é fornecido.

en: Close and Exit Wizard Without Saving
pt_BR: Fechar e Sair do Assistente Sem Salvar

en: Preview
pt_BR: Pré-visualização

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Show
pt_BR: Exibir

en: Products & Entertainment
pt_BR: Produtos e Entretenimento

en: Places
pt_BR: Locais

en: People
pt_BR: Pessoas

en: Organizations
pt_BR: Empresas

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Businesses
pt_BR: Negócios

en: Activities
pt_BR: Atividades

en: Advanced Rich Snippets + Schema Markups
pt_BR: Rich snippets avançados + marcações de esquema

en: Smart Redirects + 404 Detection
pt_BR: Redirecionamentos Inteligentes + Detecção de 404

en: Submit articles to Google News that were published in the last 48 hours.
pt_BR: Envie artigos para o Google Notícias que foram publicados nas últimas 48 horas.

en: Generate an XML Sitemap specifically for video content on your site.
pt_BR: Gere um sitemap em XML especificamente para conteúdo de vídeo em seu site.

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
pt_BR: Diga ao Google sobre sua empresa para exibição como um cartão de gráfico de conhecimento ou carrossel de negócios.

en: Globally control Title and Alt attributes for attachment pages and images that are embedded in your content.
pt_BR: Controle globalmente os atributos Title e Alt para páginas de anexo e imagens incorporadas no seu conteúdo.

en: Breadcrumbs
pt_BR: Caminhos de navegação

en: Get the #1 analytics plugin to see how people find and use your website. Simply put, see stats that matter.
pt_BR: Tenha o melhor plugin de análise para ver como as pessoas encontram e usam o seu site. Em poucas palavras, veja as estatísticas que realmente fazem a diferença!

en: Get all the right tools to make sure your website shows up in Google Search.
pt_BR: Tenha todas as ferramentas certas para garantir a inclusão do seu site na pesquisa do Google.

en: Optimized Search Appearance
pt_BR: Aparência de pesquisa otimizada

en: Sitemaps are a list of all your content that search engines use when they crawl your site.
pt_BR: Sitemaps são uma lista de todo o seu conteúdo que os mecanismos de pesquisa usam quando rastreiam o seu site.

en: Manually Enter Type
pt_BR: Digite o Tipo Manualmente

en: See all features
pt_BR: Ver todos os recursos

en: Learn more about all features
pt_BR: Saiba mais sobre todos os recursos

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "Pro".
en: This feature is only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: Este recurso está disponível apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

note: Translators: 1 - The current step count. 2 - The total step count.
en: Step %1$s of %2$s
pt_BR: Passo %1$s de %2$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: All %1$s Settings
pt_BR: Todas as configurações do %1$s

en: Clear Bad Bot Blocker Logs
pt_BR: Limpar Logs de Bloqueios de Bots Maliciosos

en: Cleared
pt_BR: Limpo

en: Bad Bot Blocker Logs
pt_BR: Logs de Bloqueios de Bots Maliciosos

en: No, I need to make a backup
pt_BR: Não, eu preciso fazer um backup

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
pt_BR: Sim, tenho um backup e desejo redefinir as configurações

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag.
en: This action cannot be undone. Before taking this action, we recommend that you make a %1$sfull website backup first%2$s.
pt_BR: Essa ação não pode ser desfeita. Antes de realizar essa ação, recomendamos que você faça um %1$sbackup completo do site primeiro%2$s.

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
pt_BR: Tem certeza de que deseja redefinir as configurações selecionadas para o padrão?

en: Your settings have been reset successfully!
pt_BR: Suas configurações foram redefinidas com sucesso!

en: Select settings that you would like to reset:
pt_BR: Selecione as configurações que deseja redefinir:

en: Select Settings
pt_BR: Selecione as configurações

en: Reset / Restore Settings
pt_BR: Redefinir ou restaurar configurações

en: Enable Schema Markup
pt_BR: Habilitar marcação de esquema

en: Go to Local SEO Settings
pt_BR: Ir para as configurações de SEO local

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag., 3 - "Pro", 4 - "Pro".
en: Go to %1$sLocal SEO Settings%2$s and set up your local business info like location address, opening hours (%3$s), and Google Maps settings (%4$s).
pt_BR: Acesse as %1$sconfigurações de SEO local%2$s e defina informações comerciais como endereço, horário de funcionamento (%3$s) e configurações do Google Maps (%4$s).

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
pt_BR: O Google, o Bing e outros mecanismos de pesquisa usam dados específicos da sua marcação de esquema para apresentar dados em seus painéis de conhecimento. Esses dados são conhecidos como o gráfico de conhecimento. Use essas configurações para mudar a aparência dos seus dados.

en: Knowledge Graph
pt_BR: Gráfico de conhecimento

en: Home Page
pt_BR: Página inicial

en: Separator Character
pt_BR: Caractere separador

en: Title Separator
pt_BR: Separador de título

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag.
en: This allows you to edit the .htaccess file for your site. All WordPress sites on an Apache server have a .htaccess file and we have provided you with a convenient way of editing it. Care should always be taken when editing important files from within WordPress as an incorrect change could cause WordPress to become inaccessible. %1$sBe sure to make a backup before making changes and ensure that you have FTP access to your web server and know how to access and edit files via FTP.%2$s
pt_BR: Permite que você edite o arquivo .htaccess do seu site. Todos os sites do WordPress em um servidor Apache contêm um arquivo .htaccess, e oferecemos uma forma prática de editá-lo. Tome cuidado ao editar arquivos importantes no WordPress, pois uma alteração incorreta pode tornar o WordPress inacessível. %1$sFaça um backup antes de qualquer alteração e confirme se você possui acesso FTP ao seu servidor web e sabe como acessar e editar arquivos por FTP.%2$s

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis ao seu título.

en: Show in Search Results
pt_BR: Exibir nos resultados de pesquisa

note: Translators: 1 - "Google Tag Manager account".
en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
pt_BR: Adquira seu ID do Google Tag Manager na sua %1$s.

en: Google Tag Manager Container ID
pt_BR: ID do Container do Google Tag Manager

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking outbound links with Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isto habilita o rastreamento de outbound links com o Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables Advanced Google Analytics options.%1$s%2$s
pt_BR: Isto habilita as opções Avançadas do Google Analytics.%1$s%2$s

en: Enable Advanced Analytics Options
pt_BR: Habilitar Opções Avançadas de Analytics

en: Google Analytics account
pt_BR: conta do Google Analytics.

note: Translators: 1 - "Google Analytics account".
en: Get your Google Analytics ID in your %1$s.
pt_BR: Adquira seu ID do Google Analytics na sua %1$s.

en: Pinterest account
pt_BR: Conta do Pinterest

note: Translators: 1 - "Pinterest account".
en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
pt_BR: Adquira seu código de verificação do Pinterest na sua %1$s.

note: Translators: 1 - "Baidu Webmaster Tools".
en: Get your Baidu verification code in %1$s.
pt_BR: Adquira seu código de verificação do Baidu em %1$s.

en: Baidu Verification Code
pt_BR: Código de verificação do Baidu

note: Translators: 1 - "Yandex Webmaster Tools".
en: Get your Yandex verification code in %1$s.
pt_BR: Adquira seu código de verificação do Yandex em %1$s.

en: Yandex Verification Code
pt_BR: Código de verificação do Yandex

note: Translators: 1 - "Bing Webmaster Tools".
en: Get your Bing verification code in %1$s.
pt_BR: Adquira seu código de verificação do Bing em %1$s.

en: Bing Verification Code
pt_BR: Código de verificação do Bing

note: Translators: 1 - "Google Search Console".
en: Get your Google verification code in %1$s.
pt_BR: Adquira seu código de verificação do Google em %1$s.

en: Google Verification Code
pt_BR: Código de verificação do Google

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: We recommend using the %1$sFree ExactMetrics%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
pt_BR: Recomendamos usar o plugin %1$sFree ExactMetrics%2$s para aproveitar melhor o Google Analytics.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: We recommend using the %1$sFree MonsterInsights%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
pt_BR: Nós recomendamos usar a %1$sversão gratuita do plugin MonsterInsights%2$s para tirar o máximo de proveito do Google Analytics.

en: Success!
pt_BR: Sucesso!

en: Webmaster Tools Verification
pt_BR: Verificação de ferramentas de webmaster

note: Translators: 1 - "<head></head>".
en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
pt_BR: O código abaixo será adicionado entre as tags %1$s em cada página do seu site.

en: Miscellaneous Verification
pt_BR: Verificações diversas

en: Breadcrumb Templates
pt_BR: Modelos de caminhos de navegação

en: Category Name
pt_BR: Nome da Categoria

en: search key word goes here
pt_BR: palavras chave de pesquisas vão aqui

en: Article Title
pt_BR: Título do artigo

en: Subcategory
pt_BR: Subcategoria

en: Current Item
pt_BR: Item atual

en: 404 Error Format
pt_BR: Formato de erro 404

en: Search Result Format
pt_BR: Formato de resultado de pesquisa

en: Archive Format
pt_BR: Formato de arquivo

en: Breadcrumb Prefix
pt_BR: Prefixo de caminho de navegação

en: Homepage Link
pt_BR: Link da página inicial

en: Breadcrumb Settings
pt_BR: Configurações de caminhos de navegação

en: PHP Code
pt_BR: Código PHP

en: Gutenberg Block
pt_BR: Bloco Gutenberg

en: Show Breadcrumbs on Your Website
pt_BR: Exibir caminhos de navegação no seu site

en: Enable Breadcrumbs
pt_BR: Habilitar caminhos de navegação

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Your user account role does not have access to edit this field. %1$s
pt_BR: Seu papel de conta de usuário não possui acesso para editar este campo. %1$s

en: Add content after each post in your site feed.
pt_BR: Adicione conteúdo depois de cada post no feed do seu site.

en: Add content before each post in your site feed.
pt_BR: Adicione conteúdo antes de cada post no feed do seu site.

en: RSS After Content
pt_BR: RSS após conteúdo

en: RSS Before Content
pt_BR: RSS antes do conteúdo

en: Open Your RDF Feed
pt_BR: Abrir seu feed RDF

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: This feature is used to automatically add content to your site's RSS feed. More specifically, it allows you to add links back to your blog and your blog posts so scrapers will automatically add these links too. This helps search engines identify you as the original source of the content.
pt_BR: Este recurso é usado para adicionar conteúdo automaticamente ao feed RSS do seu site. Mais especificamente, ele permite que você adicione links de volta ao seu blog e às suas postagens, para que os scrapers adicionem automaticamente esses links também. Isso ajuda os mecanismos de pesquisa a identificá-lo como a fonte original do conteúdo.

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
pt_BR: Adicionar conteúdo ao feed RSS do seu site automaticamente.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Check this if you would like to remove ALL %1$s data upon plugin deletion. All settings and SEO data will be unrecoverable.
pt_BR: Marque esta opção se quiser remover TODOS os dados do %1$s após a exclusão do plugin. Todas as configurações e dados de SEO serão excluídos e não poderão ser recuperados.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Uninstall %1$s
pt_BR: Desinstalar %1$s

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which Taxonomies you want to use the %1$s columns with.
pt_BR: Selecione quais taxonomias você quer usar com as colunas do %1$s.

en: Taxonomy Columns
pt_BR: Colunas de taxonomia

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "Learn more".
en: The Dashboard Widget feature is only available for licensed %1$s users. %2$s
pt_BR: O widget de painel está disponível apenas para usuários do %1$s licenciados. %2$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "Learn more".
en: The Admin Bar feature is only available for licensed %1$s users. %2$s
pt_BR: A barra de administrador está disponível apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: You will need to manually update everything.
pt_BR: Você terá que atualizar tudo manualmente.

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
pt_BR: Você está recebendo correções de bugs e atualizações de segurança, mas não recursos maiores.

en: Minor Only
pt_BR: Somente atualizações menores

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
pt_BR: Você está recebendo os recursos mais recentes, correções de bugs e atualizações de segurança à medida que eles são lançados.

en: All (recommended)
pt_BR: Todos (recomendado)

en: Automatic Updates
pt_BR: Atualizações automáticas

en: This allows you to hide plugin announcements and update details.
pt_BR: Permite que você oculte anúncios e detalhes de atualização de plugins.

en: Announcements
pt_BR: Anúncios

en: Dashboard Widgets
pt_BR: Widgets do painel

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: This adds %1$s to the admin toolbar for easy access to your SEO settings.
pt_BR: Adiciona o %1$s à barra de ferramentas de administrador para acessar facilmente as suas configurações de SEO.

en: Admin Bar Menu
pt_BR: Menu da barra de administração

en: Usage Tracking
pt_BR: Rastreamento de Uso

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which Post Types you want to use the %1$s columns with.
pt_BR: Selecione quais tipos de post você quer usar com as colunas do %1$s.

en: Post Type Columns
pt_BR: Colunas do tipo de post

en: Enable our TruSEO score to help you optimize your content for maximum traffic.
pt_BR: Habilite nossa pontuação TruSEO para otimizar o seu conteúdo e aumentar o tráfego.

en: TruSEO Score & Content
pt_BR: Pontuação e conteúdo TruSEO

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Use our configuration wizard to properly set up %1$s with your WordPress website.
pt_BR: Use o nosso assistente de configuração para configurar corretamente o %1$s com o seu website WordPress.

en: Setup Wizard
pt_BR: Assistente de configuração

en: off
pt_BR: de desconto

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrading to %1$s
pt_BR: atualizar para a versão %1$s

en: Free
pt_BR: Grátis

en: License
pt_BR: Licença

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on nginx, so the fix will most likely require adding the correct rewrite rules to our nginx configuration. %1$sCheck our documentation for more information%2$s.
pt_BR: Parece que o seu servidor está usando o nginx, portanto, a correção provavelmente exigirá a adição das regras de rewrite adequadas à configuração do nginx. %1$sVerifique nossa documentação para obter mais informações%2$s.

note: Translators: 1 - Opening link tag. 2 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on Apache, so the fix should be as simple as checking the %1$scorrect .htaccess implementation on wordpress.org%2$s.
pt_BR: Parece que seu servidor está usando o Apache, então a correção deve ser tão simples quanto verificar a %1$simplementação correta do .htaccess em wordpress.org%2$s

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
pt_BR: Parece que estão faltando as regras de rewrite adequadas para o arquivo robots.txt.

note: Translators: 1 - The url to the main site.
en: This site is running in a sub-directory of your main site located at %1$s. Your robots.txt file should only appear in the root directory of that site.
pt_BR: Este site está sendo executado em um subdiretório do seu site principal localizado em %1$s. Seu arquivo robots.txt deve aparecer apenas no diretório raiz desse site.

en: Open Robots.txt
pt_BR: Abrir Robots.txt

en: Robots.txt Preview:
pt_BR: Visualização do Robots.txt:

en: Delete Rule
pt_BR: Excluir Regra

en: Duplicate or invalid entries have been detected! Please check your rules and try again.
pt_BR: Entradas duplicadas ou inválidas foram detectadas! Verifique suas regras e tente de novo.

en: Enable Custom Robots.txt
pt_BR: Habilitar Robots.txt personalizado

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Just like WordPress, %1$s generates a dynamic file so there is no static file to be found on your server.  The content of the robots.txt file is stored in your WordPress database.
pt_BR: Assim como o WordPress, o %1$s gera um arquivo dinâmico para que nenhum arquivo estático seja encontrado no seu servidor. O conteúdo do arquivo robots.txt é armazenado no seu banco de dados do WordPress.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The robots.txt editor in %1$s allows you to set up a robots.txt file for your site that will override the default robots.txt file that WordPress creates. By creating a robots.txt file with %2$s you have greater control over the instructions you give web crawlers about your site.
pt_BR: O editor de robots.txt no %1$s permite que você configure um arquivo robots.txt para o seu site que substituirá o arquivo robots.txt padrão criado pelo WordPress. Ao criar um arquivo robots.txt com o %2$s, você tem maior controle sobre as instruções fornecidas sobre o seu site aos web crawlers.

en: Contact Page URL:
pt_BR: URL da página de contato:

en: About Page URL:
pt_BR: URL da página Sobre:

en: Website URL:
pt_BR: URL do site:

en: Your name or company name.
pt_BR: Seu nome ou nome da empresa.

en: name
pt_BR: nome

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Create Backup
pt_BR: Criar backup

en: You have no saved backups.
pt_BR: Você não tem nenhum backup salvo.

en: Backup Settings
pt_BR: Configurações de backup

note: Translators: 1 Date, 2 - Timestamp.
en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s em %2$s

en: Success! The backup was restored.
pt_BR: O backup foi recuperado.

en: Success! The backup was deleted.
pt_BR: O backup foi excluído.

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Open 24h
pt_BR: Aberto 24h

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

en: Select your timezone:
pt_BR: Selecione seu fuso horário:

en: Use 24h format
pt_BR: Usar formato 24h

en: Open 24/7
pt_BR: Aberto 24/7

en: Labels
pt_BR: Etiquetas

en: Display Opening Hours
pt_BR: Exibir horário de funcionamento

en: Opening Hours Settings
pt_BR: Configurações de horário de funcionamento

en: Travel Agency
pt_BR: Agência de Viagens

en: Tourist Information Center
pt_BR: Centro de Informações Turísticas

en: Television Station
pt_BR: Estação de Televisão

en: Score
pt_BR: Pontuação

en: Sports Activity Location
pt_BR: Localização da Atividade Esportiva

en: Self Storage
pt_BR: Autoarmazenamento

en: Recycling Center
pt_BR: Centro de Reciclagem

en: Real Estate Agent
pt_BR: Corretor de Imóveis

en: Radio Station
pt_BR: Estação de Rádio

en: Medical Business
pt_BR: Negócios Médicos

en: Lodging Business
pt_BR: Alojamento Empresarial

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: Legal Service
pt_BR: Serviços Legais

en: Internet Cafe
pt_BR: Internet Café

en: Home & Construction Business
pt_BR: Negócio de Casa & Construção

en: Health & Beauty Business
pt_BR: Negócio de Saúde e Beleza

en: Government Office
pt_BR: Escritório do Governo

en: Food Establishment
pt_BR: Estabelecimento de Alimentação

en: Financial Service
pt_BR: Serviços Financeiros

en: Entertainment Business
pt_BR: Negócios de Entretenimento

en: Employment Agency
pt_BR: Agência de Emprego

en: Emergency Service
pt_BR: Serviços de Emergência

en: Dry Cleaning/Laundry
pt_BR: Lavagem a Seco/Lavanderia

en: Dentist
pt_BR: Dentista

en: Childcare
pt_BR: Creche

en: Automotive Business
pt_BR: Negócios automotivos

en: Archive Organization
pt_BR: Organização de arquivo

en: Animal Shelter
pt_BR: Abrigo de Animais

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Local SEO is only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: O SEO local está disponível apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Upgrade to Pro and Unlock Local SEO
pt_BR: Atualize para a versão Pro e tenha acesso a SEO local

en: Area Served
pt_BR: Área atendida

en: Business Info
pt_BR: Informações comerciais

en: Multiple Locations
pt_BR: Múltiplas localidades

en: Copied!
pt_BR: Copiado!

en: Copy to Clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: Download System Info File
pt_BR: Baixar arquivo de informações do sistema

en: System Status Info
pt_BR: Informações sobre o estado do sistema

en: Payment Info
pt_BR: Informação de Pagamento

en: Select your timezone
pt_BR: Selecione seu fuso horário

en: Show Opening Hours
pt_BR: Exibir horário de funcionamento

en: Export All Post Types
pt_BR: Exportar todos os tipos de posts

en: Export All Settings
pt_BR: Exportar todas as configurações

en: There was an error importing your settings. Please make sure you are uploading the correct file or it is in the proper format.
pt_BR: Ocorreu um erro ao importar as suas configurações. Envie o arquivo correto ou confirme se ele está no formato adequado.

en: Success! Your settings have been imported.
pt_BR: Suas configurações foram importadas.

en: A JSON or INI file is required to import settings.
pt_BR: É necessário um arquivo JSON ou INI para importar as configurações.

en: Imported settings will overwrite existing settings and will not be merged.
pt_BR: As configurações importadas vão substituir as que já existem. Elas não serão combinadas.

en: Choose a File
pt_BR: Escolher um arquivo

en: Import from a JSON or INI file...
pt_BR: Importar de um arquivo JSON ou INI…

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Import / Restore %1$s Settings
pt_BR: Importar/restaurar configurações do %1$s

en: Add Additional Keyphrases
pt_BR: Adicionar Frases-chave Adicionais

en: HTML Sitemap
pt_BR: Sitemap em HTML

en: Allows you to specify the maximum number of posts for the RSS Sitemap. We recommend an amount of 50 posts.
pt_BR: Permite que você especifique o número máximo de postagens para o sitemap RSS. Nós recomendamos uma quantidade de 50 posts.

en: Open RSS Sitemap
pt_BR: Abrir sitemap de RSS

en: Number of Posts
pt_BR: Número de posts

en: This option will generate a separate RSS Sitemap which can be submitted to Google, Bing and any other search engines that support this type of sitemap. The RSS Sitemap contains an RSS feed of the latest updates to your site content. It is not a full sitemap of all your content.
pt_BR: Esta opção vai gerar um sitemap de RSS à parte, que poderá ser enviado para o Google, o Bing e qualquer outro mecanismo de pesquisa compatível com esse formato. O sitemap de RSS contém um feed RSS das atualizações mais recentes no conteúdo do seu site. Ele não é um sitemap completo de todo o seu conteúdo.

note: Translators: 1 - "Learn more link".
en: Not sure what keyphrases are used for? Check out our documentation for more information. %1$s
pt_BR: Não sabe bem para que frases-chaves são usadas? Saiba mais em nossa documentação. %1$s

en: Add Focus Keyphrase
pt_BR: Adicionar Frase-chave de Foco

en: Upgrade to Pro and Unlock Schema Generator
pt_BR: Atualize para a versão Pro e tenha acesso ao Gerador de esquemas

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: %1$s has an intuitive setup wizard to guide you through the setup process.
pt_BR: O %1$s tem um assistente de configuração intuitivo que orienta você por todo o processo.

en: Install &
pt_BR: Instalar &

en: Universal Tracking for AMP and Instant Articles
pt_BR: Monitoramento universal para AMP e Instant Articles

en: Google Analytics Enhanced Ecommerce Tracking
pt_BR: Rastreamento aprimorado de comércio eletrônico no Google Analytics

en: Google Analytics Dashboard + Real Time Stats
pt_BR: Painel do Google Analytics + estatísticas em tempo real

en: Quick & Easy Google Analytics Setup
pt_BR: Configuração rápida e fácil do Google Analytics

en: The Best Google Analytics Plugin for WordPress
pt_BR: O melhor plugin do Google Analytics para WordPress

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: %1$s shows you exactly which content gets the most visits, so you can analyze and optimize it for higher conversions.
pt_BR: O %1$s exibe exatamente que conteúdo atrai mais visitantes para que você analise, otimize e aumente as conversões.

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins, 2 - The name of one of our partner plugins.
en: %1$s connects AIOSEO to Google Analytics, providing a powerful integration. %2$s is a sister company of AIOSEO.
pt_BR: O %1$s permite uma poderosa integração ao conectar o AIOSEO ao Google Analytics. %2$s é uma empresa irmã da desenvolvedora do AIOSEO.

en: Launch Setup Wizard
pt_BR: Iniciar o Assistente de configuração

en: Connecting...
pt_BR: Conectando…

en: Pinterest Verification Code
pt_BR: Código de verificação do Pinterest

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
pt_BR: Se você já confirmou seu site com o Pinterest, pode pular a etapa abaixo.

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
pt_BR: Saiba como adquirir seu código de verificação do Pinterest.

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
pt_BR: O Pinterest usa metadados Open Graph assim como o Facebook. Portanto, habilite o Open Graph na guia do Facebook se quiser otimizar o seu site para o Pinterest.

note: Translators: 1 - The name of the plugin (e.g. "Yoast SEO"), 2 - The version of the plugin (e.g. "10.2.3").
en: We do not support importing from the currently installed version of %1$s (%2$s). Please upgrade to the latest version and try again.
pt_BR: Não permitimos importar da versão atualmente instalada do %1$s (%2$s). Atualize para a versão mais recente e tente de novo.

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao importar o %1$s. Tente de novo.

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: %1$s was successfully imported!
pt_BR: O %1$s foi importado

en: Term Meta
pt_BR: Metatermo

en: Post Meta
pt_BR: Post meta

en: not installed
pt_BR: não instalado

en: All Settings
pt_BR: Todas as configurações

en: Select a plugin...
pt_BR: Selecionar um plugin…

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
pt_BR: Escolha um plugin para importar dados de SEO diretamente para o %1$s.

en: Import Settings From Other Plugins
pt_BR: Importar configurações de outros plugins

en: Go back to the Dashboard
pt_BR: Voltar ao Painel

en: Let's Get Started
pt_BR: Vamos Começar

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
pt_BR: %1$s facilita a definição das configurações de SEO do seu site sem a necessidade de contratar um especialista. E ainda leva menos de 10 minutos!

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
pt_BR: Boas-vindas ao Assistente de configuração do %1$s!

en: Default (Set under Social Networks)
pt_BR: Padrão (defina em Redes sociais)

en: Twitter Description
pt_BR: Descrição do Twitter

en: Twitter Image
pt_BR: Imagem do Twitter

en: Use Data from Facebook Tab
pt_BR: Usar dados da guia do Facebook

en: Twitter Preview
pt_BR: Visualização Prévia do Twitter

en: Default Object Type (Set in Social Networks)
pt_BR: Tipo de Objeto Padrão (Definido em Redes Sociais)

en: Press enter to create an article tag
pt_BR: Pressione Enter para criar uma tag de artigo

en: Facebook Description
pt_BR: Descrição do Facebook

en: Facebook Title
pt_BR: Título do Facebook

en: Facebook Image
pt_BR: Imagem do Facebook

en: Video URL
pt_BR: URL do vídeo

en: Custom Field Name
pt_BR: Campo de nome personalizado

en: Image Source
pt_BR: Origem da Imagem

en: Facebook Preview
pt_BR: Visualização Prévia do Facebook

en: Preview & Edit
pt_BR: Pré-visualizar e Editar

en: Here you can view and edit the thumbnail, title and description that will be displayed when your site is shared on social media. Click on the button below to view and edit the preview.
pt_BR: Aqui você pode visualizar e editar a miniatura, o título e a descrição que serão exibidos quando seu site for compartilhado nas redes sociais. Clique no botão abaixo para visualizar e editar a visualização.

note: Translators: 1 - Opening HTML link and bold tag, 2 - Closing HTML link and bold tag.
en: Complete documentation on usage tracking is available %1$shere%2$s.
pt_BR: Documentação completa sobre rastreamento de uso está disponível %1$saqui%2$s.

en: Purchase and Install Now
pt_BR: Compre e Instale Agora

en: I'll do it later
pt_BR: Eu vou fazer isso mais tarde

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
pt_BR: Você não terá acesso a essa funcionalidade até que as extensões sejam adquiridas e instaladas.

en: An upgrade is required to unlock the following features.
pt_BR: Uma atualização é necessária para desbloquear os seguintes recursos.

en: Would you like to purchase and install the following features now?
pt_BR: Você gostaria de comprar e instalar os seguintes recursos agora?

en: Yes, count me in
pt_BR: Sim, conte comigo

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Help make %1$s better for everyone
pt_BR: Ajude a tornar o %1$s melhor para todos

en: Your email is needed so you can receive SEO recommendations. This email will also be used to connect your site with our SEO API.
pt_BR: Seu e-mail é necessário para que você possa receber recomendações de SEO. Este e-mail também será usado para conectar seu site com nossa API de SEO.

en: Your Email Address
pt_BR: Seu endereço de e-mail

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Get helpful suggestions from %1$s on how to optimize your website content, so you can rank higher in search results.
pt_BR: Obtenha sugestões úteis do %1$s sobre como otimizar o conteúdo do seu site, para que você possa ter uma classificação mais elevada nos resultados de pesquisa.

en: Setup Site Analyzer + Smart Recommendations
pt_BR: Analisador de configuração de site + Recomendações inteligentes

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s Today
pt_BR: Atualizar para a versão %1$s hoje mesmo

note: Translators: 1 - Plugin name ("All in One SEO"), 2 - The number of active users, 3 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s is the best WordPress SEO plugin. Join over %2$s Professionals who are already using %3$s to improve their website search rankings.
pt_BR: %1$s é o melhor plugin de SEO para o WordPress. Faça como os mais de %2$s profissionais que já usam o %3$s para melhorar as classificações dos seus sites em resultados de pesquisa.

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
pt_BR: Atualize para a versão Pro e desbloqueie Poderosos Recursos de SEO

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag, 3 - Opening bold tag, 4 - Percent between 1-100, 5 - Closing bold tag.
en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade your plan today and %3$ssave %4$s off%5$s (discount auto-applied).
pt_BR: %1$sBônus!%2$s Atualize o seu plano hoje e %3$seconomize %4$s%5$s (desconto aplicado automaticamente).

en: Setup Webmaster Tools
pt_BR: Configurar ferramentas de webmaster

en: See Advanced Settings
pt_BR: Ver configurações avançadas

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Watch our Guided Tour of %1$s
pt_BR: Assista ao nosso Tour Guiado do %1$s

en: Read our Step By Step Guide to Improve your SEO Rankings
pt_BR: Leia o nosso Guia Passo a Passo para Melhorar seus Rankings de SEO

en: Join on Facebook
pt_BR: Cadastre-se no Facebook

en: Here's what to do next:
pt_BR: Veja o que fazer agora:

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
pt_BR: Concluir e acessar Painel

en: Congratulations, your site is now SEO ready!
pt_BR: Parabéns! O SEO do seu site já está pronto.

en: Redirect attachment pages?
pt_BR: Redirecionar páginas de anexo?

en: Do you have multiple authors?
pt_BR: Você tem vários autores?

en: Live Site
pt_BR: Site no ar

en: Under Construction
pt_BR: Em construção

en: Is the site under construction or live (ready to be indexed)?
pt_BR: O site está em construção ou no ar (pronto para ser indexado)?

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis no metadados de descrição.

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis no título do seu site.

en: Edit Title and Description
pt_BR: Editar título e descrição

en: Google Snippet Preview
pt_BR: Visualização do Snippet do Google

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
pt_BR: A forma como o seu site é exibido em resultados de pesquisas é muito importante. Reserve algum tempo para examinar essas configurações e ajustá-las conforme necessário.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Editors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts.%2$s
pt_BR: Por padrão, Editores SEO têm acesso às %1$sconfigurações de SEO para páginas e posts individuais.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Authors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
pt_BR: Por padrão Autores tem acesso às %1$sconfigurações de SEO das páginas e posts individuais que eles já possuem permissão de editar.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Editors have access to %1$sSEO settings for General Settings, Search Appearance, Social Networks, and Redirects as well as all settings for individual pages and posts.%2$s
pt_BR: Como padrão, editores têm acesso às configurações de %1$sSEO para configurações gerais, aparência de pesquisa, redes sociais e redirecionamentos, além de todas as configurações de páginas e posts individuais.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
pt_BR: Por padrão, Admins têm acesso à %1$stodas as configurações de SEO do site%2$s

en: SEO Editor
pt_BR: Editor de SEO

en: SEO Manager
pt_BR: Gestor de SEO

en: Administrator
pt_BR: Administrador

en: Access Control Settings
pt_BR: Configurações de controle de acesso

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: By default, only users with an Administrator role have permission to manage %1$s within your WordPress admin area. With Access Controls, though, you can easily extend specific access permissions to other user roles.
pt_BR: Por padrão, somente usuários com a função de Administrador têm permissão para gerenciar %1$s dentro da sua área de administração do WordPress. Com o Controle de acesso, entretanto, você pode estender permissões de acesso específicas para outras funções de usuário.

en: Readability
pt_BR: Legibilidade

en: Basic SEO
pt_BR: SEO básico

en: Additional Keyphrases
pt_BR: Frases-chave Adicionais

en: Focus Keyphrase
pt_BR: Frases-chave de Foco

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
pt_BR: Conteúdo cornerstone deve ser os artigos mais importantes e extensos em seu site.

en: Pillar Content
pt_BR: Conteúdo Pilar

en: Edit Snippet
pt_BR: Editar snippet

en: Snippet Preview
pt_BR: Snippet de Pré-visualização

en: General
pt_BR: Geral

en: Press enter to create a keyword
pt_BR: Pressione Enter para criar uma palavra-chave

en: Enter a URL to change the default Canonical URL
pt_BR: Insira um URL para alterar o URL canônico padrão

en: Robots Setting
pt_BR: Configuração do Robots

en: Modal Content
pt_BR: Conteúdo do Modal

en: Custom Field Support
pt_BR: Suporte de campo personalizado

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Video Sitemaps are only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: Sitemaps de vídeo estão disponíveis apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Upgrade to Pro and Unlock Video Sitemaps
pt_BR: Atualize para a versão Pro e desbloqueie sitemaps de notícias

en: Open Video Sitemap
pt_BR: Abrir sitemap de vídeo

en: Your license has expired.
pt_BR: Sua licença expirou.

en: You have not yet added a license key.
pt_BR: Você ainda não adicionou uma chave de licença.

en: Your license key is invalid.
pt_BR: Sua chave de licença é inválida.

en: Your license has been disabled.
pt_BR: Sua licença foi desativada.

en: Exclude Pages/Posts
pt_BR: Excluir páginas/posts

en: Set Publication Name
pt_BR: Definir nome da publicação

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: News Sitemaps are only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: Sitemaps de notícias estão disponíveis apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Upgrade to Pro and Unlock News Sitemaps
pt_BR: Atualize para a versão Pro e desbloqueie sitemaps de notícias

en: Open News Sitemap
pt_BR: Abrir sitemap de notícias

note: Translators: 1 - A number, 2 - A number.
en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
pt_BR: %1$s de %2$s de caracteres recomendados.

en: Active Notifications
pt_BR: Notificações Ativas

en: New Notifications
pt_BR: Notificações novas

en: Default Image Source (Set in Social Networks)
pt_BR: Origem padrão de imagem (configurado em Redes sociais)

en: Attached Image
pt_BR: Imagem anexa

en: Default Image (Set Below)
pt_BR: Imagem padrão (defina a seguir)

en: Choose Image
pt_BR: Escolher Imagem

en: Save and Continue
pt_BR: Salvar e continuar

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Skip this Step
pt_BR: Pular este passo

en: All Good!
pt_BR: Tudo certo!

en: Complete Site Audit Checklist
pt_BR: Checklist completo de auditoria de site

en: to see your Site Score.
pt_BR: para ver a pontuação do seu site.

en: Excellent!
pt_BR: Excelente!

en: Very Good!
pt_BR: Muito Bom!

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: Needs%1$sImprovement!
pt_BR: Precisa%1$smelhorar!

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: We've got some%1$swork to do!
pt_BR: Temos algum%1$strabalho a fazer!

en: A valid license key is required
pt_BR: É necessária uma chave de licença válida

en: to analyze a competitor site.
pt_BR: para analisar um site concorrente.

en: Preview Snippet Editor
pt_BR: Editor de Snippet de Pré-visualização

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Access Control is only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: O controle de acesso está disponível apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Upgrade to Pro and Unlock Access Control
pt_BR: Atualize para a versão Pro e desbloqueie o Controle de acesso

en: Granular controls per role
pt_BR: Controles granulares por função

en: Default settings that just work
pt_BR: Configurações padrões que simplesmente funcionam

en: SEO Editor Role
pt_BR: Função de Editor de SEO

en: SEO Manager Role
pt_BR: Função de Gestor de SEO

en: WP Roles (Editor, Author)
pt_BR: Funções do WP (Editor, Autor)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Enter your %1$s License Key
pt_BR: Insira sua Chave de Licença do %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
pt_BR: Já comprou? Basta inserir seu chave de licença abaixo para conectar com o %1$s!

note: Translators: 1 - "upgrade to Pro".
en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
pt_BR: Para desbloquear os recursos selecionados, por favor, %1$s e insira sua chave de licença abaixo.

en: To unlock the selected features, please enter your license key below.
pt_BR: Para desbloquear os recursos selecionados, insira a sua chave de licença a seguir.

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrade to %1$s
pt_BR: atualize para o %1$s

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
pt_BR: Nós já selecionamos os nossos recursos recomendados com base na categoria do seu site, mas você pode usar os recursos a seguir para afinar ainda mais o seu site.

en: Which SEO features do you want to enable?
pt_BR: Quais recursos de SEO você deseja habilitar?

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following plugins and %1$s addons will be installed: %2$s
pt_BR: Serão instalados os seguintes plugins e complementos do %1$s: %2$s

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following %1$s addons will be installed: %2$s
pt_BR: Serão instalados os seguintes complementos do %1$s: %2$s

note: Translators: 1 - A list of plugin names.
en: The following plugins will be installed: %1$s
pt_BR: Serão instalados os seguintes plugins: %1$s

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Custom Taxonomy Support is only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: A taxonomia personalizada está disponível apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s lets you set the SEO title and description for custom taxonomies. You can also control all of the robots meta and other options just like the default category and tags taxonomies.
pt_BR: Com o %1$s %2$s, você pode definir o título e a descrição de SEO para taxonomias personalizadas, além de controlar todos os meta robots e outras opções assim como as taxonomias de categoria e tags padrão.

en: Upgrade to Pro and Unlock Custom Taxonomies
pt_BR: Atualize para a versão Pro e desbloqueie taxonomias

en: Import Data and Continue
pt_BR: Importar Dados e Continuar

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
pt_BR: Nós detectamos outros plugins de SEO instalados em seu site. Selecione quais plugins você gostaria de importar dados para o %1$s.

en: Import data from your current plugins
pt_BR: Importar dados dos seus plugins existentes

en: Other:
pt_BR: Outros:

en: Portfolio
pt_BR: Portfólio

en: Corporation
pt_BR: Corporação

en: Small Offline Business
pt_BR: Pequena empresa off-line

en: Online Store
pt_BR: Loja Online

en: News Channel
pt_BR: Canal de Notícias

en: Media Description
pt_BR: Descrição da mídia

en: Enter your answer
pt_BR: Insira sua resposta

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
pt_BR: Selecione uma categoria para nos ajudar a restringir as opções de SEO que funcionam melhor para você e seu site.

en: Which category best describes your website?
pt_BR: Qual categoria descreve melhor o seu site?

en: Manually Enter Person
pt_BR: Inserir Pessoa manualmente

en: Your Social Profiles
pt_BR: Seus perfis sociais

en: Default Social Share Image
pt_BR: Imagem de compartilhamento social padrão

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
pt_BR: Tamanho mínimo: 112 px x 112 px, A imagem deve estar no formato JPG, PNG, GIF, SVG ou WEBP.

en: Select which team or department the phone number belongs to.
pt_BR: Selecione a qual equipe ou departamento o número de telefone pertence.

en: Contact Type
pt_BR: Tipo de contato

en: Choose a Contact Type
pt_BR: Escolha um tipo de contato

en: Name
pt_BR: Nome

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
pt_BR: Escolha se o site representa uma pessoa ou uma empresa.

en: Choose a Person
pt_BR: Escolha uma Pessoa

en: Your static sitemap is currently being regenerated. This may take some time based on the size of your site. This may also cause the sitemap content to look outdated.
pt_BR: Seu sitemap estático está sendo gerado novamente. Isso pode demorar um pouco, dependendo do tamanho do seu site, além de fazer o conteúdo do sitemap parecer desatualizado.

en: We recommend setting the amount of URLs per sitemap index to 1,000 or less. The more links, the longer it will take for the sitemap to load.
pt_BR: Nós recomendamos definir a quantidade de URLs por index de sitemap em 1.000 ou menos. Quanto mais links, mais tempo demorará para o sitemap carregar.

en: Taxonomy Priority Score
pt_BR: Pontuação de prioridade de taxonomia

en: Post Type Priority Score
pt_BR: Pontuação de prioridade de tipo de post

en: Grouped
pt_BR: Agrupado

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
pt_BR: Quaisquer posts atribuídos a estes termos também serão excluídos do seu sitemap.

en: Include All Taxonomies
pt_BR: Incluir todas as taxonomias

en: Author Sitemap
pt_BR: Sitemap de autor

en: Date Archive Sitemap
pt_BR: Sitemap de arquivo de datas

en: Automatically Ping Search Engines
pt_BR: Pingar mecanismos de pesquisa automaticamente

en: Open Sitemap
pt_BR: Abrir sitemap

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
pt_BR: Você obteve um sitemap em branco ou um erro 404?

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
pt_BR: Conteúdos com noindex não serão exibidos no seu sitemap.

en: Links Per Sitemap
pt_BR: Links por sitemap

en: Enable Sitemap
pt_BR: Habilitar sitemap

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
pt_BR: Um sitemap em XML é uma lista de todo o seu conteúdo que os mecanismos de pesquisa usam ao rastrear o seu site. O sitemap é uma parte essencial do SEO, pois contém algumas informações importantes para o correto rastreamento do seu site. O sitemap em XML criado pelo %1$s informa aos mecanismos de pesquisa onde encontrar todo o conteúdo do seu site.

note: Translators: 1 - The location of the log file.
en: The log for the blocked bots is located here: %1$s
pt_BR: O log dos bots bloqueados está localizado aqui: %1$s

en: Blocked Bots Log
pt_BR: Log de Bots Bloqueados

en: Enable this option to show additional Twitter data on your posts and pages (i.e., who the post was written by and how long it might take to read the article).
pt_BR: Habilite esta opção para exibir dados adicionais do Twitter nos seus posts e páginas (ou seja, quem escreveu o post e quanto tempo pode durar sua leitura).

en: Additional Data
pt_BR: Dados adicionais

en: Card Type
pt_BR: Tipo de cartão

en: Home Page Title
pt_BR: Título da página inicial

en: Home Page Image
pt_BR: Imagem da página inicial

en: Minimum size: 300px x 157px, ideal ratio 2:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
pt_BR: Tamanho mínimo: 300 px x 157 px, proporção ideal de 2:1, 5 MB máx. Somente formatos JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Minimum size: 144px x 144px, ideal ratio 1:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
pt_BR: Tamanho mínimo: 144 px x 144 px, proporção ideal de 1:1, 5 MB máx. Somente formatos JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Default Term Twitter Image
pt_BR: Imagem padrão de termos no Twitter

en: Default Post Twitter Image
pt_BR: Imagem padrão de post no Twitter

en: Summary with Large Image
pt_BR: Resumo com imagem grande

en: Default Card Type
pt_BR: Tipo de cartão padrão

en: Enable Twitter Card
pt_BR: Habilitar cartão do Twitter

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview card with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
pt_BR: Habilite esse recurso se você quer que o Twitter exiba um card de visualização prévia com imagens e um resumo do texto quando um link para o seu site for compartilhado.

en: Twitter Card Settings
pt_BR: Configurações do cartão do Twitter

en: Schema Markup
pt_BR: Marcação de esquema

en: We recommended redirecting attachment URLs back to the attachment since the default WordPress attachment pages have little SEO value.
pt_BR: Recomendamos redirecionar URLs de anexos de volta para o anexo, pois as páginas de anexos padrão do WordPress contêm pouco valor de SEO.

en: Attachment Parent
pt_BR: Anexo principal

en: Attachment
pt_BR: Anexo

en: Redirect Attachment URLs
pt_BR: URLs de anexos de redirecionamento

note: Translators: 1 - A number representing the remaining notifications.
en: You have %1$s more notifications
pt_BR: Você tem %1$s mais notificações

en: Relaunch Setup Wizard
pt_BR: Reiniciar o Assistente de configuração

en: Dismiss All
pt_BR: Dispensar todos

note: Translators: 1 - "Pro", 2 - A discount percentage (e.g. "50%").
en: Upgrade to %1$s and Save %2$s
pt_BR: Atualize para a versão %1$s e economize %2$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Get more features in %1$s %2$s:
pt_BR: Tenha mais recursos no %1$s %2$s:

en: Manage all of your sitemap settings, including XML, Video, News and more.
pt_BR: Gerencie todas as configurações do seu sitemap, inclusive XML, vídeo, notícias e muito mais.

en: Fine-tune your site with our powerful tools including Robots.txt editor, import/export and more.
pt_BR: Faça um ajuste detalhado no seu site com nossas poderosas ferramentas, como importação, exportação, editor de Robots.txt e muito mais.

en: Setup Open Graph for Facebook, Twitter, etc. to show the right content / thumbnail preview.
pt_BR: Configure o Open Graph para Facebook, Twitter etc. para exibir o conteúdo e a pré-visualização em imagem miniatura corretos.

en: Improve local SEO rankings with schema for business address, open hours, contact, and more.
pt_BR: Melhore as suas classificações de SEO com esquema para endereço comercial, horário de funcionamento, contato e muito mais.

en: Check how your site scores with our SEO analyzer and compare against your competitor's site.
pt_BR: Veja a pontuação do seu site com nosso analisador de SEO e compare com o site da concorrência.

en: Configure how your website content will look in Google, Bing and other search engines.
pt_BR: Configure a aparência do conteúdo do seu site no Google, no Bing e em outros mecanismos de pesquisa.

en: You can use these quicklinks to quickly access our settings pages to adjust your site's SEO settings.
pt_BR: Você pode usar esses links rápidos para acessar rapidamente nossas páginas de configuração e ajustar o SEO do seu site.

en: Quicklinks
pt_BR: Links rápidos

en: SEO Site Score
pt_BR: Pontuação SEO do site

en: See all dismissed notifications.
pt_BR: Veja todas as notificações dispensadas.

en: There are no new notifications at this moment.
pt_BR: Não há novas notificações neste momento.

en: Smart Schema
pt_BR: Esquema smart

en: All Items
pt_BR: Todos os Itens

en: Refresh Results
pt_BR: Atualizar resultados

en: Complete SEO Checklist
pt_BR: Checklist Completo de SEO

en: Good Results
pt_BR: Bons resultados

en: Recommended Improvements
pt_BR: Melhorias recomendadas

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
pt_BR: Seu site não está conectado. Conecte-se ao %1$s e tente de novo.

en: We were unable to parse the content for this site.
pt_BR: Não foi possível analisar o conteúdo deste site.

en: The URL provided is invalid.
pt_BR: O URL fornecido é inválido.

en: Please enter a valid URL.
pt_BR: Insira um URL válido.

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
pt_BR: Realize uma Análise de SEO detalhada do site do seu concorrente.

en: Enter Competitor URL
pt_BR: Insira o URL do concorrente

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Learn more link.
en: Default Term Image Source is only available for licensed %1$s users. %2$s
pt_BR: A fonte da imagem padrão de termos está disponível apenas para usuários do %1$s licenciados. %2$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Learn more link.
en: Default Taxonomy Object Types are only available for licensed %1$s users. %2$s
pt_BR: Tipos padrão de objeto de taxonomia estão disponíveis apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Default Taxonomy Object Types
pt_BR: Tipos de objeto de taxonomia padrão

en: Default Post Type Object Types
pt_BR: Tipos de objeto de tipo de post padrão

en: Show Facebook Author
pt_BR: Exibir autor do Facebook

en: How to get your Facebook Author URL
pt_BR: Como obter o URL do autor do Facebook

en: How to get your Facebook App ID
pt_BR: Como obter o seu Facebook App ID

en: How to get your Facebook Admin ID
pt_BR: Como obter seu ID de Usuário do Facebook

en: Will be overriden if the Facebook author URL is present in the individual User Profile.
pt_BR: Será substituído se o URL do autor do Facebook estiver presente no Perfil de Usuário individual.

en: The Facebook App ID of the site's app. In order to use Facebook Insights, you must add the App ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the App ID in your App Dashboard.
pt_BR: O ID do aplicativo de Facebook do app do site. Para usar o Facebook Insights, você deve adicionar o ID do aplicativo à sua página. Insights deixa você ver análises de tráfego ao seu site a partir do Facebook. Encontre o ID do aplicativo no Painel do seu app.

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple Facebook Admin IDs by separating them with a comma.
pt_BR: Insira seu ID Admin do Facebook aqui. Você pode inserir múltiplos IDs Admin do Facebook separando-os com uma vírgula.

en: Facebook Author URL
pt_BR: URL do autor do Facebook

en: Remove
pt_BR: Excluir

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis à sua descrição.

en: Use the home page description
pt_BR: Usar a descrição da página inicial

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis ao título da sua página inicial.

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis ao nome do seu site.

en: Use the home page title
pt_BR: Use o título da página inicial

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This is what your page configured with %1$s will look like when shared via Facebook. The site title and description will be automatically added.
pt_BR: Isto é como a sua página configurada com o %1$s será exibida quando compartilhada via Facebook. O título e a descrição do site serão adicionados automaticamente.

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
pt_BR: O título da página ou site que você está compartilhando

en: Paste your image URL or select a new image
pt_BR: Cole o URL da sua imagem ou selecione uma nova imagem

en: Upload or Select Image
pt_BR: Enviar ou selecionar imagem

en: Default Term Facebook Image
pt_BR: Imagem padrão de termos no Facebook

en: Default Post Facebook Image
pt_BR: Imagem padrão de post no Facebook

en: Term Custom Field Name
pt_BR: Nome de campo personalizado de termo

en: Post Custom Field Name
pt_BR: Nome de campo personalizado do post

en: Height
pt_BR: Altura

en: Width
pt_BR: Largura

en: Default Term Image Source
pt_BR: Fonte da imagem padrão de termos

en: Default Post Image Source
pt_BR: Fonte de imagem padrão de post

en: Enable Open Graph Markup
pt_BR: Habilitar marcação Open Graph

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
pt_BR: Habilite este recurso se desejar que o Facebook e outras mídias sociais exibam uma pré-visualização com imagens e um trecho de texto quando um link para o seu site for compartilhado.

en: General Facebook Settings
pt_BR: Configurações gerais do Facebook

en: To let search engines know which profiles are associated with this user, enter them below:
pt_BR: Para informar a mecanismos de pesquisa quais perfis estão associados a este usuário, insira-os a seguir:

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s comes with many additional features to help take your site's SEO to the next level!
pt_BR: %1$s %2$s vem com muitos recursos adicionais para ajudar a levar o SEO do seu site para o próximo nível!

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
pt_BR: A marcação do esquema de negócio local permite que você informe ao Google sobre sua empresa com dados como nome, endereço, número de telefone, horário de funcionamento e faixa de preço. Essas informações podem ser exibidas como um cartão de gráfico de conhecimento ou como um carrossel de negócios.

en: Our Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours. In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
pt_BR: Nosso sitemap do Google Notícias permite que você controle o conteúdo que envia ao Google Notícias e contém apenas artigos que foram publicados nas últimas 48 horas. Para enviar um sitemap de notícias ao Google, você deve ter adicionado o seu site à Central do Editor do Google e ter sido aprovado.

en: The Video Sitemap works in much the same way as the XML Sitemap module, it generates an XML Sitemap specifically for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
pt_BR: O sitemap de vídeo funciona da mesma maneira que o módulo Sitemap em XML. Ele gera um sitemap em XML especificamente para conteúdo de vídeo no seu site. Os mecanismos de pesquisa usam essas informações para exibir informações de rich snippet nos resultados de pesquisas.

en: Globally control the Title attribute and Alt text for images in your content. These attributes are essential for both accessibility and SEO.
pt_BR: Controle globalmente o atributo Title e o texto Alt para imagens em seu conteúdo. Esses atributos são essenciais para acessibilidade e SEO.

en: Purchase License
pt_BR: Comprar Licença

en: Enter License Key
pt_BR: Insira Chave da Licença

en: A valid license key is required in order to use our addons.
pt_BR: Uma chave de licença válida é necessária para usar nossos complementos.

en: Upgrade to Pro and Unlock All Features
pt_BR: Atualize para a versão Pro e desbloqueie todos os recursos

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
pt_BR: Atualize o %1$s para a versão Pro e desbloqueie todos os recursos!

en: Search for Features...
pt_BR: Pesquisar recursos…

en: Deactivate All Features
pt_BR: Desativar todos os recursos

en: Activate All Features
pt_BR: Ativar todos os recursos

en: And many more...
pt_BR: E muito mais…

en: Advanced WooCommerce
pt_BR: WooCommerce Avançado

en: Image SEO Optimization
pt_BR: Otimização de Imagem para SEO

en: Video and News Sitemaps
pt_BR: Sitemaps de vídeos e notícias

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Image SEO is only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: O SEO de imagem está disponível apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Upgrade to Pro and Unlock Image SEO
pt_BR: Atualize para a versão Pro e tenha acesso a SEO de imagens

en: This feature requires one of the following plans:
pt_BR: Este recurso exige um destes planos:

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Custom Fields are only available for licensed %1$s %2$s users.
pt_BR: Os campos personalizados estão disponíveis apenas para usuários do %1$s %2$s licenciados.

en: Upgrade to Pro and Unlock Custom Fields
pt_BR: Atualize para a versão Pro e desbloqueie campos personalizados

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s gives you advanced customizations for our page analysis feature, letting you add custom fields to analyze.
pt_BR: Com o %1$s %2$s, você pode adicionar campos personalizados em nosso recurso de análise de páginas.

en: We couldn't connect to the site, please try again later.
pt_BR: Não pudemos conectar ao site. Tente de novo depois.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Show %1$s Meta Box
pt_BR: Exibir Meta Box do %1$s

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Show %1$s Thumbnail in Google Custom Search
pt_BR: Exibir miniatura do(a) %1$s na pesquisa personalizada do Google

en: Show Date in Google Preview
pt_BR: Exibir Data na Pré-visualização do Google

en: Other Options
pt_BR: Outras opções

en: Read Only
pt_BR: Somente Leitura

en: Bulk Editing
pt_BR: Edição em lote

en: Robots Meta Settings
pt_BR: Configurações de meta robots

en: The ExactMetrics Google Analytics for WordPress plugin helps you properly setup all the powerful Google Analytics tracking features without writing any code or hiring a developer.
pt_BR: O plugin ExactMetrics Google Analytics for WordPress te ajuda a configurar corretamente todas os poderosos recursos do Google Analytics sem precisar escrever nenhum código ou contratar um desenvolvedor.

en: Deactivated
pt_BR: Desativado

en: Manage
pt_BR: Gerenciar

note: Translators: 1 - Company name ("Awesome Motive").
en: The %1$s Team
pt_BR: A equipe da %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - Company name ("Awesome Motive").
en: %1$s is brought to you by %2$s, the same team that’s behind the largest WordPress resource site, WPBeginner, the most popular lead-generation software, OptinMonster, the best WordPress analytics plugin, MonsterInsights and many more.
pt_BR: O %1$s é fornecido pela %2$s, a mesma equipe por trás do WPBeginner (o maior site de recursos do WordPress), do OptinMonster (o software de geração de leads mais utilizado), do MonsterInsights (o melhor plugin de análise do WordPress) e de muitas outras ferramentas.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Choose whether %1$s should output the required schema markup that Google needs to generate a sitelinks search box.
pt_BR: Escolha se o %1$s deve gerar a marcação de esquema necessária que o Google precisa para gerar uma caixa de pesquisa de sitelinks.

en: Enable Sitelinks Search Box
pt_BR: Habilitar caixa de pesquisa de sitelinks

en: Dynamically Generate Meta Keywords
pt_BR: Gerar palavras-chave meta de forma dinâmica

en: Use Meta Keywords
pt_BR: Usar palavras-chave meta

note: Translators: 1 - The plugin short name name ("AIOSEO") + Pro, 2 - "Learn more".
en: This feature is only for licensed %1$s users. %2$s
pt_BR: Esse recurso está disponível somente para usuários do %1$s. %2$s

en: Remove Category Base Prefix
pt_BR: Remover prefixo de categoria de base

en: Remove Stopwords from Permalinks
pt_BR: Remover palavras irrelevantes dos links permanentes

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
pt_BR: Arquivos de Categoria e Tags de Noindex Vazio

en: Global Robots Meta
pt_BR: Meta robots global

en: An error occurred while activating the addon. Please upload it manually or contact support for more information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao ativar o complemento. Faça o upload do complemento manualmente ou entre em contato com a equipe de suporte.

en: Image Alt Tag:
pt_BR: Tag Alt da Imagem:

en: Image Title:
pt_BR: Título da Imagem

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Smart Recommendations
pt_BR: Recomendações Inteligentes

en: Choose Features
pt_BR: Escolha os Recursos

en: Additional Site Information
pt_BR: Informações adicionais do site

en: Welcome
pt_BR: Boas-vindas

en: Are you sure you want to leave? you have unsaved changes!
pt_BR: Quer mesmo sair? Algumas alterações não foram salvas!

en: Access Control
pt_BR: Controle de acesso

en: RSS Content
pt_BR: Conteúdo RSS

en: Webmaster Tools
pt_BR: Ferramentas de webmaster

en: General Sitemap
pt_BR: Sitemap geral

en: Opening Hours
pt_BR: Horário de funcionamento

en: Locations
pt_BR: Localizações

en: Database Tools
pt_BR: Ferramentas de banco de dados

en: Import/Export
pt_BR: Importar/exportar

en: Analyze Competitor Site
pt_BR: Analisar site de concorrente

en: SEO Audit Checklist
pt_BR: Checklist de auditoria de SEO

en: Social Profiles
pt_BR: Perfis sociais

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Connect with %1$s
pt_BR: Conecte com o %1$s

en: Getting Started
pt_BR: Como começar

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Content Types
pt_BR: Tipos de conteúdo

en: Global Settings
pt_BR: Configurações globais

en: Contact Page
pt_BR: Página de contato

en: Google Tag Manager account
pt_BR: Conta do Google Tag Manager

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This ensures consistency in URL paths reported to Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isso garante consistência nos URLs informados ao Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking interactions with the official Facebook and Twitter widgets with Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isso permite rastrear interações com os widgets oficiais do Facebook e do Twitter com o Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking how far down a user scrolls a page with Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isso permite rastrear o quanto um usuário rola para baixo em uma página com o Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking when elements are visible within the viewport with Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isso permite rastrear quando os elementos estão visíveis na janela do navegador com o Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking media queries with Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isso permite o rastreamento de media queries com o Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking how long pages are in visible state with Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isso permite rastrear por quanto tempo as páginas estão em estado visível com o Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking URL changes for single pages with Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isso permite o rastreamento de alterações de URL para sites de páginas únicas com o Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking events with Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isso permite rastrear eventos com o Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables tracking outbound forms with Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isso permite o rastreamento de formulários de outbound com o Google Analytics.%1$s%2$s

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Paste your license key here
pt_BR: Cole sua chave de licença aqui

en: Your license key provides access to updates and addons.
pt_BR: Sua chave de licença fornece acesso a atualizações e addons.

en: Page Analysis
pt_BR: Análise de página

en: Redirects
pt_BR: Redirecionamentos

en: Internal Links
pt_BR: Links Internos

en: Sitemap Settings
pt_BR: Configurações de sitemap

en: Use Default Settings
pt_BR: Usar configurações padrão

en: Title & Description
pt_BR: Título e descrição

en: Advanced
pt_BR: Avançado

note: Translators: 1 - The name of the image attribute ("Title", "Alt Tag", "Caption" or "Description").
en: Click on the tags below to insert variables into your %1$s attribute.
pt_BR: Clique nas tags a seguir para inserir variáveis no seu atributo de %1$s.

en: Strip punctuation from image attributes
pt_BR: Extrair pontuação de atributos de imagem

en: Title Attribute Format
pt_BR: Formato do Atributo Title

en: Item Page
pt_BR: Página do item

en: Profile Page
pt_BR: Página de perfil

en: Collection Page
pt_BR: Página de coleta

en: Web Page
pt_BR: Página web

en: None
pt_BR: Nenhum

en: News Article
pt_BR: Artigo de notícias

en: Blog Post
pt_BR: Post de Blog

en: Article Type
pt_BR: Tipo de artigo

en: Schema Type
pt_BR: Tipo de esquema

en: Real Estate Listing
pt_BR: Listagem imobiliária

en: FAQ Page
pt_BR: Página de perguntas frequentes

en: Custom Fields
pt_BR: Campos personalizados

en: There was an error connecting to the licensing API. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao conectar à API de licenciamento. Tente de novo mais tarde.

en: This license key has reached the maximum number of activations. Please deactivate it from another site or purchase a new license to continue receiving automatic updates.
pt_BR: Esta chave de licença atingiu o número máximo de ativações. Desative-a em outro site ou adquira uma nova licença para continuar recebendo atualizações automáticas.

en: The license key provided is disabled. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
pt_BR: A chave de licença fornecida está desativada. Use uma chave diferente para continuar recebendo atualizações automáticas.

en: The license key provided is invalid. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
pt_BR: A chave de licença fornecida é inválida. Use uma chave diferente para continuar recebendo atualizações automáticas.

en: An unknown error occurred, please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro desconhecido. Tente de novo.

en: Dynamically Generate
pt_BR: Gerar Dinamicamente

en: You can use this section to add any URLs to your sitemap which aren't a part of your WordPress installation. For example, if you have a contact form that you would like to be included on your sitemap you can enter the information manually.
pt_BR: Você pode usar esta seção para adicionais URLs ao seu sitemap que não façam parte da sua instalação do WordPress. Por exemplo, se tiver um formulário de contato que gostaria de incluir no seu sitemap, você pode inserir as informações manualmente.

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Type to search...
pt_BR: Digite para pesquisar…

en: Priority Score
pt_BR: Pontuação de prioridade

en: Exclude Posts / Pages
pt_BR: Excluir posts/páginas

en: Include All Post Types
pt_BR: Incluir todos os tipos de post

en: Publication Name
pt_BR: Nome da Publicação

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
pt_BR: O plugin não contém dependências necessárias. Entre em contato com o suporte para obter mais informações.

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
pt_BR: Você pode encontrar mais informações sobre sitemaps em XML em %1$ssitemaps.org%2$s.

en: statically
pt_BR: estaticamente

en: Delete Static Files
pt_BR: Excluir Arquivos Estáticos

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected static sitemap files in the root folder of your WordPress installation.
    				As long as these files are present, %2$s is not able to dynamically generate your sitemap.
pt_BR: %1$s detectou arquivos estáticos de sitemap na pasta raiz da sua instalação WordPress. Enquanto esses arquivos existiram, %2$s não será capaz de gerar seu sitemap dinamicamente.

en: Static sitemap files detected
pt_BR: Arquivos estáticos de sitemap detectados

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
pt_BR: Este aviso vai desaparecer automaticamente quando a migração terminar. Enquanto isso, tudo deve continuar funcionando normalmente.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
pt_BR: O %1$s está atualizando o seu banco de dados e migrando os seus dados de SEO em segundo plano.

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO).
en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
pt_BR: Migração do %1$s V3 para V4 em andamento

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: CEO of %1$s
pt_BR: CEO do %1$s

en: Conflicting Plugins Detected
pt_BR: Plugins conflitantes detectados

en: A Description tag is required in order to properly display your meta descriptions on your site.
pt_BR: Uma tag de descrição é necessária para exibir adequadamente as metadescrições no seu site.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you may have an invalid description format. This could lead to descriptions not being properly applied to your content.
pt_BR: Aviso: o %1$s detectou que você pode ter um formato de descrição inválido. Isso pode fazer com que descrições não sejam aplicadas adequadamente ao seu conteúdo.

en: Invalid Description Format
pt_BR: Formato de descrição inválido

en: Search Engines Blocked
pt_BR: Mecanismos de pesquisa bloqueados

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
pt_BR: Este aviso vai desaparecer automaticamente quando a importação terminar. Enquanto isso, tudo deve continuar funcionando normalmente.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
pt_BR: O %1$s está importando os seus dados de SEO existentes em segundo plano.

en: SEO Meta Import In Progress
pt_BR: Importação de meta de SEO em andamento

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Score
pt_BR: Pontuação do %1$s

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Details
pt_BR: Detalhes do %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), - 2 - This placeholder will be replaced with star icons, - 3 - "WordPress.org" - 4 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
pt_BR: Avalie o %1$s %2$s no %3$s para nos ajudar a divulgar. Obrigado!

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="UGC"%3$s to link
pt_BR: %1$sAdicionar %2$srel="UGC"%3$s a link

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="sponsored"%3$s to link
pt_BR: %1$sAdicionar %2$srel="sponsored"%3$s a link

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="nofollow"%3$s to link
pt_BR: %1$sAdicionar %2$srel="nofollow"%3$s a link

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: SEO Analysis
pt_BR: Análise de SEO

en: Local SEO
pt_BR: SEO Local

en: Social Networks
pt_BR: Redes sociais

en: Search Appearance
pt_BR: Aparência da pesquisa

en: Dashboard
pt_BR: Painel

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Onboarding Wizard
pt_BR: Assistente de integração do %1$s

en: Your entire site is set to globally nofollow content.
pt_BR: Todo o seu site está definido para conteúdo nofollow (não seguido) globalmente.

en: Your entire site is set to globally noindex content.
pt_BR: Todo o seu site está definido para conteúdo noindex (não indexado) globalmente.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s is updated to the latest version
pt_BR: O %1$s está atualizado

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s needs to be updated
pt_BR: O %1$s precisa ser atualizado

en: Go to Schema Settings
pt_BR: Acesse Configurações de esquema

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Settings
pt_BR: Configurações do %1$s

note: Translators: 1 - A data (e.g. September 2, 2022).
en: Published on %1$s.
pt_BR: Publicado em %1$s.

en: Archives for
pt_BR: Arquivos por

note: Translators: This refers to the homepage of the site.
en: Home
pt_BR: Início

en: default
pt_BR: padrão

en: Sample Taxonomy Name Value
pt_BR: Amostra do valor do nome da taxonomia

en: Sample Custom Field Value
pt_BR: Amostra do valor do campo personalizado

en: Example search string
pt_BR: Exemplo de string de pesquisa

en: Sample author biography
pt_BR: Amostra da biografia do autor

en: Sample Archive Title
pt_BR: Amostra do título do arquivo

en: Sample taxonomy description
pt_BR: Amostra de descrição de taxonomia

en: Sample Category 1, Sample Category 2
pt_BR: Amostra da categoria 1, amostra da categoria 2

en: Sample Taxonomy Title
pt_BR: Amostra de Título de Taxonomia

en: An example of content from your page/post.
pt_BR: Um exemplo de conteúdo da sua página/post.

en: Sample excerpt from a page/post.
pt_BR: Trecho de amostra de uma página/post.

en: Sample Parent
pt_BR: Amostra principal

en: Sample Post
pt_BR: Exemplo de post

en: Sample caption for media.
pt_BR: Amostra de legenda para mídia.

en: A sample alt tag for your image
pt_BR: Um exemplo de tag alt para sua imagem

en: All categories that are assigned to the current post, comma-separated.
pt_BR: Todas as categorias atribuídas ao post atual, separadas por vírgula.

en: The title of the parent post of the current page/post.
pt_BR: O título do post principal da página ou do post atual.

en: Parent Title
pt_BR: Título principal

en: The meta description for the current page/post.
pt_BR: A metadescrição da página ou do post atual.

en: The name of the first term of a given taxonomy that is assigned to the current page/post.
pt_BR: O nome do primeiro termo de uma determinada taxonomia atribuída à página ou ao post atual.

en: Taxonomy Name
pt_BR: Nome da taxonomia

en: The term the user is searching for.
pt_BR: O termo que o usuário está procurando.

en: Search Term
pt_BR: Termo de Pesquisa

en: A custom field from the current page/post.
pt_BR: Um campo personalizado da página/post atual.

en: Custom Field
pt_BR: Campo personalizado

en: The tagline for your site, set in the general settings.
pt_BR: O slogan do seu site, definido nas configurações gerais.

en: Tagline
pt_BR: Descrição

en: The description for your site.
pt_BR: A descrição do seu site.

en: Site link (link as text).
pt_BR: Link para o site (link como texto).

en: Site Link (Alt)
pt_BR: Link do site (Alt)

en: Site link (name as text).
pt_BR: Link para o site (nome como texto).

en: Site Link
pt_BR: Link do site

en: The separator defined in the search appearance settings.
pt_BR: O separador definido nas configurações de aparência da pesquisa.

en: Separator
pt_BR: Separador

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: The original title of the current post.
pt_BR: O título original do post atual.

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (link as text).
pt_BR: Link para o post (link como texto).

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (name as text).
pt_BR: Link para o post (nome como texto).

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The year when the page/post was published, localized.
pt_BR: O ano de publicação da página ou do post, em formato localizado.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Year
pt_BR: Ano do(a) %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The month when the page/post was published, localized.
pt_BR: O mês de publicação da página ou do post, em formato localizado.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Month
pt_BR: Mês do(a) %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The day of the month when the page/post was published, localized.
pt_BR: O dia do mês de publicação da página ou do post, em formato localizado.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Day
pt_BR: Dia do(a) %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The date when the page/post was published, localized.
pt_BR: A data de publicação da página ou do post, em formato localizado.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Date
pt_BR: Data do(a) %1$s

en: The date of the current archive, localized.
pt_BR: A data do arquivo atual, em formato localizado.

en: Archive Date
pt_BR: Data do arquivo

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The content of your page/post.
pt_BR: O conteúdo da sua página/post.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Content
pt_BR: Conteúdo do(a) %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post. Will not fall back to the post content.
pt_BR: O resumo definido na sua página ou post (não remeterá ao conteúdo do post).

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt Only
pt_BR: Somente resumo de %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post.
pt_BR: O resumo definido em sua página/post.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt
pt_BR: Resumo do(a) %1$s

en: The current year, localized.
pt_BR: O ano atual, em formato localizado.

en: Current Year
pt_BR: Ano Atual

en: The current month, localized.
pt_BR: O mês atual, em formato localizado.

en: Current Month
pt_BR: Mês Atual

en: The current day of the month, localized.
pt_BR: O dia atual do mês, em formato localizado.

en: Current Day
pt_BR: Dia Atual

en: The current date, localized.
pt_BR: A data atual, em formato localizado.

en: Current Date
pt_BR: Data Atual

en: The page number for the current paginated page.
pt_BR: O número da página na paginação atual.

en: Page Number
pt_BR: Número de página

en: The permalink for the current page/post.
pt_BR: O link permanente para a página/post atual.

en: Permalink
pt_BR: Link permanente

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Current or first term link (link as text).
pt_BR: Link para o termo atual ou o primeiro termo (link como texto).

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link (Alt)
pt_BR: Link (Alt) do(a) %1$s

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Current or first term link (name as text).
pt_BR: Link para o termo atual ou o primeiro termo (nome como texto).

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link
pt_BR: Link do(a) %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: %1$s Description
pt_BR: Descrição do(a) %1$s

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Title
pt_BR: Título do(a) %1$s

en: Current or first category title.
pt_BR: Título da categoria atual ou da primeira categoria.

en: The title of the current archive.
pt_BR: O título da categoria atual.

en: Archive Title
pt_BR: Título do arquivo

en: Author Last Name
pt_BR: Sobrenome do autor

en: Author First Name
pt_BR: Nome do autor

en: Author Name
pt_BR: Nome do autor

en: The biography of the author.
pt_BR: A biografia do autor.

en: Author Biography
pt_BR: Biografia do autor

en: Author archive link (link as text).
pt_BR: Link para o arquivo do autor (link como texto).

en: Author Link (Alt)
pt_BR: Link do autor (Alt)

en: Author archive link (name as text).
pt_BR: Link para o arquivo do autor (nome como texto).

en: Author Link
pt_BR: Link do autor

en: Caption for the current media file.
pt_BR: Legenda para o arquivo de mídia atual.

en: Media Caption
pt_BR: Legenda da mídia

en: Image Alt Tag
pt_BR: Tag alt da imagem

en: Attachments
pt_BR: Anexos

note: Translators: 1 - The phone number.
en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
pt_BR: Não conseguimos importar o número de telefone que você informou para a marcação de esquema do seu gráfico de conhecimento. Como ele precisa ter formato internacional, insira o número (%1$s) com o código de país, por exemplo, +55 (55) 555-1234.

en: Review Your Facebook Open Graph Titles and Descriptions
pt_BR: Revise os seus títulos e descrições de Open Graph do Facebook

en: Due to some changes in how our Open Graph integration works, your Facebook Titles and Descriptions may have changed. You were using the following options that have been removed:
pt_BR: Seus títulos e descrições do Facebook podem ter mudado devido a alguma alteração na forma de integração de nosso Open Graph. Estas opções que você usava podem ter sido removidas:

note: Translators: 1 - The phone number.
en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
pt_BR: O número de telefone que você informou para a marcação de esquema do seu gráfico de conhecimento é inválido. Como ele precisa ter formato internacional, insira o número (%1$s) novamente com o código de país, por exemplo, +55 (55) 555-1234.

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
pt_BR: Número de telefone inválido para gráfico de conhecimento

en: Fix Now
pt_BR: Corrigir agora

en: Blank Title Formats Detected
pt_BR: Detectados formatos de título em branco

en: Review Now
pt_BR: Revisar agora

note: Translators: 1 - All in One SEO.
en: Due to a bug in the previous version of %1$s, your homepage title and description may have changed. Please take a minute to review your homepage settings to verify that they are correct.
pt_BR: Um problema na versão anterior do %1$s pode ter alterado o título e a descrição da sua página inicial. Verifique se as configurações da sua página inicial estão corretas.

en: Review Your Homepage Title & Description
pt_BR: Revise o título e a descrição da sua página inicial

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected that you have one or more custom fields with spaces in their name.
    								In order for %2$s to correctly parse these custom fields, their names cannot contain any spaces.
pt_BR: O %1$s detectou que você tem um ou mais campos personalizados com espaços no nome. O %2$s não pode analisar corretamente campos personalizados que tenham nomes com espaços.

en: Custom field names with spaces detected
pt_BR: Detectados nomes de campos personalizados com espaços

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
pt_BR: Você não está usando nenhum subtítulo, embora seu texto seja bastante longo. Tente adicionar alguns subtítulos.

en: Subheading distribution
pt_BR: Distribuição de subtítulo

en: Passive voice
pt_BR: Voz passiva

en: You are not using rich media like images or videos.
pt_BR: Você não está usando rich media como imagens ou vídeos.

en: Images/videos in content
pt_BR: Imagens/vídeos em conteúdo

en: No title has been specified. Make sure to write one!
pt_BR: Nenhum título foi especificado. Certifique-se de escrever um!

en: SEO Title length
pt_BR: Tamanho do título de SEO

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
pt_BR: Nenhum link externo foi encontrado. Conecte-se a recursos externos.

en: External links
pt_BR: Links Internos

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
pt_BR: Não foi possível encontrar nenhum link interno em seu conteúdo. Adicione links internos em seu conteúdo.

en: Internal links
pt_BR: Links Internos

en: The meta description is too short.
pt_BR: A meta descrição é muito curta.

en: Meta description length
pt_BR: Comprimento da meta descrição

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: You selected to install the free MonsterInsights Analytics plugin during the setup of %1$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
pt_BR: Você selecionou a instalação do plugin gratuito MonsterInsights Analytics durante a configuração do %1$s, mas ocorreu um problema na instalação. Clique a seguir para instalar manualmente.

en: Install MonsterInsights
pt_BR: Instalar o MonsterInsights

en: Try Again
pt_BR: Tente de novo

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao importar as suas configurações de plugin de SEO, talvez por uma incompatibilidade com a versão instalada. Instale a versão mais recente do plugin e tente de novo.

en: SEO Plugin Import Failed
pt_BR: Falha ao importar plugin de SEO

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar gravar no arquivo .htaccess. Tente de novo mais tarde.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Site URL.
en: %1$s Debug Info from %2$s
pt_BR: Informações de Depuração do %1$s para %2$s

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
pt_BR: Ocorreu um erro ao excluir o arquivo robots.txt físico.

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
pt_BR: A desativação falhou. Verifique as permissões e tente de novo.

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
pt_BR: A instalação falhou. Verifique as permissões e tente de novo.

note: Translators: 1 - The estimated reading time.
en: %1$s minute | %1$s minutes
pt_BR[0]: %1$s minuto
pt_BR[1]: %1$s minutos

en: Est. reading time
pt_BR: Tempo de leitura estimado

en: Written by
pt_BR: Escrito por

en: (Invalid IP)
pt_BR: (IP inválido)

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Import and Delete
pt_BR: Importar e Excluir

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
pt_BR: %1$s detectou um arquivo robots.txt físico na pasta raiz da sua instalação do WordPress. Recomendamos remover este arquivo, pois pode causar conflitos com o arquivo gerado dinamicamente pelo WordPress. O %2$s pode importar este arquivo e excluí-lo ou você pode simplesmente excluí-lo.

en: Physical Robots.txt File Detected
pt_BR: Arquivo Robots.txt Físico Detectado

en: needs update
pt_BR: precisa de atualização

en: Must-Use Plugins
pt_BR: Plugins obrigatórios

en: Not Set
pt_BR: Não Definido

en: MySQL SQL Mode
pt_BR: Modo MySQL SQL

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: Web Server
pt_BR: Servidor Web

en: Server Info
pt_BR: Informações do servidor

en: Constants
pt_BR: Constantes

en: Base URL:
pt_BR: URL base:

en: Base Directory:
pt_BR: Diretório base:

en: Path:
pt_BR: Caminho:

en: Upload Directory Info
pt_BR: Informações do diretório de upload

en: Hidden
pt_BR: Escondido

en: Visible
pt_BR: Visível

en: Front Page Info
pt_BR: Informação da página inicial

en: User Count
pt_BR: Quantidade de usuários

en: Permalink Structure
pt_BR: Estrutura de link permanente

en: Timezone
pt_BR: Fuso horário

en: User Language
pt_BR: Idioma do Usuário

en: Latest version:
pt_BR: Última versão:

note: Translators: 1 - "AIOSEO Pro", 2 - "AIOSEO Lite".
en: Your site already has %1$s activated. If you want to switch to %2$s, please first go to Plugins > Installed Plugins and deactivate %1$s. Then, you can activate %2$s.
pt_BR: Seu site já possui o %1$s ativado. Se quiser mudar para o %2$s, acesse antes Plugins > Plugins instalados e desative o %1$s. Depois disso, você vai poder ativar o %2$s.

en: Heads up!
pt_BR: Atenção!

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The PHP version, 4 - The current year, 5 - The short plugin name ("AIOSEO"), 6 - Opening HTML link tag, 7 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s Support for PHP %3$s will be discontinued in %4$s. After this, if no further action is taken, %5$s functionality will be disabled. %6$sRead more for additional information.%7$s
pt_BR: %1$sObservação:%2$s o %4$s deixará de ser compatível com PHP %3$s. Depois disso, a funcionalidade do %5$s será desabilitada se nada for feito. %6$sSaiba mais.%7$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
pt_BR: Seu site está executando uma %1$sversão desatualizada%2$s de PHP que não é mais compatível e pode causar problemas com o %3$s. Entre em contato com o provedor de hospedagem do seu site para atualizar a versão do PHP ou mude para uma %4$sempresa de hospedagem recomendada pelo WordPress%5$s.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The short plugin name ("AIOSEO"), 4 - Opening HTML link tag, 5 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s plugin is disabled on your site until you fix the issue. %4$sRead more for additional information.%5$s
pt_BR: %1$sObservação:%2$s o plugin %3$s está desabilitado no seu site até que você corrija o problema. %4$sLeia mais para obter informações adicionais.%5$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %3$srecommended WordPress hosting company%4$s.
pt_BR: Seu site está executando uma %1$sversão insegura%2$s do PHP que não possui mais suporte. Entre em contato com o seu provedor de hospedagem na web para atualizar sua versão do PHP ou mude para alguma %3$sempresa recomendada de hospedagem de sites do WordPress%4$s.

note: Translators: 1 - "WooCommerce".
en: Advanced %1$s Support
pt_BR: Compatibilidade avançada com o %1$s

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
pt_BR: A versão PRO foi instalada corretamente, mas precisa ser ativada na página de Plugins dentro da área de administração do seu WordPress.

en: You are not licensed.
pt_BR: Você não está licenciado.

note: Translators: 1 - The marketing site anchor name ("aioseo.com").
en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
pt_BR: Não foi possível instalar a atualização. Baixe de %1$s e instale manualmente.

en: Pro version is already installed.
pt_BR: A versão Pro já está instalada.

en: Please enter your license key to connect.
pt_BR: Insira sua chave de licença para conectar.

en: You are not allowed to install plugins.
pt_BR: Você não está autorizado para instalar plugins.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Connect
pt_BR: Conexão %1$s

en: Search Page
pt_BR: Página de pesquisa

en: Date Archives
pt_BR: Arquivos de data

en: Author Archives
pt_BR: Arquivos do autor

en: Paginated Content
pt_BR: Conteúdo paginado

en: Categories
pt_BR: Categorias

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
pt_BR: Os campos a seguir contêm informações de SEO importantes do %1$s que podem afetar o seu site.

en: Nofollowed content
pt_BR: Conteúdo não seguido

en: Noindexed content
pt_BR: Conteúdo não indexado

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
pt_BR: Excelente! Ao atualizar para a versão mais recente, você tem acesso a novos recursos, correções de problemas e melhorias de segurança.

en: Go to Plugins
pt_BR: Acesse Plugins

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
pt_BR: Está disponível uma atualização do %1$s. Instale a versão mais recente para ter acesso a novos recursos, correções de problemas e melhorias de segurança.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
pt_BR: Ótimo! Esses valores são necessários para a marcação de esquema de pessoa do %1$s.

en: Your Person Name and Image are set
pt_BR: Seu nome e imagem pessoal estão definidos

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
pt_BR: Seu nome e/ou imagem pessoal estão em branco Esses valores são necessários para a marcação de esquema de pessoa do %1$s.

en: Your Person Name and/or Image are blank
pt_BR: Seu nome e/ou imagem pessoal estão em branco

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
pt_BR: Ótimo! Esses valores são necessários para a marcação de esquema de organização do %1$s.

en: Your Organization Name and Logo are set
pt_BR: O nome e o logotipo da sua organização estão definidos

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
pt_BR: O nome e/ou o logotipo da sua organização estão em branco. Esses valores são necessários para a marcação de esquema da organização do %1$s.

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
pt_BR: O nome e/ou o logotipo da sua organização estão em branco

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
pt_BR: Ótimo! Esses valores são necessários para a marcação de esquema do %1$s e usados frequentemente como valores de contingência para vários outros recursos.

en: Your Site Title and Tagline are set
pt_BR: O título e a tagline do seu site estão definidos

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
pt_BR: O título e/ou a tagline do seu site estão em branco. Recomendamos definir esses valores, utilizados pelo %1$s para diversos recursos, inclusive nossa marcação de esquema.

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
pt_BR: O título e/ou a tagline do seu site estão em branco

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
pt_BR: Seu site está definido como público, e mecanismos de pesquisa vão indexá-lo e incluí-lo em seus resultados.

en: Your site appears in search results
pt_BR: Seu site aparece em resultados de pesquisa

en: Go to Settings > Reading
pt_BR: Acesse Configurações > Leitura

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
pt_BR: Seu site está definido como privado, o que faz com o WordPress o exclua de resultados de mecanismos de pesquisa.

en: Your site does not appear in search results
pt_BR: Seu site não aparece em resultados de pesquisa

en: The last name of the post author.
pt_BR: O sobrenome do autor do post.

en: By allowing us to track usage data we can better help you as we will know which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
pt_BR: Ao permitir que façamos o rastreamento de dados, podemos ajudar você ainda mais, já que vamos saber quais configurações, temas e plugins do WordPress devemos testar.

en: RSS Content Settings
pt_BR: Configurações de conteúdo RSS

en: Click here
pt_BR: Clique aqui

en: Learn More
pt_BR: Saiba mais

en: Local Business Schema
pt_BR: Esquema de negócio local

en: LinkedIn Post Inspector
pt_BR: Inspetor de posts no LinkedIn

en: Go to Settings > General
pt_BR: Acesse Configurações > Geral

en: State
pt_BR: Estado

en: Local Business SEO
pt_BR: SEO para Negócios Locais

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: News Sitemap
pt_BR: Sitemap de notícias

en: Publish Date
pt_BR: Data de publicação

en: Access our Premium Support
pt_BR: Acesse nosso Suporte Premium

en: RSS Sitemap
pt_BR: Sitemap de RSS

en: Not Really...
pt_BR: Não muito…

en: Yes I love it
pt_BR: Sim, eu adoro

en: Keywords
pt_BR: Palavras-chave

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: titles
pt_BR: títulos

en: Not Installed
pt_BR: Não instalado

en: Priority Support
pt_BR: Suporte prioritário

en: Posts, Pages, Categories and Tags only
pt_BR: Somente Posts, Páginas, Categorias e Tags.

en: Not Available
pt_BR: Não disponível

en: WooCommerce Products only
pt_BR: Somente Produtos do WooCommerce

en: Posts, Pages, custom Post Types + Categories, Tags and custom Taxonomies
pt_BR: Posts, Páginas, Tipos de Post Personalizados + Categorias, Tags e Taxonomias Personalizadas

en: Complete Support
pt_BR: Suporte completo

en: Posts, Pages and custom Post Types only
pt_BR: Somente posts, páginas e tipos de post personalizado

en: Limited Support
pt_BR: Suporte limitado

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
pt_BR: Obtenha o %1$s %2$s e desbloqueie todos os recursos poderosos.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
pt_BR: Tire o máximo de proveito do %1$s atualizando para o Pro e desbloqueando todos os recursos poderosos.

en: Schema Rich Snippets
pt_BR: Esquema do Rich Snippets

en: WooCommerce Integration
pt_BR: Integração WooCommerce

en: Social Meta (Open Graph Markup)
pt_BR: Meta Social (Marcação Open Graph)

en: Search Engine Optimization (SEO)
pt_BR: Optimização para Motores de Busca (SEO)

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
pt_BR: Sim, a gente sabe bem como criar produtos incríveis que deixem os clientes fascinados.

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
pt_BR: Nosso objetivo é simplificar a otimização do seu site para mecanismos de pesquisa.

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
pt_BR: Ao longo dos anos, notamos que os outros plugins de SEO do WordPress eram inchados, cheios de bugs, lentos e muito difíceis de usar. Assim, projetamos nosso plugin como uma ferramenta fácil e poderosa.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
pt_BR: Boas-vindas ao %1$s, o plugin de SEO original para o WordPress. No %2$s, nós criamos um software que ajuda você a ranquear seu site nos resultados de pesquisa e obter tráfego orgânico.

note: Translators: 1 - The marketing site anchor name ("aioseo.com").
en: Plugin installed & activated.
pt_BR: Plugin instalado e ativado.

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Install Plugin
pt_BR: Instalar plugin

en: Activated
pt_BR: Ativado

en: Join our Community
pt_BR: Faça parte de nossa comunidade

en: Support & Docs
pt_BR: Suporte e documentação

en: Link has been inserted.
pt_BR: O link foi inserido.

en: No results found.
pt_BR: Nenhum resultado encontrado.

en: (no title)
pt_BR: (sem título)

en: Add Link
pt_BR: Adicionar link

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
pt_BR: Metadados sociais para categorias, tags e taxonomias personalizadas

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
pt_BR: Aviso: o %1$s detectou outros plugins de SEO ou sitemap ativos. Recomendamos que você desative estes plugins para evitar conflitos:

en: Give us a 5-star rating!
pt_BR: Nos dê uma avaliação de 5 estrelas!

en: Mobile-Friendly Test
pt_BR: Teste de Compatibilidade com Dispositivos Móveis

en: Google Page Speed Test
pt_BR: Teste do Google Page Speed

en: CSS Validator
pt_BR: Validador CSS

en: HTML Validator
pt_BR: Validador HTML

en: Pinterest Rich Pins Validator
pt_BR: Validador de Pinterest Rich Pins

en: Facebook Debugger
pt_BR: Depurador do Facebook

en: Check Google Cache
pt_BR: Verifique o Cache do Google

en: Check links to this URL
pt_BR: Verifique links para esse URL

en: Analyze this page
pt_BR: Analise esta página

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
pt_BR: Obtenha o %1$s %2$s e desbloqueie todos os recursos poderosos

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "upgrading to Pro".
en: You're using %1$s. To unlock more features, consider %2$s
pt_BR: Você está usando o %1$s. Para ter acesso a mais recursos, considere %2$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
pt_BR: Você está usando %1$s - não é necessária nenhuma licença. Aproveite!

note: Translators: This is an action link users can click to open a feature request.
en: Suggest a Feature
pt_BR: Sugerir um recurso

en: never
pt_BR: nunca

en: yearly
pt_BR: anualmente

en: hourly
pt_BR: a cada hora

en: always
pt_BR: sempre

en: Your image's alt tag attribute.
pt_BR: Atributo alt da tag da sua imagem.

note: Translators: 1 - "50% off".
en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
pt_BR: Como um usuário valioso, você receberá %1$s, que será aplicado automaticamente ao finalizar a compra!

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s
pt_BR: Atualize para o %1$s

note: Translators: 1 - "upgrading to Pro".
en: To unlock more features, consider %1$s.
pt_BR: Para desbloquear mais recursos, considere %1$s.

en: About Us
pt_BR: Quem somos

en: I already did
pt_BR: Eu já fiz

en: Nope, maybe later
pt_BR: Não, talvez depois

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Ok, you deserve it
pt_BR: Ok, vocês merecem

en: That's awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
pt_BR: Excelente! Você pode fazer um GRANDE favor e dar uma classificação 5 estrelas no WordPress para divulgar nossa solução e nos deixar ainda mais motivados?

en: Give feedback
pt_BR: Dar feedback

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
pt_BR: É uma pena que você não esteja gostando do %1$s. Nós adoraríamos poder melhorar. Você pode nos contar como?

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Are you enjoying %1$s?
pt_BR: Está gostando do %1$s?

en: Person Name
pt_BR: Nome da pessoa

en: Ad free (no banner adverts)
pt_BR: Sem anúncios (sem anúncios em banner)

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
pt_BR: Organize as entradas do sitemap em arquivos distintos. Recomendamos que você ative essa configuração se o seu sitemap contiver mais de 1.000 URLs.

en: Reservations
pt_BR: Reservas

en: Sales
pt_BR: Vendas

en: Billing Support
pt_BR: Suporte de faturamento

en: Technical Support
pt_BR: Suporte técnico

en: Customer Support
pt_BR: Suporte ao cliente

en: Phone Number
pt_BR: Número de telefone

en: Organization Name
pt_BR: Nome da organização

en: Author Pages
pt_BR: Páginas de autor

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s
pt_BR: Boas-vindas ao %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Read the %1$s user guide
pt_BR: Leia o guia do usuário do %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO).
en: %1$s Debug Info
pt_BR: Informações de Depuração do %1$s

en: The page number.
pt_BR: O número de páginas.

en: Archive
pt_BR: Arquivo

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Month
pt_BR: Mês

en: Page
pt_BR: Página

en: Your site title.
pt_BR: O título do seu site.

en: Dismiss
pt_BR: Dispensar

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
pt_BR: Aviso: o %1$s detectou que você está bloqueando o acesso a mecanismos de pesquisa. Se quiser, você pode alterar isso em Configurações > Leitura.

en: Remind Me Later
pt_BR: Lembrar mais tarde

en: No thanks
pt_BR: Não

note: Translators: 1 - "WooCommerce", 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
pt_BR: Detectamos que você está executando o %1$s. Atualize para o %2$s para contar com recursos de SEO avançados para comércio eletrônico, como SEO para categorias de produtos e muito mais.

note: Author of the plugin
en: All in One SEO Team
pt_BR: Equipe All in One SEO

en: This sitemap index contains
pt_BR: Este índice de sitemap contém

en: This sitemap contains
pt_BR: Este sitemap contém

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
pt_BR: este é um sitemap em XML, destinado a ser consumido por mecanismos de pesquisa como Google ou Bing.

en: Generated by
pt_BR: Gerado por

en: Temporarily unable to load feed.
pt_BR: Temporariamente impossibilitado de carregar o feed.

en: Baidu Webmaster Tools
pt_BR: Ferramentas de webmaster do Baidu

en: Yandex Webmaster Tools
pt_BR: Ferramentas de webmaster do Yandex

en: Inactive Plugins
pt_BR: Plugins inativos

en: Active Plugins
pt_BR: Plugins ativos

en: Exclude Terms
pt_BR: Termos de exclusão

en: Bing Webmaster Tools
pt_BR: Ferramentas de webmaster do Bing

en: Disallow
pt_BR: Remover permissão

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: Rule
pt_BR: Regra

en: Exclude Images
pt_BR: Excluir imagens

en: Exclude Images from your sitemap.
pt_BR: Excluir imagens do seu sitemap.

en: Ensure URL Consistency
pt_BR: Garanta Consistência de URL

en: Track Facebook and Twitter
pt_BR: Rastreie Facebook e Twitter

en: Track Page Scrolling
pt_BR: Rastreie o scroll na página

en: Track Elements Visibility
pt_BR: Rastreie Visibilidade de Elementos

en: Track Media Queries
pt_BR: Rastreie Media Queries

en: Track Page Visibility
pt_BR: Rastreie a visibilidade da página

en: Track URL Changes
pt_BR: Rastreie Mudanças de URL

en: Track Events
pt_BR: Rastreie Eventos

en: Track Outbound Forms
pt_BR: Rastreie Formulários de Outbound

en: Search Engine Visibility
pt_BR: Visibilidade em mecanismos de pesquisa

en: Site Language
pt_BR: Idioma do site

en: Site Title
pt_BR: Título do site

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
pt_BR: SEO para categorias, tags e taxonomias personalizadas

en: Advanced support for e-commerce
pt_BR: Suporte avançado para comércio eletrônico

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
pt_BR: Usar conteúdo para descrições geradas automaticamente

note: Translators: The full string is "Click here to get AIOSEO Pro".
en: Click here to get
pt_BR: Clique aqui para obter o

en: SEO News
pt_BR: Notícias SEO

en: Get Started
pt_BR: Iniciar

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
pt_BR: Cria o sitemap em XML dinamicamente ao invés de usar um arquivo estático.

en: Analyze
pt_BR: Analisar

en: Use Custom Blocklists
pt_BR: Use listas de bloqueios personalizadas

en: Block Referral Spam using HTTP
pt_BR: Bloquear spam de referência usando HTTP

en: Block Bad Bots using HTTP
pt_BR: Bloquear robôs malvados de usar HTTP

en: Image SEO
pt_BR: SEO de imagem

en: License Key
pt_BR: Chave de licença

note: Translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
pt_BR: documentação

note: Description of the plugin
en: SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, ecommerce sites, and much more. More than 100 million downloads since 2007.
pt_BR: SEO para o WordPress. Recursos como sitemaps em XML, SEO para tipos de post personalizados, SEO para blogs, sites empresariais, sites de comércio eletrônico e muito mais. Mais de 100 milhões de downloads desde 2007.

note: Translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pro.
en: Upgrade to Pro
pt_BR: Atualizar para a versão Pro

note: Translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
pt_BR: Configurações SEO

en: Facebook Admin ID
pt_BR: ID de administrador do Facebook

en: Facebook App ID
pt_BR: ID do aplicativo do Facebook

en: dynamically
pt_BR: dinamicamente

en: Add URL
pt_BR: Adicionar URL

en: Additional Pages
pt_BR: Páginas adicionais

en: Last Modified
pt_BR: Última modificação

en: Change Frequency
pt_BR: Frequência de alteração

en: Page URL
pt_BR: URL da página

en: Frequency
pt_BR: Frequência

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Taxonomies
pt_BR: Taxonomias

en: Post Types
pt_BR: Tipos de publicação

en: Enable Sitemap Indexes
pt_BR: Ativar indexação do sitemap

en: monthly
pt_BR: mensalmente

en: weekly
pt_BR: semanalmente

en: daily
pt_BR: diariamente

en: Include Author Archives in your sitemap.
pt_BR: Incluir arquivos de autor no seu sitemap.

en: Include Date Archives in your sitemap.
pt_BR: Incluir arquivos de data no seu sitemap.

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
pt_BR: Selecione quais taxonomias devem aparecer no seu sitemap.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
pt_BR: Selecione que tipos de publicações aparecerão no seu sitemap.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
pt_BR: Permite que você especifique o número máximo de publicações em um sitemap (até 50.000).

en: XML Sitemap
pt_BR: Mapa de site XML

en: Add Rule
pt_BR: Adicionar regra

en: Directory Path
pt_BR: Caminho do diretório

en: User Agent
pt_BR: Agente do usuário

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Email Debug Information
pt_BR: Informações depuração por e-mail

en: Active Theme
pt_BR: Tema ativo

en: Home URL
pt_BR: URL de início

en: Site URL
pt_BR: URL do site

en: PHP XML Support
pt_BR: Suporte a PHP XML

en: PHP IPTC Support
pt_BR: Suporte PHP IPTC

en: PHP Exif Support
pt_BR: Suporte PHP Exif

en: PHP Max Script Execution Time
pt_BR: Tempo máximo de execução de script PHP

en: PHP Max Post Size
pt_BR: Tamanho máximo de publicação PHP

en: PHP Max Upload Size
pt_BR: Tamanho máximo de carregamento PHP

en: PHP Memory Limit
pt_BR: Limite de memória PHP

en: PHP Version
pt_BR: Versão do PHP

en: MySQL Version
pt_BR: Versão do MySQL

en: Memory Usage
pt_BR: Uso de memória

en: Server
pt_BR: Servidor

en: Operating System
pt_BR: Sistema operacional

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Off
pt_BR: Desligado

en: On
pt_BR: Ligado

en: Not set
pt_BR: Não definido

en: System Status
pt_BR: Estado do sistema

en: Object Type
pt_BR: Tipo de objeto

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Organization
pt_BR: Organização

en: Person
pt_BR: Pessoa

en: Person or Organization
pt_BR: Pessoa ou organização

en: Article Tags
pt_BR: Etiquetas do artigo

en: Article Section
pt_BR: Sessão do artigo

en: Use Post Tags in Article Tags
pt_BR: Usar tags de posts em tags de artigos

en: Use Categories in Article Tags
pt_BR: Usar categorias em tags de artigos

en: Use Keywords in Article Tags
pt_BR: Usar palavras-chave em tags de artigos

en: Automatically Generate Article Tags
pt_BR: Gere tags de artigos automaticamente

en: Show Twitter Author
pt_BR: Mostrar autor do Twitter

en: Twitter Title
pt_BR: Título do Twitter

en: Twitter Card Type
pt_BR: Tipo de cartão do Twitter

en: Summary
pt_BR: Sumário

en: Custom Image
pt_BR: Imagem personalizada

en: Image
pt_BR: Imagem

en: First Available Image
pt_BR: Primeira imagem disponível

en: Post Author Image
pt_BR: Imagem do autor da publicação

en: Image from Custom Field
pt_BR: Imagem do campo personalizado

en: First Image in Content
pt_BR: Primeira imagem no conteúdo

en: Featured Image
pt_BR: Imagem de destaque

en: Site Description
pt_BR: Descrição do site

en: Site Name
pt_BR: Nome do site

en: Run Shortcodes in Description
pt_BR: Executar códigos de acesso em descrição

en: Run Shortcodes in Title
pt_BR: Executar códigos de acesso em título

en: Article
pt_BR: Artigo

en: Episode
pt_BR: Episódio

en: TV Show
pt_BR: Programa de TV

en: Song
pt_BR: Música

en: Product
pt_BR: Produto

en: Movie
pt_BR: Vídeo

en: Game
pt_BR: Jogo

en: Food
pt_BR: Comida

en: Drink
pt_BR: Bebida

en: Book
pt_BR: Livro

en: Album
pt_BR: Álbum

en: State/Province
pt_BR: Estado/Província

en: Landmark
pt_BR: Ponto de referência

en: Country
pt_BR: País

en: City
pt_BR: Cidade

en: Public Figure
pt_BR: Figura pública

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Politician
pt_BR: Político

en: Musician
pt_BR: Músico

en: Director
pt_BR: Diretor

en: Author
pt_BR: Autor

en: Athlete
pt_BR: Atleta

en: Actor
pt_BR: Ator

en: University
pt_BR: Universidade

en: School
pt_BR: Escola

en: Non-Profit
pt_BR: Sem Fins Lucrativos

en: Band
pt_BR: Banda

en: Sports Team
pt_BR: Time de esporte

en: Sports League
pt_BR: Liga de esportes

en: Cause
pt_BR: Causa

en: Restaurant
pt_BR: Restaurante

en: Cafe
pt_BR: Café

en: Company
pt_BR: Companhia

en: Sport
pt_BR: Esporte

en: Activity
pt_BR: Atividade

en: Update Options
pt_BR: Atualizar opções

en: Export Settings
pt_BR: Exportar configurações

en: Import
pt_BR: Importar

en: No
pt_BR: Não

en: Please wait...
pt_BR: Por favor, espere...

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit .htaccess
pt_BR: Editar .htaccess

en: .htaccess Editor
pt_BR: Editor de .htaccess

en: Robots.txt Editor
pt_BR: Editor de Robots.txt

en: Video Sitemap
pt_BR: Mapa de site de vídeo

en: Social Media
pt_BR: Mídia social

en: Feature Manager
pt_BR: Gerenciador de recursos

en: Version
pt_BR: Versão

note: Translators: This is an action link users can click to open our premium support.
en: Support
pt_BR: Suporte

en: Edit SEO
pt_BR: Editar SEO

en: Getting started? Read the Beginners Guide
pt_BR: Está começando? Leia o guia de iniciantes

en: Watch video tutorials
pt_BR: Assista nossos tutoriais de vídeo

en: View the Changelog
pt_BR: Veja nosso histórico de alterações

en: Follow on Twitter
pt_BR: Siga no Twitter

en: Reset Selected Settings to Default
pt_BR: Redefinir as configurações selecionadas para o padrão

en: Front Page
pt_BR: Página inicial

en: Advanced Settings
pt_BR: Configurações avançadas

en: Display Settings
pt_BR: Mostrar configurações

en: Network Settings
pt_BR: Configurações de rede

en: Home Page Settings
pt_BR: Configurações da página inicial

en: Manage Google Analytics
pt_BR: Gerenciar Google Analytics

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Title
pt_BR: Título

en: Autogenerate Descriptions
pt_BR: Gerar descrições automaticamente

en: Use Tags for Meta Keywords
pt_BR: Usar tags para palavras-chave meta

en: Use Categories for Meta Keywords
pt_BR: Usar categorias para palavras-chave meta

en: Enhanced Ecommerce
pt_BR: E-commerce melhorado

en: Enhanced Link Attribution
pt_BR: Atribuição de link melhorada

en: Track Outbound Links
pt_BR: Rastrear links sem limites

en: Exclude Users from Tracking
pt_BR: Exclua Usuários de serem Rastreados

en: Display Advertiser Tracking
pt_BR: Mostrar rastreamento de anunciante

en: Anonymize IP Addresses
pt_BR: Anonimato de endereços de IP

en: Additional Domains
pt_BR: Domínios adicionais

en: Track Multiple Domains
pt_BR: Rastrear múltiplos domínios

en: Tracking Domain
pt_BR: Domínio de rastreamento

en: Google Analytics ID
pt_BR: ID do Google Analytics

en: Pinterest Site Verification
pt_BR: Verificação de site Pinterest

en: Paged Format
pt_BR: Formato de paginação

en: Description Format
pt_BR: Formato da descrição

en: No Pagination for Canonical URLs
pt_BR: Sem paginação para URLs canônicos

en: Canonical URL
pt_BR: URL Canônica

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Enabled
pt_BR: Ativado

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isto habilita o suporte ao Comércio Eletrônico Avançado no Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isto habilita o suporte a Atribuição Melhorada de Link no Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.%1$s%2$s
pt_BR: Exclua os usuário logados de serem rastreados pelo Google Analytics usando as funções de usuário.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isto habilita o suporte aos Recursos de Publicidade do Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.%1$s%2$s
pt_BR: Isto habilita o suporte a Anonimização de IPs no Google Analytics.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: Add a list of additional domains to track here. Enter one domain name per line without the http://.%1$s%2$s
pt_BR: Adicione aqui uma lista de domínios adicionais para rastrear. Insira um nome de domínio por linha sem o http://.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - A link to our documentation.
en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.%1$s%2$s
pt_BR: Use esta opção para habilitar o rastreamento de múltiplos domínios ou domínios adicionais.%1$s%2$s

note: Translators: 1 - "http://", 2 - HTML line break tag, 3 - A link to our documentation.
en: Enter your domain name without the %1$s to set your cookie domain.%2$s%3$s
pt_BR: Insira seu nome de domínio sem o %1$s para definir o domínio do seu cookie.%2$s%3$s

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
pt_BR: Este comando é anexado a títulos e descrições de páginas paginadas (como páginas de termos ou arquivo).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
pt_BR: Marque esta opção se quiser que as palavras-chave na página dos seus posts (definida no WordPress em Configurações, Leitura e Exibições da primeira página) e nas páginas do seu arquivo sejam geradas de forma dinâmica a partir das palavras-chave dos posts exibidos nessa página. Se esta opção não for marcada, serão usadas as palavras-chave definidas na tela da página de edição para a página do post.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
pt_BR: Marque isto se você quer que suas tags para uma determinada publicação usada como palavras chave Meta para esta publicação (em adição à qualquer palavras chave que você especificar na tela de edição de publicação).

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
pt_BR: Marque isto se você quer suas categorias para uma determinada publicação usada como palavras chave Meta para esta publicação (em adição à qualquer palavras chave que você especificar na tela de edição da publicação).

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
pt_BR: Esta opção permite que você troque o uso das palavras chave Meta através de todo o site.

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The referer.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
pt_BR: Robô bloqueado com IP %1$s -- corresponde ao referenciador %2$s encontrada na lista de bloqueio.

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The user agent.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
pt_BR: Robô bloqueado com IP %1$s -- corresponde ao agente de usuário %2$s encontrado na lista de bloqueio.

en: Referer Blocklist
pt_BR: Lista de bloqueio de referências

en: User Agent Blocklist
pt_BR: Lista de bloqueio de agente

en: Track Blocked Bots
pt_BR: Rastrear robôs bloqueados

en: Bad Bot Blocker
pt_BR: Bloqueador de robô mal criado
